Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć bulimię? Sposoby i wskazówki do samodzielnej terapii
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć bulimię? Sposoby i wskazówki do samodzielnej terapii

Fot: pidjoe / gettyimages.com

Leczenie bulimii oznacza wielowymiarową terapię prowadzoną zwykle ambulatoryjnie przy współpracy specjalistów i członków najbliższej rodziny. Czasem bywają też wskazania do podjęcia hospitalizacji w celu poprawy kondycji somatycznej przed przystąpieniem do głównej części rehabilitacji bulimii.

Metody leczenia bulimii zależą od indywidualnych predyspozycji psychicznych pacjenta, choć rokowania co do ustąpienia choroby warunkuje wczesna i kompleksowa terapia. Samodzielne leczenie bulimii nie jest polecane szczególnie na pierwszych etapach usprawniania kondycji psychofizycznej.

Zobacz także: Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem

Czym jest i jak wygląda bulimia?

Bulimia, określana również jako żarłoczność psychiczna, to przewlekła choroba, której istotą jest nadmierna koncentracja na masie swojego ciała. Charakteryzuje się epizodami niepohamowanego obżarstwa i zachowań kompensacyjnych. Mają one charakter przeczyszczający, polegający na mechanicznym i farmakologicznym prowokowaniu wymiotów bądź zastosowaniu lewatywy, a także nieprzeczyszczający, skupiający się na szybkiej utracie nadmiaru spożytych kalorii poprzez restrykcyjną dietę i wyczerpujące treningi sportowe.

Etiologia bulimii jest wieloczynnikowa. Uwzględnia aspekty psychologiczne, genetyczne, biologiczne, socjologiczne i kulturowe. Choroba dotyczy zwykle kobiet w młodym wieku i rozpoczyna się najczęściej w drugiej dekadzie życia. Przypadłość ta wyniszcza organizm pod względem somatycznym i psychicznym, prowadząc nawet do trwałych zmian wielonarządowych wynikających z odwodnienia i niedożywienia ustroju. Leczenie bulimii to długotrwały i wielowymiarowy proces, wymagający zaangażowania najbliższej rodziny oraz zespołu specjalistów dziedzin medycznych i psychoterapeutycznych – lekarza, psychiatry, dietetyka czy fizjoterapeuty.

Jak wyleczyć bulimię?

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i wdrożony program rehabilitacji, tym lepsze rokowania co do odzyskania zdrowia. Leczenie bulimii oznacza wielowymiarową terapię prowadzoną zwykle ambulatoryjnie. W przypadku znacznego wyniszczenia organizmu przez chorobę przed rozpoczęciem właściwych metod leczniczych zaleca się hospitalizację w celu poprawy kondycji somatycznej pacjenta. Pobyt w szpitalu tymczasowo zmniejsza objawy i łagodzi powikłania choroby, jednocześnie zwiększając motywację do walki ze schorzeniem. Leczenie bulimii opiera się przede wszystkim na psychoterapii interpersonalnej, dialektycznej i przeciwdepresyjnej oraz przeprowadzonej metodą behawioralno-poznawczą. Celem leczenia sfery psychicznej jest przede wszystkim:

  • wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych;
  • eliminacja napadów objadania się i różnorodnych zachowań kompensacyjnych;
  • zwiększenie motywacji pacjenta do współpracy z interdyscyplinarnym zespołem w celu przyswojenia prawidłowego zachowania i trybu jedzenia;
  • nauka konstruowania planu żywieniowego składającego się z odpowiedniej ilości i jakości posiłków i przekąsek;
  • rozszerzanie wiedzy na temat racjonalnego żywienia i zagrożeń wynikających z zaburzeń żywienia różnego typu;
  • modyfikacja autodestrukcyjnych myśli i uczuć;
  • nauka radzenia sobie ze stresem i wypracowanie konstruktywnych strategii zaradczych.

Jak wyleczyć bulimię innymi sposobami?

Aby leczenie bulimii przebiegało skutecznie, należy uważnie monitorować kondycję somatyczną oraz częstotliwość i siłę ataków obżarstwa. Poza ustaleniem konkretnego planu żywieniowego zapobiegającego hipoglikemii i napadom głodu terapia choroby powinna również uwzględniać:

  • farmakoterapię środkami z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Pacjentom stosującym znaczne ilości środków przeczyszczających zaleca się zmniejszenie dobowej dawki i ostatecznie wycofanie farmaceutyków. Należy również kontrolować poziom elektrolitów, których niedobory sprzyjają zaburzeniom rytmu serca. Z kolei chorym prowokującym wymioty zaleca się szczególną dbałość o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa;
  • odbudowę masy i siły mięśniowej poprzez odpowiednio ukierunkowaną aktywność ruchową. Kinezyterapia, czyli leczenie bulimii ruchem uwzględnia przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające o charakterze izometrycznym i siłowym zwiększające ukrwienie mięśni, odżywiające tkanki i wspierające procesy metaboliczne związane z rozprowadzaniem składników odżywczych i wody oraz usuwaniem z ustroju toksycznych substancji przemiany materii. Ćwiczenia ruchowe wpływają również na poprawę jakości skóry i tkanki podskórnej oraz wydolność krążeniowo-oddechową. Regulują ponadto perystaltykę jelit, a także zwiększają wydzielanie i rozprowadzanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, poprawiających nastrój i samopoczucie.

Skąd się biorą zburzenia odżywiania? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą zaburzenia odżywiania? Źródło: x-news

Jak samemu leczyć bulimię?

Leczenie bulimii na własną rękę nie jest wskazane na pierwszych etapach usprawniania kondycji psychofizycznej. Terapia powinna uwzględniać profesjonalny program ukierunkowany na szczegółową diagnozę problemu. Samodzielność w chorobie polega głównie na rzetelnym realizowaniu celów stawianych w trakcie każdej fazy rehabilitacji oraz pracy nad utrwalaniem prawidłowych nawyków.

Zobacz także: Anoreksja – na czym polega leczenie jadłowstrętu psychicznego?

Bibliografia:

1. M. Jarosz, Diagnozowanie zaburzeń stanu odżywienia w praktyce lekarskiej i pielęgniarskiej, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2010.

2. A. Łuszczyńska, Nadwaga i otyłość. Interwencje psychologiczne, PWN, Warszawa 2007.

3. A. Osińska, Bulimia psychiczna – rozpowszechnienie, objawy i leczenie z uwzględnieniem aspektu stomatologicznego, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 12 (3), 2016.

4. S. Pużyński, Psychiatria. Psychiatria Kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?