Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kubeczek menstruacyjny aplikuje się do pochwy. Stosowanie kubeczka menstruacyjnego
menu
Polub nas na Facebooku

Kubeczek menstruacyjny aplikuje się do pochwy. Stosowanie kubeczka menstruacyjnego

NAN

Fot: galitskaya / fotolia.com

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego wymaga wprawy, ponieważ kubeczek należy zgiąć przed włożeniem do pochwy, a potem doprowadzić do tego, by się otworzył i przylgnął do ścianek pochwy lub szyjki macicy. Szczelność kubeczka menstruacyjnego zależy od jego prawidłowej aplikacji.

Kubeczek menstruacyjny opatentowano po raz pierwszy w 1932 roku. Na początku kubeczki menstruacyjne wykonywano z gumy lub silikonu, produkty z tych materiałów można nabyć również współcześnie. Szczególnie popularne są kubeczki menstruacyjne z silikonu medycznego. To tworzywo bardzo gładkie i odpowiednie dla delikatnych części ciała, poza tym jest proste w utrzymaniu w czystości i dezynfekcji.

Co to jest kubeczek menstruacyjny i jak działa? Alternatywa dla podpasek i tamponów

Kubeczek menstruacyjny to niewielkie naczynko wykonane z silikonu lub gumy, które aplikuje się do pochwy w czasie miesiączki. To opcja dla tych kobiet, które nie chcą lub nie mogą używać podpasek ani tamponów oraz dla osób zorientowanych na dobro środowiska. Kubeczki menstruacyjne uważane są za ekologiczne, ponieważ to produkty wielokrotnego użytku, a stosowany zgodnie z zaleceniami producenta kubeczek może posłużyć kilka, a nawet kilkanaście lat.

Kubeczki menstruacyjne występują w różnych rozmiarach:

  • S – dla młodych kobiet i tych, które nigdy nie rodziły,
  • M – dla kobiet po porodzie, których krwawienia nie są obfite
  • L – dla kobiet po porodzie z obfitymi miesiączkami.

Rozmiary te mają inne średnice i długość, wymiary mogą różnić się w zależności od producenta. Dostępne są także różne modele kubeczków menstruacyjnych, m.in. miękkie lub bardziej twarde, dostosowane do uprawiania sportu podczas miesiączki i do mniej aktywnego trybu życia.

Kubeczek menstruacyjny prawidłowo zaaplikowany powinien blokować wypływanie wydzieliny menstruacyjnej na zewnątrz. Ciecz zbiera się wewnątrz naczynka, które należy opróżniać co 8, a maksymalnie co 12 godzin.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Metody aplikacji i wyjmowania

Prawidłowe założenie kubeczka menstruacyjnego zwykle wymaga przy pierwszym użyciu kilku prób. Nowy kubeczek menstruacyjny należy przed aplikacją przez 5 minut gotować w wodzie. Proces ten potarza się również na początki i na końcu każdego cyklu miesiączkowego. Za każdym razem przed założeniem kubeczka i jego wyjęciem należy umyć dłonie.

Kubeczki menstruacyjne można zakładać w najwygodniejszej dla siebie pozycji – kucając, na siedząco albo na stojąco z nogą opartą o wannę lub toaletę. Można przy tym użyć niewielkiej ilości lubrykantu, jeśli wsunięcie naczynka jest bolesne lub niewygodne z powodu suchości śluzówki pochwy. Kubeczek przed włożeniem do pochwy w górnej części zgina się w jeden z wielu sposobów. Najpopularniejsze to:

  • w kształt litery c,
  • w kształt litery s,
  • złożenie, które zmniejszy obwód górnej części na tyle, by aplikacja była możliwa i komfortowa.

Po wsunięciu kubeczka należy go puścić, by się rozłożył i dopasował do tkanek. Aby sprawdzić, czy prawidłowo uszczelnił się i nie spowoduje wycieków, można sprawdzić jego brzegi palcem, pociągnąć go delikatnie w dół lub obrócić dookoła. Ważne, by kubeczek menstruacyjny był tuż przy szyjce macicy i ją obejmował lub był bezpośrednio pod nią.

Wyjmowanie i opróżnianie naczynka jest proste, chociaż trudno wykonać te czynności w publicznej toalecie. Przed wyjęciem kubeczka należy umyć ręce. Następnie dwoma palcami wystarczy sięgnąć po naczynko i delikatnie ścisnąć je na dole lub na boku, by odkleiło się od ścianek pochwy. Potem kubeczek menstruacyjny wyjmuje się z dróg rodnych i opróżnia. Przed ponownym założeniem należy go dobrze opłukać i ponownie umyć ręce.

Zasady użytkowania kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać według potrzeb, ale nie rzadziej niż co 10 do 12 godzin. Można stosować go także w nocy, wówczas czas, w jakim pozostaje w pochwie, nie powinien przekroczyć około 10 godzin. Żeby ustalić, jak często należy opróżniać kubeczek, warto przez pierwsze cykle częściej sprawdzać jego zawartość i się jej pozbywać. Pozwoli to ocenić, ile czasu potrzeba do napełnienia naczynka.

Kubeczki menstruacyjne najlepiej przechowywać nie w szczelnie zamkniętym pojemniku, ale w przeznaczonym do tego woreczku, który producenci dołączają do swoich wyrobów. Po dezynfekcji we wrzątku należy kubeczek dokładnie osuszyć.

Przez pierwsze cykle kubeczek menstruacyjny może powodować dyskomfort lub nawet ból. Dolegliwości te powinny ustąpić po 2 czy 3 miesiączkach – do kubeczka trzeba się przyzwyczaić. Ważne jest też to, by aplikować go w najlepszy dla siebie sposób, by uzyskać jak największą wygodę i by kubeczek menstruacyjny był niewyczuwalny lub nie powodował nieprzyjemnego odczucia.

To, jak wysoko powinien być założony kubeczek menstruacyjny, zależy od indywidualnej budowy narządów rodnych i odczuć kobiety. Prawidłowa jest każda aplikacja, po której kubeczek spełnia swoją rolę – tamuje wyciek wydzieliny menstruacyjnej – i nie sprawia bólu ani dyskomfortu.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?