Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak działa test owulacyjny? Kiedy go zrobić i co oznacza wynik pozytywny?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak działa test owulacyjny? Kiedy go zrobić i co oznacza wynik pozytywny?

Kobieta, która jest w ciąży

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Test owulacyjny umożliwia sprawdzenie, czy kobieta ma owulację, czyli czy z jajnika została uwolniona gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Jest on wykonywany od 12 dnia cyklu (przy cyklach 28-dniowych). Pozytywny wynik oznacza owulację, czyli czas największej szansy na zajście w ciążę.

Wykonanie testu ułatwia parom starającym się o ciążę określenie czasu współżycia. Umożliwia im również zwiększenie szansy na poczęcie, gdyż pomaga wyznaczyć dni płodne. Test owulacyjny stosowany jest również przez kobiety, których cykle nie są regularne. Ponadto jest on szybki i jednoznaczny, więc stanowi idealną alternatywę dla innych sposobów wyznaczania dni płodnych i owulacji, m.in. obserwacji śluzu i mierzenia temperatury.

Test owulacyjny a ciąża – jak działa test?

Owulacja to czas, który poprzedza nagły wzrost poziomu hormonu luteinizującego w moczu (LH). Maksymalny wzrost produkowanego przez przysadkę LH osiągany jest na 24–36 godzin przed owulacją. Dlatego, jeśli test owulacyjny jest pozytywny, oznacza to, że od 24 do 48 godzin nastąpi jajeczkowanie. Uwolniona komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia w ciągu 24 godzin. Warto jednak pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych aż do 72 godzin.

Rodzaje testów owulacyjnych i instrukcja ich wykonania

Wyróżnia się 3 rodzaje testów owulacyjnych. Zalicza się do nich:

  • paskowy test owulacyjny

Jest to najtańszy rodzaj testu owulacyjnego. Wykonuje się go poprzez pobranie moczu do czystego i suchego pojemnika. Następnie zanurza się pasek testu w pobranej próbce. Tego rodzaju test jest łatwy w wykonaniu, jednak obarczony jest również największym prawdopodobieństwem wystąpienia błędu.

  • strumieniowy test owulacyjny

Jest to z kolei najdroższy rodzaj testu owulacyjnego. Wykonuje się go poprzez absorpcję końcówki paska testu w strumieniu moczu (podczas oddawania go do toalety lub poprzez umieszczenie próbki w czystym i suchym pojemniku). Test chroniony jest plastikową nasadką, które zabezpiecza przed wniknięciem do niego zanieczyszczeń, dlatego jest niskie ryzyko, że zostanie błędnie wykonany.

  • płytkowy/kasetowy test owulacyjny

Jest to test najczęściej używany w szpitalach i gabinetach lekarskich. Wykonuje się go poprzez pobranie próbki moczu do zakraplacza, a następnie nałożenie kropli w zaznaczone miejsce na teście owulacyjnym. Ze względu na trudność przeprowadzenia go dla osoby bez doświadczenia, może wystąpić wysokie ryzyko błędnego wykonania testu.

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Jeśli kobieta ma regularne cykle, co 28 dni, to owulacja wystąpi u niej między 13 a 15 dniem przed kolejną miesiączką. Z kolei jeśli cykle są dłuższe bądź krótsze, to warto pamiętać, że owulacja występuje na 14 dni przed menstruacją. Kobietom, które nie wiedzą, ile dni trwa ich cykl, zaleca się rozpoczęcie wykonywania testów od 11 dnia po wystąpieniu miesiączki.

Test owulacyjny – pozytywny i negatywny wynik. Kiedy współżyć?

Test owulacyjny wskazuje wynik pozytywny, gdy na pasku pojawiają się dwie kreski. Jedna oznacza, że wynik jest negatywny. Brak kresek na teście wskazuje, że został on wykonany nieprawidłowo. Brak kreski kontrolnej, ale wystąpienie kreski testowej na pasku również oznacza błąd w wykonaniu. W takim przypadku należy go powtórzyć.

Warto podkreślić, że druga kreska na pasku, czyli oznaka pozytywnego wyniku testu owulacji, może mieć różną intensywność. Jeśli jest tak intensywna jak prążek kontrolny, oznacza to, że owulacja wystąpi w ciągu 24–36 godzin.

Test negatywny przez cały cykl – czy to możliwe?

Warto podkreślić, że test może nie wskazać owulacji. Nie będzie to wynikało z jego ceny czy też jakości, a raczej z kilku faktów. Pierwszym z nich może być rzeczywiście brak owulacji, czyli wystąpienie cyklu bezowulacyjnego. Z reguły w ciągu 12 miesięcy kobieta może mieć 1–2 cykle bez owulacji i nie oznacza to zmian chorobowych, a jest zupełnie normalne. Drugą przyczyną negatywnego testu owulacyjnego może być fakt, że testy rozpoczęto za późno, już po jajeczkowaniu. Kolejną może być wyjątkowo długi cykl i stan, w którym owulacja jeszcze nie nastąpiła.

Kiedy test owulacyjny pokazuje ciążę?

Warto wiedzieć, że test owulacyjny wykrywa stężenie hormonu LH. Natomiast test ciążowy potwierdza obecność wytwarzanego po zapłodnieniu hormonu hCG. Oba hormony, zarówno LH, jak i hCG, są do siebie podobne, dlatego testy owulacyjne i ciążowe nie są w stanie ich od siebie odróżnić. Stąd pozytywny wynik testu owulacyjnego może oznaczać ciążę, ale równie dobrze może być oznaką jajeczkowania, jeśli został wykonany w czasie, kiedy powinno ono nastąpić. Mimo że odpowiedź na pytanie: „czy test owulacyjny może wykryć ciążę?” jest twierdząca, to nie zaleca się używania go w tym celu.

Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży?

36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?