Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć ból gardła w ciąży? Bezpieczne leki i domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć ból gardła w ciąży? Bezpieczne leki i domowe sposoby

ciąża

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Tabletki na ból gardła w ciąży muszą spełniać odpowiednie kryteria pod względem bezpieczeństwa. Dolegliwość tę najlepiej łagodzić preparatami na bazie składników naturalnych, takich jak prawoślaz lekarski, porost islandzki, szałwia, maliny i czarna porzeczka.

Przyszłe mamy starają się leczyć ból gardła w ciąży, wykorzystując sprawdzone domowe sposoby, ponieważ z uwagi na bezpieczeństwo dziecka boją się sięgać po leki. Jednakże w aptekach znaleźć można tabletki i inne preparaty na ból gardła, które nie niosą za sobą żadnych szkodliwych skutków dla dziecka i z powodzeniem mogą być stosowane przez ciężarne.

Co stosować na ból gardła w ciąży?

Mimo że większość środków na ból gardła jest dostępnych w aptece bez recepty, to przyszła mama powinna skonsultować zażywanie jakiekolwiek medykamentu z lekarzem lub zwrócić się o radę do farmaceuty. W pierwszej kolejności należy sięgać po preparaty o działaniu miejscowym, a dopiero w razie ich nieskuteczności po środki działające ogólnoustrojowo. Do leków przeciwbólowych bezpiecznych w ciąży zalicza się paracetamol (przez wszystkie trymestry ciąży) i ibuprofen (niewskazany w trzecim trymestrze ciąży). Jeśli konieczne okaże się podanie antybiotyku, lekarz zapisze preparat, który nie wykazuje negatywnego wpływu na dziecko.

Specjalnie na ból gardła w ciąży opracowana została seria leków Prenalen – syrop (1 łyżka – 15 ml, 3 razy dziennie) i tabletki do ssania (1–5 pastylek dziennie). Zawierają standaryzowany wyciąg z propolisu, sproszkowany sok z malin i czarnych porzeczek, cynk, mentol oraz witaminę C. Stanowią też źródło naturalnych, biologicznie czynnych substancji z czosnku o działaniu antybakteryjnym i antyoksydacyjnym. Preparatem dedykowanym przyszłym mamom jest także ProMama Gardło, który zawiera proszek z owoców dzikiej róży i malin oraz wyciąg z propolisu.

Co można brać na ból gardła w ciąży?

Po konsultacji z lekarzem na ból gardła w ciąży można zażywać syrop prawoślazowy lub z babki lancetowatej. Pozytywne działanie wykazuje spray do jamy ustnej i gardła, który zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Nawilża, koi i łagodzi chore gardło. Dobrym rozwiązaniem na silny ból gardła w ciąży jest inhalowanie z użyciem 0,9% roztworu soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym. Poprawia komfort oddychania, ułatwiając ruch wydzieliny w drogach oddechowych, zmniejsza lepkość i elastyczność zalegającej wydzieliny, ogranicza obrzęk ścian dróg oddechowych oraz pobudza odruch kaszlu i wykrztuszania, co prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych. Kolejnym lekiem na ból gardła w ciąży są spraye ze srebrem koloidalnym o efektywnym, łagodnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i grzybobójczym.

Na kaszel i ból gardła w ciąży zalecane jest częste płukanie gardła ziołową mieszanką z mięty i szałwii, która łagodzi stan zapalny gardła. Dostępna jest w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. Rozwiązanie to można stosować 2 razy dziennie. Wykazuje działanie antyseptyczne, ściągające, wykrztuśne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe.

Tabletki na gardło w ciąży

Spośród tabletek na gardło w ciąży można wybrać te zawierające benzydaminę o działaniu przeciwzapalnym, antyseptycznym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i miejscowo znieczulającym. Popularne są też pastylki do ssania z wyciągiem z porostu islandzkiego działające kojąco na podrażnienia gardła i strun głosowych krtani poprzez tworzenie ochronnej śluzowej powłoczki. Częstym sposobem na ból gardła w ciąży są tabletki z propolisem, które znane są z właściwości bakteriobójczych i silnie powlekających, dlatego zalecane są na podrażnione i wysuszone gardło. Wiele z nich zawiera dodatkowo ekstrakt z malin, dzikiej róży czy aloesu. Bezpieczne są także te zawierające wyciągi z aloesu, bluszczu, szałwii, dziewanny oraz miód lub olejek eukaliptusowy. Łagodzą podrażnienie gardła, ułatwiają oddychanie i mają działanie odkażające.

Wiele tabletek na ból gardła zawiera kodeinę, ale w ciąży należy z nich zrezygnować. Nie zaleca się także zażywania tych z salicylanami, tymiankiem i podbiałem, a także zawierających flurbiprofen, który ma kategorię B/C w trzecim trymestrze ciąży.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży

Zanim przyszła mama zdecyduje się na zażywanie leków, powinna wykorzystać domowe sposoby na ból gardła w ciąży. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest syrop z cebuli i czosnku. Złagodzenie kaszlu i bólu gardła przyniesie syrop z imbiru, miodu i cytryny. Wzmacnia on ogólną odporność i ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozgrzewające i napotne. Naturalny sposób na ból gardła w ciąży stanowią okłady z kapusty, która zawiera związki siarki i sól potasową o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Liście kapusty należy sparzyć gorącą wodą, a następnie rozbić. Tak przygotowane przykłada się do szyi i owija szalikiem. Chore gardło warto płukać roztworem sody oczyszczonej. Do szklanki letniej, przegotowanej wody dodaje się łyżeczkę sody. Powstały roztwór ma właściwości bakteriobójcze i odkażające. Podobne działanie wykazuje płukanka wody z solą.

Pomocne w łagodzeniu bólu gardła jest częste spożywanie płynów. Do nawodnienia organizmu i nawilżenia śluzówki gardła stosuje się mineralną wodę niegazowaną, ziołowe herbaty, zwłaszcza napar z prawoślazu, lipy, szałwii oraz ciepłe mleko z miodem i masłem. Pozytywne działanie wykazują też inhalacje z dodatkiem rumianku, prawoślazu i lukrecji.

Zobacz film: Dlaczego łykamy tyle tabletek przeciwbólowych? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Miller R.K., Peters P.W., Schaefer C., Drugs During Pregnancy and Lactation - Treatment Options and Risk Assessment, Cambridge, Academic Press, 2014.

2. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, Wrocław, MedPharm, 2009.

3. Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A. i wsp., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 107-110.

4. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12-17.

5. Niżnik B., Gaweł K., Stanisz B., Farmaceutyki – pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?, „Farmacja Polska”, 2014, 70(7), s. 373-384.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?