Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Zmiana sposobu karmienia dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Zmiana sposobu karmienia dziecka

małe dziecko pije siedzi na podłodze i pije mleko z butelki

Fot. FamVeld / Getty Images

Pediatrzy zalecają karmienie piersią przez pierwsze pół roku po porodzie. Oczywiście można robić to o wiele dłużej, jednak z różnych przyczyn nie wszystkie mamy się na to decydują. Zmiana sposobu karmienia wymaga wysiłku. Jak nauczyć niemowlaka pić z butelki?

Decyzja o odstawieniu malucha od piersi, niezależnie od tego, czy ma on pół czy półtora roku, nie oznacza, że robi mu się krzywdę. Czasami zmiana na butelkę jest konieczna i wcale niepodyktowana egoizmem – wręcz przeciwnie, proces odstawiania od piersi oraz nauka jedzenia z butelki to dość trudny etap w życiu rodziców. Często już w pierwszych godzinach po porodzie niemowlęta są dokarmiane mlekiem modyfikowanym z butelki, np. z powodu opóźniającej się laktacji. Pojawiają się niezgodne z prawdą opinie, że takie postępowanie znacznie utrudnia uczenie noworodka ssania piersi.

Jak nauczyć dziecko pić mleko z butelki? Odpowiedni „sprzęt”

Kiedy mama decyduje się odstawić dziecko od piersi, może podawać mu mleko modyfikowane lub odciągnięte za pomocą laktatora. Pierwszym krokiem do nauczenia dziecka picia z butelki jest jej odpowiedni dobór. Jako pierwsze warto wybierać butelki antykolkowe – na ich opakowaniach zazwyczaj widnieją oznakowania wskazujące na wiek dziecka. Im mniejsze dziecko, tym mniejsze butelki należy dobierać. Dobrze, jeśli są odpowiednio wyprofilowane, wtedy dziecko może kłaść na nich rączki i z czasem samo uczy się trzymania. Kolejna kwestia to przepływ pokarmu. Do butelki można dokupić od razu kilka smoczków o różnych poziomach przepływu mleka – jedne maluchy będzie drażnił zbyt duży przepływ, inne będą irytować się zbyt małym, dlatego najlepiej zastosować metodę prób. Czasem konieczne jest również przetestowanie kilku butelek, zanim trafi się na tę właściwą, z której dziecko będzie chętnie pić. Wiele mam chwali sobie specjalne kubeczki z ustnikami, tzw. niekapki. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią pić z nich mleko i szybko się tego uczą. Wielu producentów oferuje niekapki z miękkimi, silikonowymi smoczkami, przyjaznymi nawet dla kilkumiesięcznych maluchów.

Polecamy: Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Co ile godzin podaje się pokarm?

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o karmieniu w piersią:

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak nauczyć pić z butelki? Mali smakosze

Decydując się na karmienie mlekiem modyfikowanym, warto wiedzieć, że niemowlęta mają dobrze rozwinięty zmysł smaku – są w stanie od razu poznać, że mleko, które piją, nie pochodzi od mamy. Inny smak oraz zapach może wzbudzać protesty w postaci płaczu i wypluwania smoczka. Sposobem na łagodne przeprowadzenie zmiany karmienia jest początkowe odciąganie pokarmu z piersi i podawanie go w butelce, jeśli mama oczywiście ma swoje mleko. Z czasem do butelki można zacząć dodawać mleko modyfikowane i stopniowo zwiększać jego ilość.

Nauka picia z butelki – możliwe problemy

Często spotykanym problemem są kolki – maluch płacze, podkurcza nóżki, wypuszcza z buzi smoczek. Kolki jelitowe zdarzają się dość często po pierwszych posiłkach z butelki. Warto wtedy pomasować brzuszek dziecka, położyć go na nim, zanucić spokojną melodię. Ból brzuszka złagodzi również ciepła, spokojna kąpiel. Po niej można wymasować dziecko z pomocą oliwki – szczególnie należy skupić się brzuchu. Masujemy go delikatnie, okrężnymi ruchami. Jeśli te zabiegi nie pomagają i dziecko nie chce jeść, należy zwrócić się po pomoc do pediatry.

Jednym z problemów, jakie mogą pojawić się przy karmieniu butelką, jest alergia pokarmowa. U dzieci uczulonych na mleko krowie lub składniki zawarte w mleku modyfikowanym mogą pojawić się: wzdęcia, bóle brzucha i jego twardość. Niekiedy występują: wysypka, zaczerwienienie twarzy czy krew w kale. W takich sytuacjach należy zgłosić się do lekarza. Metodą jest także karmienie dziecka częściej i mniejszymi porcjami.

Kiedy bobas przyzwyczai się do butelki, nie możemy pozwolić, aby traktował ją jako uspokajacz. Tę funkcję może pełnić smoczek, ulubiona zabawka, przytulenie malucha lub mówienie do niego. Kiedy dziecko wypije pokarm, butelka powinna być mu zabierana – nie wolno pozwolić, aby zrobiło sobie z niej zabawkę lub ssało powietrze. Może to doprowadzić do kolek i zwiększać ryzyko rozwoju próchnicy.

Polecamy: Mleko dla noworodka – naturalne i modyfikowane. Jakie jest najlepsze?

Jak nauczyć niemowlaka pić z butelki w prawidłowy sposób?

Dorosłym wydaje się, że picie z butelki to prosta sprawa. Co prawda, mleko leci z niej o wiele łatwiej niż z piersi, jednak rodzice muszą wiedzieć, jak właściwie trzymać butelkę i jaką pozycję na ten czas przybrać. Niewłaściwie trzymane dziecko może płakać, krztusić się lub połykać zbyt dużo powietrza. Podobnie z ilością pokarmu – niemowlę może jeść mniej, niż powinno lub zbyt dużo. W czasie karmienia należy przestrzegać zasady, że główka musi być wyżej niż reszta ciała dziecka. Niedopuszczalne jest karmienie, kiedy dziecko leży na płasko lub jego główka znajduje się niżej niż reszta ciała. Ułożenie głowy dziecka podczas karmienia butelką musi być symetryczne względem kręgosłupa – nie wolno więc zadzierać jej zbyt mocno do góry. Ważne jest również trzymanie butelki – powinna być w pozycji prostopadłej do buzi malucha, a smoczek musi być całkowicie wypełniony pokarmem. Dobrym znakiem są małe pęcherzyki powietrza widoczne w butelce – świadczą one, że karmienie przebiega prawidłowo.

Bibliografia:

  1. H. Murkoff, Pierwszy rok z życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2017.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?