Liście malin jako bogate źródło cennych dla zdrowia substancji od dawna stosowane są z powodzeniem w ziołolecznictwie. W wyniku błędnych, obiegowych teorii zyskały opinię środka na wywołanie porodu. Przestrzega się kobiety ciężarne przed ich spożyciem, uzasadniając, że zioła te mogą spowodować przedwczesne skurcze macicy i doprowadzić do poronienia. Jednocześnie zaleca się picie naparu z malinowych liści jako substancji, która może przyspieszyć poród w przypadku przekroczenia jego planowanego terminu. Teorie te mijają się z prawdą.
Napar z liści malin mylony jest też często z herbatą malinową z suszonych owoców. W konsekwencji nie najlepszą sławą wśród ciężarnych cieszą się same maliny. Tymczasem, dzięki bogactwu zawartych w nich witamin i minerałów, owoce te – świeże, suszone czy w przetworach – stanowią jeden z najbardziej wskazanych i bezpiecznych elementów zdrowej diety w okresie ciąży.
Zobacz nasz film i przekonaj się czy herbata z miodem jest zdrowa
Herbata z liści malin w ciąży
Przez całą ciążę można, a nawet warto, pić herbatę z liści malin. Stanowi ona źródło naturalnych substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, dzięki czemu wzmacnia system immunologiczny przyszłej mamy.
Napar z liści krzewu maliny nie ma żadnego wpływu na termin przyjścia dziecka na świat. Nie wywołuje skurczów macicy, a jedynie odżywia i wzmacnia jej mięśniówkę. Działa także rozkurczowo na mięśnie gładkie, co ułatwia rozwarcie szyjki macicy. Dzięki takim właściwościom herbaty z liści malin jej spożywanie może wpłynąć korzystnie na przebieg porodu, czyniąc go szybszym i łatwiejszym. Ogranicza to ryzyko wycieńczenia matki lub niedotlenienia dziecka w związku z przedłużająca się akcją porodową.
Spożywana w rozsądnych ilościach przez całą ciążę herbata z liści malin zadziała jak preparat rozkurczowy, tonizujący rozciągającą się macicę. Co więcej, może niwelować poranne mdłości. Napar posłuży także kobietom w połogu. Zawarte w nim substancje poprawiają ukrwienie macicy i jej regenerację oraz wzmagają laktację.
Przeciwwskazania do picia herbaty z liści malin przed porodem
Mimo wielu zalet herbaty z liści malin jej regularne stosowanie dobrze jest skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. W wyjątkowych sytuacjach zawarte w naparze składniki mogą bowiem wywołać niepożądane skutki. Herbaty z liści malin nie należy spożywać w przypadku:
- ciąży mnogiej lub ciąży wysokiego ryzyka,
- planowanego zakończenia ciąży przez cesarskie cięcie,
- gdy poprzednia ciąża zakończyła się przedwcześnie,
- krwawienia z dróg rodnych, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży
- nadciśnienia ciężarnej,
- występowania u bliskich krewnych ciężarnej takich chorób, jak rak piersi lub jajników, mięśniaki macicy, endometrioza (rozrost błony śluzowej macicy).
Herbata z liści malin – jak zaparzać i ile wypijać?
Do naparu należy wykorzystywać zdrowe, młode, ale dobrze już wyrośnięte liście krzewu maliny. Najlepiej więc zbierać je latem (ze sprawdzonych upraw – bez oprysków, zanieczyszczeń itd.), a następnie suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu. Ususzone już liście malin dostępne są także w aptekach i sklepach zielarskich.
Napar z liści malin ma delikatny, ziołowy smak, zielono-żółty kolor i piękny, owocowy aromat. Przygotowuje się go poprzez zalanie około 1 łyżki suszu szklanką (200 ml) wrzątku i zaparzenie pod przykryciem przez 10 minut. W celach profilaktycznych zaleca się wypijanie jednej porcji dziennie. Aby herbata przyniosła zauważalne efekty podczas porodu, w ostatnim trymestrze ciąży warto wypijać codziennie nawet 3 szklanki. Przyspieszeniu rozpoczętej już akcji porodowej posłuży mocny napar z 3 łyżek suszu.
Herbata z liści malin – właściwości prozdrowotne
Liście malinowych krzewów zawierają garbniki (taniny), flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne (żelaza, wapnia, miedzi, magnezu) oraz witaminę C. Dzięki tym substancjom przygotowany z nich napar ma szereg cennych właściwości:
- działa antyseptycznie (sprawdza się jako środek przeciwzapalny czy
- przeciwbakteryjny zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego),
- wzmacnia odporność organizmu,
- działa napotnie i przeciwgorączkowo,
- łagodzi np. bóle menstruacyjne (dzięki działaniu rozkurczowemu),
- poprawia przemianę materii,
- wykazuje działanie lecznicze przy nieżytach żołądka i jelit,
- hamuje biegunkę.
Picie herbaty z liści malin może zatem przynieść wiele korzyści nie tylko kobietom w ciąży. Warto zastosować ją jako alternatywę dla tradycyjnych farmaceutyków, zwłaszcza w okresie częstych przeziębień i grypy.
Czy słodzenie herbaty miodem to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszego filmu