Fakt, że część obostrzeń została zniesiona nie oznacza, że pandemia się skończyła i możemy się czuć bezpiecznie. Nic bardziej mylnego! Koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął i cały czas jest bardzo niebezpieczny. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w wakacje.
Jak uniknąć zarażenia na wakacjach?
Wakacje to czas kiedy zapominamy o troskach i skupiamy się na odpoczynku oraz przyjemnościach. Niestety tegoroczne wakacje będą się bardzo różniły od tych, z poprzednich lat. Pandemia spowodowała, że niektóre zagraniczne wyjazdy będą musiały poczekać i większość z nas zdecyduje się postać w kraju. Ale zmieni się nie tylko kierunek wyjazdów. Zmieni się także nasze zachowanie. Dlatego, aby urlop nie przemienił się w kwarantannę należy przestrzegać kilku zasad.
-
Po pierwsze dystans społeczny
To najlepszy sposób, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Wybierając kierunek na wakacje warto wybrać mniej popularne miejsce. W tłumie turystów utrzymanie bezpiecznej odległości (od osób, których nie znamy i z którymi nie mieszkamy na co dzień powinno nas dzielić ok. 2 metrów) może być bardzo trudne.
-
Po drugie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
Pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. To szczególnie ważne w miejscach takich jak transport publiczny, sklepy, atrakcje turystyczne, muzea, galerie. Dbajmy o regularne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowanie płynem na bazie alkoholu. Unikajmy dotykania powierzchni stykowych – klamek, poręczy, ogrodzeń. Warto wyposażyć się w podręczny płyn do dezynfekcji jak również w jednorazowe rękawiczki i stosować je w razie potrzeby – radzi lek. Agnieszka Motyl, epidemiolog, Medicover Polska.
Ale na tym nie koniec. Podczas wakacji bezpieczniej jest korzystać z kart płatniczych, jeśli nie jest to możliwe, przed wybraniem gotówki z bankomatu, dobrze jest zdezynfekować klawiaturę. Zamiast jeździć windą zaleca się korzystać ze schodów. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości do naciśnięcia guzików w windzie można użyć wykałaczek.
- Po trzecie sprawdzenie, czy nocleg jest bezpieczny
Przed rezerwacją miejsca noclegowego należy się upewnić, czy jest ono właściwie dezynfekowane i sprzątane, czy wszystkie zasady bezpieczeństwa są przestrzegane. Nawet jeśli właściciele przestrzegają wszystkich zaleceń, to po przyjeździe należy wywietrzyć pokój, a przed sięgnięciem po sztuce - trzeba je dokładnie umyć.
- Po czwarte konsultacja z lekarzem
Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka przed wyjazdem na wakacje powinny skonsultować się z lekarzem. Specjalista powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i zezwoli na wyjazd lub zaleci pozostanie w domu.
-
Po piąte sprawdź, gdzie uzyskać pomoc
Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie na wypadek zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zgłosić się po pomoc. Do oddziału zakaźnego można dotrzeć własnym samochodem lub wezwaną wcześniej karetką. Jeśli osoba z podejrzeniem COVID-19 przebywa w kompleksie hotelowym, powinna zostać jak najszybciej odizolowana. Pracownicy powinni także powiadomić najbliższą stację sanepidu o tym, że jeden z gości może mieć koronawirusa.
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Wirus wywołuje chorobę, którą lekarze nazwali COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które czasem zmienia się w niewydolność oddechową. W początkowej fazie rozwoju COVID-19 bardzo przypomina grypę. Osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2 mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, są osłabieni. U części chorych pojawiają się także zaburzenia węchu i smaku.
Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.
Jak powstał pierwszy polski test na koronawirusa? Dowiesz się tego z filmu: