Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć nadwyrężony nadgarstek? Objawy i przyczyny nadwyrężenia nadgarstka
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć nadwyrężony nadgarstek? Objawy i przyczyny nadwyrężenia nadgarstka

Mężczyzna trzyma się za bolący nadgarstek

Fot. seb_ra / Getty Images

Nadwyrężony nadgarstek stanowi dość częstą przypadłość, dla której typowy jest ból nasilający się znacznie podczas ruszania ręką w nadgarstku i opuchlizna. Do nadwyrężenia nadgarstka dochodzi zwłaszcza w wyniku dźwigania ciężkich przedmiotów. Skutecznym sposobem leczenia jest opaska usztywniająco-stabilizująca.

Nadgarstki to elastyczne i złożone stawy, które znajdują się niemalże w ciągłym ruchu. Stąd też są one tak podatne na powstanie rozmaitych dolegliwości, a jedną z częściej występujących jest nadwyrężony nadgarstek. W leczeniu sprawdzą się zimne okłady, maści o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, opaski usztywniające czy zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapia.

Nadwyrężony nadgarstek – przyczyny powstania

Za nadwyrężenie ręki w nadgarstku odpowiada zwłaszcza podnoszenie dużych ciężarów. Do nadwyrężenia nadgarstka dojść może także podczas upadku, kiedy odruchowo chce się podeprzeć dłonią, żeby zamortyzować uderzenie, a całą siłę przenosi się na staw nadgarstkowy. Dodatkowo można nadwyrężyć nadgarstek w wyniku wielogodzinnej pracy, polegającej na wykonywaniu powtarzających się czynności, takich jak praca przy komputerze, strzyżenie włosów czy gra na instrumencie. W sposób szczególny na taką kontuzję narażeni są sportowcy (najczęściej pięściarze, narciarze, snowboardziści) oraz osoby ciężko pracujące fizycznie i młode mamy, które wielokrotnie w ciągu dnia podnoszą sporo ważące dziecko.

Jakie są objawy nadwyrężenia nadgarstka?

Nadwyrężony nadgarstek objawia się dość silnymi dolegliwościami bólowymi, które nasilają się podczas zginania ręki. Chorzy opisują ból jako przeszywający. Dodatkowo ręka w nadgarstku staje się lekko spuchnięta, ocieplona i tkliwa. Ból nadgarstka może nieco utrudniać wykonywanie podstawowych codziennych czynności. Chorzy skarżą się niekiedy na problemy ze swobodnym poruszaniem nadgarstkiem i dłonią.

Polecamy: Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka

Nadwyrężenie nadgarstka – co robić?

Nadwyrężony nadgarstek powinno się na kilka dni unieruchomić. W tym celu rękę można owinąć bandażem lub użyć specjalnych opasek usztywniających. Ich cena zaczyna się już od 14 zł. Opaski zapewniają stabilizację i zmniejszają obciążenie chorego nadgarstka. Dodatkowo poprawiają krążenie krwi, a w związku z tym odżywienie i dotlenienie, co znacząco przyspiesza proces gojenia. Opaski na nadgarstek wykonane są z oddychających materiałów izolujących wilgoć, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstania dodatkowych otarć czy odparzeń. Wyposażone są w elastyczny ściągacz, który zapewnia idealne dopasowanie opaski do ciała. Oprócz tego, że można wykorzystać je w procesie leczenia, to są doskonałą formą zapobiegania powstawaniu kontuzji. Opaski usztywniające zakupić można w aptece, sklepie z wyposażeniem medycznym i dzięki sprzedaży internetowej. Brak opaski może doprowadzić do pogłębienia się urazu.

W leczeniu nadwyrężonego nadgarstka wskazane jest smarowanie żelem, kremem lub maścią o działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Wiele z nich dostępnych jest w aptece bez recepty. W większości przypadków substancjami czynnymi są ibuprofen lub diklofenak dietyloamoniowy, które zaliczane są do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Preparaty te koją i przyśpieszają regenerację uszkodzonej tkanki. Z tubki wyciska się kilkucentymetrowy pasek i dokładnie wciera 2–3 razy dziennie w chorobowo zmienione miejsce, które zostało wcześniej oczyszczone i osuszone. Po nałożeniu maści, kremu czy żelu na nadgarstek należy pamiętać, żeby dokładnie umyć dłonie.

Polecamy: Test Phalena a zespół cieśni nadgarstka. Jak wykonać badanie?

Nadwyrężony nadgarstek – fizjoterapia

W przypadku gdy powyższe metody okazują się nieskuteczne i dolegliwości nie mijają przez kilka dni, konieczna jest wizyta u specjalisty, który żeby upewnić się w diagnozie, może zlecić wykonanie badań obrazowych, najczęściej zdjęcia rentgenowskiego (RTG). W celu złagodzenia bólu nadgarstka lekarz może skierować chorego na zabiegi fizykoterapeutyczne o działaniu przeciwbólowym oraz regenerującym uszkodzone tkanki miękkie, w tym m.in. na laseroterapię, ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapię, czyli leczenie zimnem.

Sprawdź co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości: 

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości. Źródło 36,6 

Nadwyrężony nadgarstek – jak leczyć się w domu?

Złagodzenie odczuwanych dolegliwości przyniosą zimne okłady. Okład przyrządza się, owijając w ręcznik lub bawełnianą ścierkę kilka kostek lodu. Ponadto w aptece dostępne są chłodzące kompresy żelowe. Na 2 godziny przed użyciem wkłada się je do zamrażarki albo zimnej wody. Kompresy wykonane są z nietoksycznej, kilkuwarstwowej folii, która wykazuje dużą wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu produkt jest wielokrotnego użytku. Za jeden kompres o rozmiarach 16 cm x 26 cm zapłaci się około 11 zł. Kompresem można aplikować zimno sięgające temperatury do -25°C.

Bolący nadgarstek smarować można przygotowaną samodzielnie pastą z kozieradki. Sporządza się ją z 3 łyżek (około 30 g) mąki z kozieradki i odrobiny wody. Mąkę miksuje się z wodą, a następnie podgrzewa na małym ogniu przez 15 minut. Lekko ostudzoną pastę nakłada się na bolący nadgarstek. Innym rozwiązaniem jest okład z wiązówki błotnej, do którego przygotowania potrzebne są 2 łyżki (około 20 g) kwiatów wiązówki błotnej i 1 szklanka (250 ml) wody. Do gorącej wody dodaje się kwiaty wiązówki i całość odstawia pod przykryciem na 10–15 minut do zaparzenia. Przecedza się i w naparze moczy bawełnianą ściereczkę, którą następnie owija się wokół nadgarstka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
146
13
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?