Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odbudować zniszczone włosy? Profesjonalne zabiegi i domowe sposoby na odbudowanie włosów
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odbudować zniszczone włosy? Profesjonalne zabiegi i domowe sposoby na odbudowanie włosów

Ada Summer/getty images

Odbudowa zniszczonych włosów wymaga cierpliwości i systematyczności. Niekiedy konieczne jest wykonanie profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, które przyspieszają regenerację. Do najbardziej znanych i polecanych metod należą: diamentowa i keratynowa odbudowa włosów i sauna parowa. Niezwykle ważna jest także domowa pielęgnacja.

Zdrowe i zadbane włosy mają ogromne znaczenie i wpływ na wizerunek. Niestety nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, suszenie, prostowanie, farbowanie i rozjaśnianie znacznie osłabiają ich strukturę, pogarszają ogólny wygląd i powodują nadmierne wypadanie. Receptą na ich regenerację są zabiegi odbudowujące włosy oferowane przez salony fryzjerskie oraz domowe i naturalne sposoby.

Czy zniszczone włosy da się odbudować?

Każdy włos zbudowany jest z wystającej ponad skórę głowy łodygi i umieszczonego w mieszku włosowym korzenia zakończonego cebulką. Podstawowym składnikiem budulcowym włosów jest keratyna – białko fibrylarne o strukturze włókienkowej wytwarzane przez keranocyty znajdujące się w naskórku. Za ich kolor natomiast odpowiada melanina. Średnio na głowie człowieka znajduje się do 150 tysięcy włosów.

Struktura włosa może zostać poważnie naruszona lub uszkodzona przez różnego rodzaju zabiegi – prostowanie, farbowanie, rozjaśnianie, a także promienie słoneczne i nieodpowiednie kosmetyki. Wówczas stają się one łamliwe, suche, cienkie i pozbawione blasku. Odbudowa włosów u fryzjera lub w domowych warunkach jest jedynym sposobem na poprawę ich kondycji i wyglądu.

W zależności od stopnia zniszczenia oraz wykonanych zabiegów odbudowa włosów może dać różny efekt. Niemniej jednak ich regeneracja jest możliwa, a nawet wskazana. Należy jednak liczyć się z tym, że wymaga ona czasu, cierpliwości, systematyczności, a niekiedy także nakładów finansowych.

Keratynowa odbudowa włosów

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów regeneracyjnych jest odbudowa keratynowa. Polega on na uzupełnieniu niedoborów naturalnej keratyny w strukturze włosów. Dzięki temu stają się one gładkie, miękkie, nawilżone i intensywnie odżywione. Nie puszą się, są błyszczące i podatne na układanie. Nie tylko wyglądają zdrowo, ale przez pewien czas są chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – promieniowaniem ultrafioletowym (UV), wysokimi temperaturami i twardą wodą. Keratynowa odbudowa włosów jest zabiegiem polecanym szczególnie dla włosów zniszczonych farbowaniem, rozjaśnianiem, zabiegami chemicznymi i codziennym prostowaniem. Chętnie wykonują go także kobiety, które mają problem z ich ułożeniem.

Odbudowa keratynowa odbywa się przy pomocy specjalnych preparatów, które poza keratyną zawierają substancje odżywcze, antyoksydanty, witaminy i naturalne wyciągi z roślin. Nie obciążają one włosów, a efekty, które można dzięki nim osiągnąć, utrzymują się od 3 do 5 miesięcy.

Zabieg odbudowy włosów przy pomocy keratyny trwa od 2 do 3 godzin (w zależności od grubości i długości włosów). Należy umyć je specjalnym szamponem, nałożyć preparat z keratyną, wysuszyć i wyprostować ceramiczną prostownicą ustawioną na temperaturę 220℃. Przez 2 dni po zabiegu nie wolno moczyć ani związywać włosów.

Diamentowa odbudowa włosów

Diamentowa odbudowa włosów jest zabiegiem, który polega na ich oczyszczeniu i nałożeniu specjalnej mieszanki zawierającej kwas hialuronowy, witaminy A i PP, aminokwasy, kawior i glicerynowe ekstrakty z granatu. Składniki te pobudzają produkcję keratyny i kolagenu, a tym samym regenerację włosa.

Diamentowa odbudowa włosów powoduje, że stają się one lśniące, miękkie, głęboko odżywione, mocniejsze, gładkie i wyraźnie zdrowsze. Znika także problem z ich układaniem. Efekt regenerujący widoczny jest już po pierwszym zabiegu, jednak dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie 3–4 zabiegów w odstępach 15 dni.

Jak odbudować zniszczone włosy domowymi sposobami?

Przy regeneracji zniszczonych włosów duże znaczenie ma ich codzienna pielęgnacja. Warto zrezygnować z domowych zabiegów takich jak: samodzielne farbowanie i rozjaśnianie, suszenie przy pomocy wysokiej temperatury i prostowanie. Ważne są także odpowiednie kosmetyki do odbudowy włosów – szampony, odżywki i maski, które zawierają naturalne składniki i witaminy, natomiast pozbawione są alkoholu i silikonów. Dobrze jest zdecydować się na produkty apteczne, których działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Domowe sposoby na odbudowę zniszczonych włosów to także:

Bibliografia:

1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.

2. A. Bochenek, M. Raicher, Anatomia człowieka, t. V, PZWL, Warszawa 2007.

Zobacz film: Oto domowe sposoby na piękne i zadbane włosy

źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
5
Polecamy
Botoks na włosy.
Sposób na zniszczone włosy
Botoks na włosy. Sposób na zniszczone włosy Dzień Dobry TVN
Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie
Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie TVN zdrowie
Nanoplastia - innowacyjna technika prostowania włosów.
Czy może zastąpić keratynę?
Nanoplastia - innowacyjna technika prostowania włosów. Czy może zastąpić keratynę? Dzień Dobry TVN
Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega i jakie są jego efekty?
Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega i jakie są jego efekty? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?