Zacznijmy od tego jak i co powinno się zamrażać. Nie wszystkie produkty się do tego nadają i nie wszystkie mogą leżeć w zamrażarce długo. Mięso może leżeć nawet rok, ale uwaga - mięso mielone już tylko miesiąc! Warzywa mogą przebywać w zamrażarce od 6 do 12 miesięcy - wszystko zależy od ilości wody, którą w sobie zawierają. Niestety warzywa i owoce składające się głównie z wody nie będą wyglądały najlepiej po rozmrożeniu. Stracą swoją sprężystość, kształt, a czasem nawet kolor.
W temperaturze minus 18 stopni Celsjusza i więcej produkty spożywcze tracą najmniej swoich właściwości odżywczych. Taka właśnie temperatura panuje w zamrażalniku. Pamiętajmy jednak, że niska temperatura usypia bakterie, przez co produkty nie psują się. Więcej o właściwym mrożeniu znajdziecie na filmie:
Skoro wiecie już, jak prawidłowo mrozić i co można mrozić, to pora dowiedzieć się więcej o rozmrażaniu. Popularną metodą na rozmrożenie produktu jest pozostawienie go w kuchni, w temperaturze pokojowej. Niestety taką temperaturę lubią bardzo bakterie - namnażają się i mogą wywołać m. in. zatrucie pokarmowe.
Jak jest z rozmrażaniem w mikrofalówce? Niestety również nie jest to polecana metoda. Dlaczego? Tego dowiecie się z filmu. Najbezpieczniej jest rozmrażać produkty pozostawiając je w lodówce - w niskiej temperaturze namnaża się mniej bakterii.
Dlaczego nie powinno się mrozić żywności ponownie? Prof. Łabuzek przekonuje, że w ten sposób prowokujemy bakterie do jeszcze większego rozmnażania - w końcu zamrażamy produkt po namnożeniu się bakterii, a zatem cały proces rozmrażania będzie się musiał odbyć ponownie.
Więcej o rozmrażaniu dowiecie się z materiału: Poprawne rozmrażanie - jak przechowywać żywność w zamrażarce i jak ją rozmrozić?