Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o cerę trądzikową?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o cerę trądzikową?

trądzik

Fot. gpointstudio / Getty Images

Mam skórę ze skłonnością do trądziku. Jestem w trakcie leczenia u dermatologa. Czy mogę też chodzić na zabiegi do kosmetyczki? Jaki rodzaj zabiegu mogę mieć wykonany. Najlepsza metoda na pozbycie się wągrów? 

Uważam, że bardzo dobrym pomysłem jest łączenie leczenia dermatologicznego i kosmetologicznego, jednak do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Idealnym rozwiązaniem jest współpraca dermatologa i wykwalifikowanego kosmetologa w ramach jednego centrum, kiedy to lekarz może na bieżąco oceniać stan skóry pacjenta przed zastosowaniem zabiegów. Z mojego doświadczenia wynika, że terapia addycyjna najlepiej sprawdza się w przypadku lekkiego i umiarkowanego trądziku, który jest leczony przez dermatologa preparatami tylko miejscowymi. W sytuacji, gdy pacjent, z uwagi na duże nasilenie zmian, przyjmuje preparaty doustne, z zabiegów trzeba zrezygnować - np. przy stosowaniu doustnych retinoidów czy antybiotyków.

W trakcie terapii dermatologicznej delikatnymi lekami miejscowymi można skorzystać u kosmetologa z zabiegów małoinwazyjnych, np. zabiegów oczyszczania manualnego, zabiegów z użyciem peelingów kwasowych z użyciem słabych kwasów, np. azelainowego, migdałowego, mlekowego czy masek z dodatkiem kwasów np. maski dyniowej.

Warto również poddać się zabiegom regeneracyjnym i nawilżającym, bowiem w trakcie terapii zmian trądzikowych, często dochodzi do nadmiernego przesuszenia skóry. Lekarz i kosmetolog może także doradzić, które preparaty będą najbardziej odpowiednie do pielęgnacji w domu, adekwatnie do stanu cery i etapu leczenia.

Nie polecam zabiegu mikrodermabrazji, który może skutkować uszkodzeniem bariery naskórkowej i wtórną skłonnością do egzemy w przyszłości.

Lekarz może także ustalić dla pacjenta długoterminowy plan terapeutyczny, który będzie obejmował leczenie dermatologiczne silniejszymi lekami a po określonym okresie karencji- leczenie zabiegowe np. z wykorzystaniem laserów.

Wągry, czyli zaskórniki, co może zabrzmi zaskakująco, najlepiej usuwać manualnie. Pokutuje powszechne przekonanie, że zmian trądzikowych nie można usuwać mechanicznie. Słusznie, ropnych, zapalnych krost nie można, mówiąc kolokwialnie „wyciskać", ale jeżeli występują zaskórniki otwarte czy zamknięte, to nie ma lepszego sposobu na oczyszczenie skóry i tym samym pozbycie się zmian, niż oczyszczanie manualne.

Warto skorzystać z usług kosmetologa, gdyż wówczas zmiany usuwane są w całości, w sterylnych warunkach. Zabieg nie jest kosztowny. Jeżeli pacjent ma typ trądziku zaskórnikowego, to warto zacząć proces leczenia od tej procedury.

Polecamy: Sposoby na oczyszczanie twarzy – jak dokładnie oczyścić cerę w domu i kiedy wybrać się do kosmetyczki 

Na pytanie odpowiedziała: lek. med. Anna Bachlda-Curuś - specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiego SCM estetic www.scmestetic.pl Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W latach 2011/2012 odbyła staż podyplomowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W roku 2012 rozpoczęła specjalizację z dermatologii i wenerologii w Klinice Dermatologii w USK im. WAM w Łodzi, zdała egzamin specjalizacyjny i tym samym uzyskała tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa jesienią 2017 roku. W latach 2014-2017 pracowała jako asystent na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i prowadziła zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego dla grup polskich i anglojęzycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Regularnie uczestniczy w konferencjach i sympozjach naukowych z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej w charakterze słuchacza i wykładowcy. Jest cenioną autorką publikacji naukowych.

Kolejne pytania: 

Czy opalanie może być bezpieczne? Jak długo można wystawiać się na słońce bez szkody dla zdrowia? 

Mam 49 lat i co jakiś czas powraca mi trądzik różowaty jaka może być przyczyna i na co muszę zwrócić uwagę?

Botoks jako metoda leczenia bruksizmu – za i przeciw

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
8
Komentarze (3)
Jagoda
ale takich specjalistów moim zdaniem warto szukać tylko prywatnie. Nie dość że szybciej to jeszcze mają jakby szersze spojrzenie na problem
Czytaj całość
Małgo
potwierdzam, że dermatolog może naprawdę pomóc. Oczywiście różne sposoby są istotne ale dobry specjalista znajdzie przyczynę problemu i zleci przede wszystkim badania ogólne, bo to podstawa dalszego leczenia
Czytaj całość
Rajka
niestety najczęściej sukcesem okazuje się dopiero dermatolog. Ja 6 lat spędziłam na chodzeniu od jednego do drugiego ale w końcu trafiłam na dobrego specjalistę, ale oczywiście prywatnie
Czytaj całość
Nie przegap
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Cztery partie leku przeciwalergicznego wycofane z obrotu
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia