Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ile śpi noworodek? Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Ile śpi noworodek? Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci

niemowlę-sen

Fot.: Dalia Drulia / stock.adobe.com

Nad tym, ile śpi noworodek, rodzice zaczynają się zastanawiać już w pierwszych dniach po porodzie. Pojawiają się obawy o to, że dziecko nie odpoczywa wystarczająco albo wręcz przeciwnie – jest zbyt ospałe.

Odpowiedź na to, ile śpi noworodek, nie jest prosta. Choć powinien on odpoczywać przez większość doby, to rozkład snu u różnych dzieci bardzo się różni. Jednak nadmierne pobudzenie lub ospałość mogą świadczyć o pewnych chorobach.

Ile śpi noworodek w pierwszych dniach życia, 2-tygodniowy i 3-tygodniowy?

W pierwszych tygodniach po porodzie dziecko śpi około 17–20 godzin na dobę. Wydaje się, że to bardzo dużo i większość mam liczy na to, że będzie miało cały dzień na swoje zajęcia. Rzeczywistość jednak potrafi zaskoczyć.

Po pierwsze noworodek początkowo może nie odróżniać dnia od nocy i budzić się zgodnie z własnym rytmem, czasami pozostając aktywnym na przykład przed świtem, tym samym zmuszając rodziców do przewijania, karmienia i noszenia go o zupełnie nieodpowiedniej dla nich porze.

Ponadto dzieci śpią w różnych rytmach dostosowanych do siebie. Warto pamiętać, że noworodek nie powinien przesypiać więcej niż 4 godziny, ponieważ jeżeli nie je w tym czasie, może to skutkować groźną dla niego hipoglikemią, czyli znacznym spadkiem cukru we krwi, a dodatkowo może przedłużyć się czas zejścia żółtaczki.

Niektóre dzieci mają tendencję do wybudzania się już po kilkunastu minutach i domagania się karmienia. Wiele dzieci krótko po urodzeniu jest na tyle słabych, że często zasypia podczas karmienia, nie przyjąwszy wystarczającej ilości pokarmu. W takim wypadku mogą się budzić już po chwili, aby dojeść.

Inne noworodki mogą mieć wysoką potrzebę bliskości i dotyku, przez co odkładane do łóżeczka natychmiast się budzą, a na rękach lub leżąc koło rodzica, potrafią przespać spokojnie 2–3 godziny. Taka sytuacja może być bardzo trudna dla wyczerpanej nieregularnymi porami snu i połogiem matki. Warto jednak pamiętać, że zaspokojenie we wczesnym okresie po porodzie potrzeb dziecka sprzyja nawiązywaniu bliskiej więzi z nim i przyspiesza jego rozwój.

Czy warto martwić się tym, ile śpi noworodek?

Choć to, ile śpi noworodek, często bardzo martwi rodziców, powinni oni starać się nadmiernie nie denerwować. Silny niepokój lub zdenerwowanie opiekunów jest łatwo odbierane przez małe dziecko, co może spowodować pobudzenie również u niego i utrudniać mu spokojny sen. Warto jednak zachować czujność, gdyż zaburzenia snu mogą świadczyć o różnych chorobach. W przypadku wątpliwości dobrze jest skonsultować się z pediatrą lub położną.

Warto pamiętać, że jednorazowe zaburzenie snu nie jest powodem do obaw i może być uwarunkowane wieloma czynnikami. Zmiana miejsca, rytmu, hałas, intensywne emocje rodziców, ból brzucha, ciśnienie atmosferyczne – to wszystko może wpłynąć na sen noworodka. Powodem do obaw jest utrwalony wzorzec polegający na tym, że noworodek śpi za dużo lub za mało.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kiedy noworodek za mało śpi?

Na to, ile noworodek śpi, ma w dużej mierze wpływ jego komfort. Jeżeli jakiekolwiek potrzeby dziecka są niezaspokojone – jest głodne, zbyt ciepło lub zbyt lekko ubrane, ma niewygodne posłanie, coś je boli lub brakuje mu bliskości, to będzie się ono budzić. Dlatego w pierwszej kolejności należy się upewnić, czy maluchowi niczego nie brak. Osoby karmiące piersią nie powinny przejmować się zaleceniami czasowymi odnośnie tego, ile czasu należy poić dziecko, ponieważ może ono jeszcze pić nieefektywnie i budzić się z głodu. Niektóre dzieci są też nadwrażliwe na mokrą pieluchę i nawet delikatnie wilgotna może je wybudzać.

Jeżeli rodzicowi wydaje się, że noworodek śpi zbyt mało, ale jest pogodny i jednocześnie nie jest nadmiernie pobudzony, prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Jednak jeśli dziecko płacze w sposób nieukojony, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Kiedy noworodek za dużo śpi?

Jeżeli zmartwienie rodziców odnośnie tego, ile śpi noworodek, dotyczy jego nadmiernej ospałości i trudności z wybudzeniem się na pokarmy co 4 godziny, warto skonsultować się z lekarzem.

W pierwszych dobach po porodzie ospałość może być związana z rozwijającą się żółtaczką noworodkową i rosnącym poziomem bilirubiny. Częste wybudzanie dziecka na karmienie jest wtedy wyjątkowo ważne, ponieważ duża podaż płynów umożliwia wypłukiwanie tego produktu rozpadu czerwonych krwinek.

Ospałe bywają dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym, co można poznać po wiotkości mięśni czy trudności z przesuwaniem głowy.

Innymi przyczynami powodującymi nadmierną senność u świeżo narodzonego malucha mogą być rozwijające się infekcje, takie jak na przykład zakażenia bakteryjne (u dzieci najczęściej są to zapalenia oczu, dróg moczowych lub uszu) czy wirusowe. Jeżeli istnieje ryzyko, że dziecko zaraziło się czymś od kogoś z domowników, należy bezzwłocznie zgłosić się z nim do pediatry.

Również cukrzyca może sprawiać, że dzieci śpią zbyt wiele. Sygnałem świadczącym o tym, że doszło do rozwoju tej rzadko występującej u dzieci choroby, jest zbyt częste oddawanie moczu, co można poznać po szybko przemoczonych pieluszkach.

Kolejną rzadko występującą u noworodków przypadłością powodującą nadmierną senność jest niedoczynność tarczycy, którą lekarze szybko wychwytują, ponieważ jest ona jednym z przesiewowych badań przeprowadzanych po urodzeniu.

Zobacz film: Zabieg Credego u noworodka - czy jest konieczny? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?