Grzyb Cerrena unicolor, zawiera enzym o nazwie lakaza, który do tej pory był powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska wykazały, że ma on działanie silnie cytotoksyczne i niszczy komórki raka macicy.
Zachowuje stabilność i utrzymuje swoje właściwości w rozmaitych warunkach. Daje się łatwo namnażać w laboratorium, co jest bardzo ważne z punktu widzenia jego zastosowań aplikacyjnych - tłumaczy dr hab. Magdalena Jaszek z UMCS w Lublinie
Czym jest rak szyjki macicy?
Rak szyjki macicy to często diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet. Macica zbudowana jest z mięśniówki gładkiej i składa się z trzonu, który znajduje się wewnątrz miednicy kobiety i jest miejscem rozwoju ciąży.
Rola szyjki macicy polega na utrzymaniu wewnątrz macicy rozwijającej się ciąży poprzez ścisłe zamknięcie kanału szyjki. Poza okresem ciąży zabezpiecza przed infekcjami, pomaga usunąć krew menstruacyjną.
Miejscem rozwoju nowotworów szyjki jest najbardziej zewnętrzna jej część, znajdująca się w pochwie, zwana tarczą części pochwowej szyjki macicy. Właśnie to miejsce, zwane strefą transformacji jest miejscem rozwoju raka.
Aby dowiedzieć się więcej o sukcesie lubelskich badaczek zobacz fragment filmu:
Kiedy lek będzie dostępny dla pacjentów?
Do tego potrzebne są ogromne nakłady finansowe. Takie badania to prace wieloletnie. Jeśli pozyskamy odpowiednią pulę pieniędzy na badania, to jest możliwość ich przeprowadzenia - myślę, że w ciągu kilku lat – wyjaśnia dr hab. Magdalena Jaszek z UMCS w Lublinie
Enzym lakaza ma właściwości antywirusowe, wykazuje zatem największą skuteczność w walce z rakiem szyjki macicy, który ma podłoże wirusowe. Obiecujące wyniki otrzymujemy również w walce z czerniakiem i nowotworami krwi.
Program Raport Life możecie oglądać na antenie stacji Discovery Life!