Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jabłczan kreatyny – efekty, dawkowanie, kiedy stosować? Czym jest jabłczan kreatyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Jabłczan kreatyny – efekty, dawkowanie, kiedy stosować? Czym jest jabłczan kreatyny?

Biały proszek, odżywka białkowa.

Fot. ogichobanov / Getty Images

Jabłczan kreatyny stanowi połączenie cząsteczek kwasu jabłkowego i kreatyny. Klasyczny monohydrat kreatyny jest gorzej rozpuszczalny od jabłczanu. Osoby, które stosują jabłczan kreatyny, osiągają dobre efekty w zakresie budowy masy ciała. Substancja ta jest stosowana najczęściej przez kulturystów.

Kreatyna jest doskonałym źródłem energii, które odpowiada za syntezę ATP w czasie wysiłku fizycznego. ATP to adenozyno-5-triofosforan, organiczny związek chemiczny, który odpowiada za wewnątrzkomórkowy transport energii, a co za tym idzie, również za większą siłę mięśniową. Kreatyna jest jedną z najlepiej przebadanych substancji anabolicznych, czyli takich, które gromadzą energię. Substancje te bezpośrednio związane są ze wzrostem tkanek organizmu. Suplementy kreatynowe pomagają budować masę mięśniową, a ich wybór jest dość duży. Wiele osób decyduje się na jabłczan kreatyny. Szczególnie chwalą go piłkarze, siatkarze, fighterzy i osoby wykonujące sporty wytrzymałościowe. Jabłczan kreatyny składa się z jednej cząsteczki kreatyny i dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego, przez co często nazywany jest trikreatyną.

Jak powinien wyglądać trening? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło: Stylowy Magazyn

Jabłczan kreatyny czy monohydrat?

Bardzo często można usłyszeć, że monohydrat kreatyny zapewnia najlepsze efekty w budowaniu masy mięśniowej, jednak nie jest to prawdą. Wszystkie dostępne na rynku suplementy z kreatyną, takie jak orotan, cytrynian, fosforan i jabłczan, odpowiadają za ten sam proces biochemiczny w organizmie. Jabłczan kreatyny tak samo jak monohydrat stymuluje syntezę ATP, czyli naturalnego, fizjologicznego paliwa, bez którego nie odbędzie się większość procesów metabolicznych. Różnica polega głównie na tym, że jabłczan kreatyny jest o wiele lepiej przyswajalny od monohydratu, dzięki czemu efekty pojawiają się szybciej.

Polecamy: Gainer na masę mięśniową – czy jest konieczny?

Jabłczan kreatyny – efekty

Podczas treningu siłowego ATP daje komórkom energię do namnażania się. Osoby zwiększające masę mięśniową obserwują, że stosowanie jabłczanu kreatyny przyspiesza odbudowę mięśni i ich rozrost. ATP wykorzystywany jest do nasilenia reakcji anabolicznych, występujących po intensywnych ćwiczeniach, a jabłczan kreatyny właśnie stymuluje wydzielanie się tej substancji. Intensywny trening w połączeniu z jabłczanem kreatyny przyśpiesza przyrost masy mięśniowej. Badania naukowe nad jabłczanem kreatyny pokazują dość dużą poprawę dotychczasowych wyników treningowych i w przyroście masy mięśniowej. Stosując jabłczan kreatyny, znacznie szybciej zwiększa się obciążenia podczas treningu siłowego.

Warto wiedzieć: Dieta na masę, czuli jak rozbudować masę mięśniową? Produkty zalecane i zasady w diecie na masę. Przykładowe jadłospisy dla osób o masie 60, 70 i 80 kilogramów

Jak brać jabłczan kreatyny?

Kreatyna jest lepiej przyswajalna razem z glukozą, dlatego powszechnie przyjęło się, by suplement popijać sokiem owocowym. Jabłczan kreatyny można spotkać na rynku w czystej postaci kapsułek lub wieloskładnikowych suplementów w tabletkach lub w proszku. Jeśli chodzi o samo dawkowanie substancji, jest ono zależne od wcześniejszych suplementacji, indywidualnej podatności na keratynę w tej postaci lub konkretnego preparatu. W cyklicznej suplementacji zaleca się 5 – 10 g na dobę przyjmowanych w 1 – 3 porcjach po 2 – 5 g na dawkę. Cykl przyjmowania trwa 4 – 8 tygodni, po czym należy zrobić co najmniej 1 miesiąc przerwy. Jabłczan kreatyny można przyjmować również stale w dawce 0,03 – 0,05 g na 1 kg masy ciała.

Jabłczan kreatyny – skutki uboczne

Dotychczas nie ma zbyt wiele badań naukowych opisujących skutki uboczne przyjmowania jabłczanu kreatyny. Stosowanie substancji nie może jednak trwać dłużej niż 8 tygodni, ponieważ potencjalnie może obciążać nerki. Udowodniono również, że długotrwałe sięganie po jabłczan kreatyny może podnosić poziom formaldehydu w ustroju. Substancja ta ma działanie toksyczne, które działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Może uszkodzić również wątrobę, nerki i serce. Ma wysoce niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka. Stosowanie jabłczanu kreatyny wywołuje silne nawodnienie komórek mięśniowych, co wpływa na wzrost masy ciała.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
302
27
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?