Zdrowe i zadbane włosy mają ogromne znaczenie i wpływ na wizerunek. Niestety nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, suszenie, prostowanie, farbowanie i rozjaśnianie znacznie osłabiają ich strukturę, pogarszają ogólny wygląd i powodują nadmierne wypadanie. Receptą na ich regenerację są zabiegi odbudowujące włosy oferowane przez salony fryzjerskie oraz domowe i naturalne sposoby.
Czy zniszczone włosy da się odbudować?
Każdy włos zbudowany jest z wystającej ponad skórę głowy łodygi i umieszczonego w mieszku włosowym korzenia zakończonego cebulką. Podstawowym składnikiem budulcowym włosów jest keratyna – białko fibrylarne o strukturze włókienkowej wytwarzane przez keranocyty znajdujące się w naskórku. Za ich kolor natomiast odpowiada melanina. Średnio na głowie człowieka znajduje się do 150 tysięcy włosów.
Struktura włosa może zostać poważnie naruszona lub uszkodzona przez różnego rodzaju zabiegi – prostowanie, farbowanie, rozjaśnianie, a także promienie słoneczne i nieodpowiednie kosmetyki. Wówczas stają się one łamliwe, suche, cienkie i pozbawione blasku. Odbudowa włosów u fryzjera lub w domowych warunkach jest jedynym sposobem na poprawę ich kondycji i wyglądu.
W zależności od stopnia zniszczenia oraz wykonanych zabiegów odbudowa włosów może dać różny efekt. Niemniej jednak ich regeneracja jest możliwa, a nawet wskazana. Należy jednak liczyć się z tym, że wymaga ona czasu, cierpliwości, systematyczności, a niekiedy także nakładów finansowych.
Keratynowa odbudowa włosów
Jednym z najbardziej popularnych zabiegów regeneracyjnych jest odbudowa keratynowa. Polega on na uzupełnieniu niedoborów naturalnej keratyny w strukturze włosów. Dzięki temu stają się one gładkie, miękkie, nawilżone i intensywnie odżywione. Nie puszą się, są błyszczące i podatne na układanie. Nie tylko wyglądają zdrowo, ale przez pewien czas są chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – promieniowaniem ultrafioletowym (UV), wysokimi temperaturami i twardą wodą. Keratynowa odbudowa włosów jest zabiegiem polecanym szczególnie dla włosów zniszczonych farbowaniem, rozjaśnianiem, zabiegami chemicznymi i codziennym prostowaniem. Chętnie wykonują go także kobiety, które mają problem z ich ułożeniem.
Odbudowa keratynowa odbywa się przy pomocy specjalnych preparatów, które poza keratyną zawierają substancje odżywcze, antyoksydanty, witaminy i naturalne wyciągi z roślin. Nie obciążają one włosów, a efekty, które można dzięki nim osiągnąć, utrzymują się od 3 do 5 miesięcy.
Zabieg odbudowy włosów przy pomocy keratyny trwa od 2 do 3 godzin (w zależności od grubości i długości włosów). Należy umyć je specjalnym szamponem, nałożyć preparat z keratyną, wysuszyć i wyprostować ceramiczną prostownicą ustawioną na temperaturę 220℃. Przez 2 dni po zabiegu nie wolno moczyć ani związywać włosów.
Diamentowa odbudowa włosów
Diamentowa odbudowa włosów jest zabiegiem, który polega na ich oczyszczeniu i nałożeniu specjalnej mieszanki zawierającej kwas hialuronowy, witaminy A i PP, aminokwasy, kawior i glicerynowe ekstrakty z granatu. Składniki te pobudzają produkcję keratyny i kolagenu, a tym samym regenerację włosa.
Diamentowa odbudowa włosów powoduje, że stają się one lśniące, miękkie, głęboko odżywione, mocniejsze, gładkie i wyraźnie zdrowsze. Znika także problem z ich układaniem. Efekt regenerujący widoczny jest już po pierwszym zabiegu, jednak dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie 3–4 zabiegów w odstępach 15 dni.
Jak odbudować zniszczone włosy domowymi sposobami?
Przy regeneracji zniszczonych włosów duże znaczenie ma ich codzienna pielęgnacja. Warto zrezygnować z domowych zabiegów takich jak: samodzielne farbowanie i rozjaśnianie, suszenie przy pomocy wysokiej temperatury i prostowanie. Ważne są także odpowiednie kosmetyki do odbudowy włosów – szampony, odżywki i maski, które zawierają naturalne składniki i witaminy, natomiast pozbawione są alkoholu i silikonów. Dobrze jest zdecydować się na produkty apteczne, których działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.
Domowe sposoby na odbudowę zniszczonych włosów to także:
- stosowanie ziołowych płukanek 2 razy w tygodniu (z pokrzywy, skrzypu, szałwii, nagietka), które odbudowują cebulki włosów;
- nakładanie naturalnych maseczek raz w tygodniu na 20 minut (z jajka, oliwy i soku z cytryny, banana i awokado, oleju rycynowego lub drożdży);
- zdrowe odżywianie, czyli dieta bogata w witaminę A, E, C, B, kwasy omega-3, żelazo, selen i cynk.
Bibliografia:
1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.
2. A. Bochenek, M. Raicher, Anatomia człowieka, t. V, PZWL, Warszawa 2007.