Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak powinno się karmić dziecko? 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak powinno się karmić dziecko? 

Dieta - danie obiadowe stoi na stole.

Fot. PamelaJoeMcFarlane / Getty Images

Odpowiedź: Przede wszystkim dziecko uczy się przez naśladowanie, a także poprzez słuchanie. Patrzy, co jedzą rodzice i chętnie po to sięga. Choć nie jestem zwolennikiem zabawy jedzeniem, to przy oswajaniu dziecka z nowymi smakami i konsystencjami, daję przyzwolenie na sięganie dziecka do talerza Taty i Mamy i próbowanie co oni jedzą. Na pewno nie można dziecka do niczego zmuszać, bo tym nie wygramy nic, ale jak dziecku raz coś nie posmakuje, to należy wrócić do tematu za 2-3 tygodnie i znów spróbować podać, może też w innej formie. Zupełnie inaczej (dla dziecka) smakuje różyczka ugotowanego brokuła, a inaczej zupa krem, którą większość dzieci bardzo lubi.

Jeśli chodzi o porcje, to pamiętajmy, że dziecko to nie „mały dorosły” i jego porcje są znacznie mniejsze. Porcja ziemniaczków do obiadu to tyle, co jego pięść, warzyw lub owoców, tyle ile zmieści mu się w dłoni, czyli np. pół banana, pół jabłka czy 2 śliwki, to nie są duże ilości, ale dla dziecka w zupełności wystarczające.

Szanujmy też wybory żywieniowe dziecka, starajmy się szukać zdrowych rozwiązań, jeśli dziecko nie chce chleba, to może nie odpowiada mu smak, tego, który my lubimy. Możemy kupić inny, a może pieczywo chrupkie będzie dobrym rozwiązaniem.

Dodatkowo pamiętajmy, że medycyna nie zna przypadków, żeby dziecko, które zdrowo rośnie, prawidłowo się rozwija, ma dostęp do żywności… zagłodziło się. Dzieko upomni się o jedzenie, ale również ma naturalną zdolność do mówienia STOP, kiedy jest już najedzone. Nie możemy kazać mu jeść na zapas, czy wmuszać w niego na siłę „za babcie i dziadziusia”, bo w ten sposób nauczymy dziecko jeść więcej niż potrzeba, a to szybka droga do otyłości i nadwagi. 

Na pytanie odpowiedziała dietetyk Agnieszka Piskała. Agnieszka Piskała jest absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Właścicielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowa świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków. Propagatorka nutridietetyki. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka wielu artykułów nt. żywienia, ekspert w porannych programach telewizyjnych i radiowych. Współautorka książek „Mama i tata to my” i „Chrzań te diety”, w których obala dobrze znane i powszechne mity żywieniowe.

Agnieszka Piskała przez 13 lat zdobywała doświadczenie w największym, międzynarodowym koncernie spożywczym - w firmie Nestle. Pracowała na stanowiskach specjalisty w Serwisie Konsumenta, gdzie – jako ekspert – udzielała m.in. porad dietetycznych. Następnie współtworzyła komunikację żywieniową dla produktów firmy oraz prowadziła szkolenia w zakresie zdrowego żywienia. Liderka I, II i III edycji projektu żywieniowego skierowanego do studentów dietetyki w całej Polsce, realizowanego w ramach międzynarodowej strategii Nutrition, Health&Wellness.

Kolejne pytania:

Co jeść przy łojotokowym zapaleniu skóry? Czy można zażegnać problem dietą?

Lepiej ćwiczyć na czczo czy po śniadaniu?

Jaką dietę stosować przy Haschimoto?

Zobacz także: Metabolizm zwolnił, a diety nie działają? Poradź się eksperta! Zobacz zapis czatu z Agnieszką Piskałą, dietetykiem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
5
Polecamy
Czy dieta wegetariańska dla niemowlaka jest możliwa?
Czy dieta wegetariańska dla niemowlaka jest możliwa? TVN zdrowie
Czy są produkty, które powinniśmy jeść każdego dnia?
Czy są produkty, które powinniśmy jeść każdego dnia? TVN zdrowie
Czy twoje dziecko je słodycze częściej niż raz w tygodniu?
Ekspert:
"Zakaz rodzi pokusę"
Czy twoje dziecko je słodycze częściej niż raz w tygodniu? Ekspert: "Zakaz rodzi pokusę" Dzień Dobry TVN
Tablet, bajka i talerz pełen jedzenia, czyli jak jedzą nasze dzieci 
Tablet, bajka i talerz pełen jedzenia, czyli jak jedzą nasze dzieci  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?