O tym, jak przygotować organizm do ciąży, myślą na ogół kobiety, jednak dobrze jest, gdy mężczyzna nie tylko towarzyszy swojej partnerce, ale dba również o własne ciało.
Przy zgodnym współdziałaniu rodziców zajście w ciążę jest o wiele łatwiejsze.
Przygotowanie do ciąży – czy jest potrzebne?
Odpowiednie przygotowanie się do ciąży w dużym stopniu ułatwia zapłodnienie. Ponadto minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu czy poronienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o przygotowanie się do ciąży po 30 i niezbędne po 40 roku życia, kiedy ryzyko zaistnienia wad rozwojowych znacząco się zwiększa. Dobrze odżywiony i zadbany organizm kobiety będzie miał też więcej sił na stawienie czoła wyzwaniom związanym z ciążą.
Jak kobieta powinna przygotować ciało do ciąży?
Kobieta, która przygotowuje się do zajścia w ciąże, powinna prowadzić zdrowy styl życia – dbać o odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną, a także unikać używek. Trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę powinno się zacząć przyjmować kwas foliowy bądź kompleks witamin grupy B (w skład których wchodzi kwas foliowy). Witaminy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu. Ważnym elementem przygotowania do ciąży jest też redukcja stresu, który negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, przez co może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania i przesunięcia owulacji.
Szczegółowe zalecenia zależne są od konkretnych osób. Kobietom z nadwagą zaleca się zredukowanie masy ciała, a z niedowagą – przybranie na wadze. Przyszłe matki, które borykają się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, powinny swoją decyzję skonsultować z lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Ponadto przed zajściem w ciążę warto wykonać wszystkie zabiegi medyczne oraz udać się do dentysty.
Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?
Przygotowanie się mężczyzny do ciąży jest związane z podniesieniem jakości jego spermy, co ułatwia zapłodnienie i zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu. Przyszły ojciec powinien się dobrze odżywiać oraz zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz niektórych leków – mogą one wpływać na liczbę i żywotność plemników.
Jak przygotować się do ciąży po 35 i 40 roku życia?
Po 35 roku życia rośnie ryzyko wystąpienia powikłań w przebiegu ciąży oraz wad rozwojowych u płodu. Dodatkowo organizm w tym wieku nie jest już tak silny i istnieje większe ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób.
Podczas gdy młoda kobieta o regularnych okresach może podjąć próby zajścia w ciążę po rutynowej kontroli u ginekologa, trzydziestopięciolatka powinna wykonać więcej badań, aby zminimalizować czynniki ryzyka. Kompletny zestaw badań ustala lekarz w oparciu o stan zdrowia przyszłej mamy.
Jak przygotować się do ciąży po poronieniach?
Przygotowanie się do ciąży po poronieniu zależy od momentu, w którym do niego doszło, a także od tego czy koniecznie było łyżeczkowanie. Najczęściej przyjmuje się minimum 3 miesiące odstępu przed podjęciem kolejnych starań, choć czasem lekarz zezwala na nie już w następnym cyklu. Warto jednak pamiętać, że często ze względów psychologicznych zalecane jest odczekanie pół roku do roku, gdyż matka może potrzebować przejść przez proces żałoby nad utraconym dzieckiem.
Bardzo ważne jest określenie czynników, które wywołały poronienie, w tym wykonanie badań hormonalnych. Dopiero wtedy dokładnie wiadomo, jak kobieta po poronieniu może przygotować się do następnej ciąży. Przede wszystkim należy być dobrej myśli i starać się zredukować stres, ponieważ nadmierne obawy utrudniają ponowne zapłodnienie i mogą być przyczyną poronienia.
Przygotowanie do ciąży – badania
Osoby zdrowe powinny wykonać morfologię krwi oraz udać się do ginekologa. Jeżeli ten nie zleci innych badań, mogą się one spokojnie starać o dziecko. Potencjalni rodzice podejrzewający u siebie lub chorujący na choroby przewlekłe, a także kobiety po 35 roku życia powinni być pod kontrolą lekarza, który zleci odpowiednie badania i sposób przygotowania się do ciąży. Polecane testy, które można wykonać profilaktycznie przed planowanym zapłodnieniem, to:
- morfologia krwi,
- ciśnienie krwi,
- poziom cukru,
- ogólne badanie moczu,
- badania w kierunku chorób dziedzicznych,
- przeciwciała na toksoplazmozę i różyczkę.
Przygotowanie do ciąży – dieta
Przede wszystkim należy zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz leków, które można odstawić. Sama dieta powinna być zdrowa i lekkostrawna, zawierać dużo owoców i warzyw oraz duże ilości produktów zbożowych, które dostarczają witaminę B. Nie należy zapominać o tym, że jedzenie powinno sprawiać przyjemność, być smaczne i urozmaicone. Ponadto trzeba dbać o dobre nawodnienie organizmu.