Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć udar mózgu? Postępowanie terapeutyczne w udarze krwotocznym i niedokrwiennym
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć udar mózgu? Postępowanie terapeutyczne w udarze krwotocznym i niedokrwiennym

Getty Images/ designer491

Udar mózgu to nagle objawiające się schorzenie, które jest dużym zagrożeniem dla pacjenta. Postępowanie terapeutyczne różni się w zależności od jego postaci. W każdym przypadku udaru mózgu leczenie szpitalne jest niezbędne, a jego zaniechanie może doprowadzić do zgonu.

W udarze niedokrwiennym występującym częściej ogromne znaczenie ma szybkie podjęcie terapii fibrynolitycznej. Leczenie domowe udaru mózgu prowadzi do nieodwracalnych szkód, a każda minuta zwłoki jest niebezpieczna dla pacjenta.

Przeczytaj też: Udar mózgu. Będą badania nad nowymi standardami leczenia 

Postępowanie ogólne w leczeniu udaru mózgu

Udar mózgu jest poważnym stanem zagrażającym życiu człowieka, który nie powinien być bagatelizowany. W razie zaobserwowania niepokojących objawów oraz podejrzenia tego stanu niezwłoczne jest szybkie wdrożenie odpowiedniej diagnostyki oraz terapii. Jedynym skutecznym postępowaniem w udarze mózgu jest leczenie szpitalne.

Pacjent, u którego podejrzewa się wystąpienie krwotoku bądź niedokrwienia centralnego układu nerwowego zostaje podłączony do aparatury wspomagającej oddychanie celem zabezpieczenia funkcji życiowych. Zespół medyczny ma za zadanie kontrolować ciśnienie tętnicze, które nie powinno obniżyć się za szybko w krótkim czasie. Konieczne jest wyrównanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, jeśli występują - podawanie odpowiednich płynów lub odwadnianie. W postępowaniu terapeutycznym kładzie się również nacisk na odpowiedni poziom glukozy we krwi - jej za mała lub za duża ilość wpływa niekorzystnie na układ nerwowy. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury pacjent otrzymuje leki przeciwgorączkowe. Z powodu zaburzeń połykania wprowadza się zgłębnik dożołądkowy w celu odżywienia pacjenta, gdy istnieje taka konieczność.

Leczenie udaru niedokrwiennego mózgu

W większości przypadków, bo aż w 80%, udar spowodowany jest przez niedokrwienie obszaru mózgu. Dzieje się tak, gdy naczynie zaopatrujące część tego organu zostanie zablokowane przez zakrzep lub tworzące się w nim blaszki miażdżycowe zwężające jego światło. Uzyskanie poprawy stanu pacjenta można uzyskać poprzez udrożnienie tętnic i rozpuszczenie przeszkody. Leczenie trombolityczne udaru mózgu polega na dożylnym podaniu alteplazy. Korzyści z takiego postępowania obserwuje się u pacjentów, u których rozpocznie się je w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia objawów. Przeciwwskazania do podjęcia takiej terapii obejmują między innymi uraz głowy lub udar w ciągu 3 miesięcy przed incydentem, podejrzenie krwotoku, podwyższone ciśnienie tętnicze (skurczowe >185 mm Hg lub rozkurczowe >110 mm Hg) czy leczenie niektórymi preparatami przeciwkrzepliwymi.

W kolejnym etapie u pacjentów, u których doszło do zablokowania tętnicy środkowej mózgu w jej początkowym odcinku i przeprowadzono leczenie fibrynolityczne, zaleca się wykonanie trombektomii. Powinna ona być rozpoczęta w ciągu 6 godzin od wystąpienia objawów. Polega ona na wewnątrznaczyniowym udrożnieniu zamkniętego naczynia. Takie postępowanie może być również skuteczne u osób, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania leczenia trombolitycznego lub w niektórych przypadkach w ciągu 24h od wystąpienia niedokrwienia.

Po dobie od wystąpienia udaru włącza się obowiązkowo kwas acetylosalicylowy.

Leczenie udaru krwotocznego mózgu

Udar krwotoczny mózgu jest wynikiem pęknięcia naczynia zaopatrującego centralny układ nerwowy. Wybór postępowania opiera się na ocenie stanu ogólnego pacjenta oraz wielkości incydentu. Krwotok podpajęczynówkowy leczy się, zaopatrując uszkodzoną tętnicę metodami inwazyjnymi. W tym celu wykonuje się zabieg embolizacji przy pomocy sprężynek, które umieszcza się w worku tętniaka lub klipsuje się go. Niewielkie uszkodzenia zaopatruje się w ciągu 3 dni od wystąpienia objawów, natomiast masywna utrata krwi wymaga odroczenia operacji.

Czy udar mózgu jest wyleczalny?

Przeżycie incydentu udaru mózgu wiąże się w większości przypadków z powstaniem dysfunkcji układu nerwowego, lecz u każdego pacjenta występują one w różnym stopniu. Istnieje wiele metod, które pozwalają na poprawę stanu chorego, a ich skuteczność wzrasta, gdy zostaną wdrożone tak szybko, jak to możliwe. Kontynuacja leczenia po udarze mózgu obejmuje rehabilitację, którą rozpoczyna się już w pierwszych dobach po incydencie. Chory powinien zostać objęty indywidualnie dobraną specjalistyczną opieką, która ma na celu poprawę funkcji pacjenta i powrót do codziennego życia w stopniu odpowiadającym uszkodzeniom. Nie zawsze jednak się to udaje - pacjent może już na zawsze pozostać niesprawny i nie wrócić do wcześniejszego stanu. W najcięższej postaci choroby - udarze pnia mózgu - leczenie nie przynosi zwykle dobrych rezultatów i mimo podjęcia odpowiednich interwencji dochodzi do zatrzymania akcji serca oraz oddechów oraz zgonu.

Należy pamiętać, że próby samodzielnego leczenia naturalne udaru mózgu w domu wiążą się z katastrofalnymi skutkami, gdyż zaniechanie szybkiej interwencji lekarskiej pogarsza rokowanie i zwiększa obszar uszkodzeń, może też doprowadzić do szybszego zgonu pacjenta.

Przeczytaj też: Udar mózgu: 5 zmian w stylu życia zmniejszy ryzyko choroby nawet o 40 procent

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć udar mózgu?

źródło: 36,6

Bibliografia:

  • Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018

    Zobacz też, jak rozpoznać udar mózgu. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
9
Polecamy
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Trombektomia – zabiegowe leczenie udaru mózgu
Trombektomia – zabiegowe leczenie udaru mózgu TVN zdrowie
Jak rozpoznać udar pnia mózgu?
Leczenie i rehabilitacja poudarowa  
Jak rozpoznać udar pnia mózgu? Leczenie i rehabilitacja poudarowa   TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?