Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak nie złapać koronawirusa na urlopie i nie popsuć sobie wakacji?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak nie złapać koronawirusa na urlopie i nie popsuć sobie wakacji?

Kobieta na wakacjach

Fot :Peter Cade / gettyimages.com

Mimo że o końcu pandemii jeszcze nie można mówić, to cześć z nas i tak zdecyduje się wyjechać na wakacje. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wypoczynek w kraju czy poza jego granicami, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jak nie złapać koronawiriusa na urlopie i nie popsuć sobie wypoczynku?

Fakt, że część obostrzeń została zniesiona nie oznacza, że pandemia się skończyła i możemy się czuć bezpiecznie. Nic bardziej mylnego! Koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął i cały czas jest bardzo niebezpieczny. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w wakacje.

Jak uniknąć zarażenia na wakacjach?

Wakacje to czas kiedy zapominamy o troskach i skupiamy się na odpoczynku oraz przyjemnościach. Niestety tegoroczne wakacje będą się bardzo różniły od tych, z poprzednich lat. Pandemia spowodowała, że niektóre zagraniczne wyjazdy będą musiały poczekać i większość z nas zdecyduje się postać w kraju. Ale zmieni się nie tylko kierunek wyjazdów. Zmieni się także nasze zachowanie. Dlatego, aby urlop nie przemienił się w kwarantannę należy przestrzegać kilku zasad.

  • Po pierwsze dystans społeczny

To najlepszy sposób, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Wybierając kierunek na wakacje warto wybrać mniej popularne miejsce. W tłumie turystów utrzymanie bezpiecznej odległości (od osób, których nie znamy i z którymi nie mieszkamy na co dzień powinno nas dzielić ok. 2 metrów) może być bardzo trudne.

  • Po drugie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. To szczególnie ważne w miejscach takich jak transport publiczny, sklepy, atrakcje turystyczne, muzea, galerie. Dbajmy o regularne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowanie płynem na bazie alkoholu. Unikajmy dotykania powierzchni stykowych – klamek, poręczy, ogrodzeń. Warto wyposażyć się w podręczny płyn do dezynfekcji jak również w jednorazowe rękawiczki i stosować je w razie potrzeby – radzi lek. Agnieszka Motyl, epidemiolog, Medicover Polska.

Ale na tym nie koniec. Podczas wakacji bezpieczniej jest korzystać z kart płatniczych, jeśli nie jest to możliwe, przed wybraniem gotówki z bankomatu, dobrze jest zdezynfekować klawiaturę. Zamiast jeździć windą zaleca się korzystać ze schodów. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości do naciśnięcia guzików w windzie można użyć wykałaczek.

  • Po trzecie sprawdzenie, czy nocleg jest bezpieczny

Przed rezerwacją miejsca noclegowego należy się upewnić, czy jest ono właściwie dezynfekowane i sprzątane, czy wszystkie zasady bezpieczeństwa są przestrzegane. Nawet jeśli właściciele przestrzegają wszystkich zaleceń, to po przyjeździe należy wywietrzyć pokój, a przed sięgnięciem po sztuce - trzeba je dokładnie umyć.

  • Po czwarte konsultacja z lekarzem

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka przed wyjazdem na wakacje powinny skonsultować się z lekarzem. Specjalista powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i zezwoli na wyjazd lub zaleci pozostanie w domu.

  • Po piąte sprawdź, gdzie uzyskać pomoc

Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie na wypadek zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zgłosić się po pomoc. Do oddziału zakaźnego można dotrzeć własnym samochodem lub wezwaną wcześniej karetką. Jeśli osoba z podejrzeniem COVID-19 przebywa w kompleksie hotelowym, powinna zostać jak najszybciej odizolowana. Pracownicy powinni także powiadomić najbliższą stację sanepidu o tym, że jeden z gości może mieć koronawirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Wirus wywołuje chorobę, którą lekarze nazwali COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które czasem zmienia się w niewydolność oddechową. W początkowej fazie rozwoju COVID-19 bardzo przypomina grypę. Osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2 mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, są osłabieni. U części chorych pojawiają się także zaburzenia węchu i smaku.

Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Jak powstał pierwszy polski test na koronawirusa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powstał pierwszy polski test na koronawirusa? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
5
Polecamy
Rząd wprowadza kolejne zakazy.
Czy dzięki nim uda się powstrzymać pandemię koronawirusa?
Rząd wprowadza kolejne zakazy. Czy dzięki nim uda się powstrzymać pandemię koronawirusa? TVN zdrowie
Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią? 
Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią?  TVN zdrowie
Pozytywny test na koronawirusa za granicą.
Adwokat:
"Warto mieć dodatkowe ubezpieczenie"
Pozytywny test na koronawirusa za granicą. Adwokat: "Warto mieć dodatkowe ubezpieczenie" Dzień Dobry TVN
Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę?
O rady spytaliśmy Michała Cessanisa
Gdzie pojechać i jak się spakować na majówkę? O rady spytaliśmy Michała Cessanisa Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Ola
Karolina zgadzam się, bardzo dobrze jest mieć ubezpieczenie medyczne i dużo się badać. Daję mi to poczucie bezpieczeństwa.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?