Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak opiekować się osobą, która choruje na Parkinsona?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak opiekować się osobą, która choruje na Parkinsona?

Kobieta, która opiekuje się osobą chorą

Fot: Xesai / gettyimages.com

Parkinson sprawia, że pacjenci stopniowo tracą samodzielność. Codzienne czynności sprawiają coraz więcej problemów i chorzy stają się całkowicie zależni od pomocy osób trzecich. Taka sytuacja nie jest łatwa zarówna dla samego pacjenta, jak i jego najbliższych. Jak sobie poradzić z ciężką chorobą członka rodziny? Jak się nim opiekować i jaką pomoc mu zapewnić?

Choroba Parkinsona to jedna z groźniejszych chorób neurodegeneracyjnych. Jej rozwój może być spowodowany uwarunkowaniami genetycznymi. Nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe. U osób z chorobą Parkinsona zaczyna brakować dopaminy. To jeden z neuroprzekaźników, który odpowiada za przepływ impulsów nerwowych. Mózg do pewnego momentu jest w stanie zrekompensować sobie te starty, tym samym choroba rozwija się powoli i wielu chorych trafia do lekarza dopiero wtedy, kiedy zmiany w układzie nerwowym są stosunkowo duże. Choroba Parkinsona rozpoznawana jest przede wszystkim u osób po 65. roku życia. Do pierwszych objawów choroby należą spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, wzmożone napięcie mięśni, a nierzadko również depresja, zaparcia oraz pogorszenie węchu.

Jak rozwija się choroba Parkinsona? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na czym polega choroba Parkinsona? Źródło: 36,6

Chorobę trzeba zaakceptować 

Rozpoznanie choroby bardzo często sprawia, że pacjenci będą musieli pożegnać się z dotychczasowym życiem. Świadomość, że lada moment stracą samodzielność i będą mogli o sobie decydować, bywa bardzo przygnębiająca. Tym samym warto pomyśleć o umówieniu spotkania z psychologiem. Ogromnej grupie pacjentów spotkanie ze specjalistą pomaga pogodzić się z tym, co nieuniknione i odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jak opiekować się osobą chorą na Parkinsona?

Bardzo ważnym elementem walki z chorobą są ćwiczenia. Chorzy powinni trenować zarówno ciało, jak i umysł. Zajęcia fizyczne pozwalają wzmocnić mięśnie, dzięki czemu można zminimalizować ich drżenie. Ćwiczenia powinny być dobrane do aktualnych możliwości pacjenta i wykonywane regularnie. W początkowej fazie choroby treningi muszą obywać się pod okiem rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Z czasem można ćwiczyć w domu. Aktywnością fizyczną szczególnie wskazaną dla osób z Parkinsonem jest spacer.

Do trenowania umysłu najlepiej nadają się proste zadania logiczne, gry czy czytanie. Warto pamiętać, że choroba nie oznacza, że pacjent ma być wyręczany ze wszystkich obowiązków domowych. Wykonywanie prostych zadań może być doskonałym treningiem manualnym.

Bliscy osoby, która choruje na Parkinsona muszą się liczyć z tym, że stan pacjenta będzie się systematycznie pogarszał, a opieka nad nim będzie się stawała coraz trudniejsza. Tym samym warto pomyśleć o zatrudnienie fachowej opieki. Będzie ona szczególnie potrzebna kiedy pacjent będzie przykuty do łóżka. Wparcie ze strony doświadczonej pielęgniarki ułatwi pielęgnacje oraz karmienie chorego. Ale nie tylko. Obecność opiekuna odciąża rodzinę i daje jej szansę na odpoczynek oraz regenerację, które też są niezwykle ważne.

Jaj wygląda leczenie choroby Parkinsona? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Historia osób które przeszły operację głębokiej stymulacji mózgu. Źródło: 36,6

Dom chorego na Parkinsona – jak przygotować dom?

Pojawienie się w domu osoby z Parkinsonem prędzej czy później będzie wymagało wprowadzenia pewnych udogodnień, które ułatwią choremu codzienne funkcjonowanie. Co wymaga modernizacji? Po pierwsze łazienka. Warto zadbać o to, aby brodzik czy wanna były stosunkowo niskie. Zbyt wysokie mogą okazać się barierą, której chory nie będzie mógł pokonać. Dodatkowo warto zamontować specjalne uchwyty. Pacjent będzie mógł się ich przytrzymać, dzięki czemu łatwiej utrzyma równowagę.

Po drugie należy zadbać także o to, aby wszystkie przedmioty, z których korzysta chory były dla niego łatwo dostępne i zawsze były na swoim miejscu. Dodatkowo wszystkie pomieszczenia powinny być dobrze oświetlone.

Po trzecie warto usunąć wszystkie przeszkody, które mogą znaczącą utrudnić poruszanie się po mieszkaniu. Z mieszkania powinny zniknąć także wszystkie śliskie chodniczki, na których łatwo się poślizgnąć. Najlepiej zastąpić je antypoślizgowymi matami, które zapewnią większą stabilność.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Polecamy
Jak wspierać bliskich w chorobie?
Ekspertka:
"Zarówno chory, jak i my powinniśmy znaleźć w sobie zgodę na różne odczucia"
Jak wspierać bliskich w chorobie? Ekspertka: "Zarówno chory, jak i my powinniśmy znaleźć w sobie zgodę na różne odczucia" Dzień Dobry TVN
Alzheimer – mów o tym głośno!
Alzheimer – mów o tym głośno! Dzień Dobry TVN
Poradnik dla bliskich pacjenta z chorobą Alzheimera
Poradnik dla bliskich pacjenta z chorobą Alzheimera TVN zdrowie
Czy osoba chora na Alzheimera ma świadomość tego, że jest chora?
Czy osoba chora na Alzheimera ma świadomość tego, że jest chora? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?