Hemoroidy to najczęściej występująca dolegliwość na świecie. Niestety problem jest do tego stopnia wstydliwy, że pacjenci do lekarz zgłaszają się w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Żylaki odbytu często początkowo nie dają żadnych objawów. Problem pojawia się dopiero na kolejnym etapie choroby. Na wystąpienie żylaków wpływ mają czynniki genetyczne, ale w dużej mierze sami sobie szkodzimy - niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, spożywanie produktów ubogich w błonnik i powodujących zaparcia. Chorobę dzieli się na cztery stopnie zaawansowania:
-
I stopień choroby - guzki są niewyczuwalne, praktycznie nie dają objawów;
-
II stopień – guzki są większe, ale nie wychodzą na zewnątrz odbytu, mogą czasem krwawić. Może także wystąpić świąd i pieczenie;
-
III stopień – guzki wypadają na zewnątrz, ale cofają się defekacji. Pojawia się ból, dyskomfort, pacjenci są w pełni świadomi, że mają hemoroidy;
- IV stopień – hemoroidy nie cofają się, może dojść do zahamowania odpływu krwi przez zwieracz odbytu i wykrzepia krew. Pojawia się stan zapalny, ból, świąd, pieczenie.
Leczenie hemoroidów
Metod leczenia hemoroidów jest obecnie wiele. Pacjenci cierpiący na chorobę powinni jednak pamiętać, aby objawy żylaków odbytu próbować zminimalizować zdrową dietą, bogatą w błonnik oraz duże ilości wody mineralnej (pomoże to uniknąć zaparć). Z domowych sposobów na hemoroidy sprawdzą się także nasiadówki z kory dębu i okłady z oczaru lub żyworódki.
Przeczytaj też: Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie
Niestety w IV stadium choroby pacjentom, aby zminimalizować ból, zalecane są zabiegi chirurgiczne. Zaliczamy do nich: zakładanie gumek na hemoroidy, krioterapia lub laseroterapia oraz metodę polegającą na zaklejaniu hemoroidów z pomocą specjalnego kleju tkankowego.
Polecamy: Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie
Siódmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i sprawdź, co z niego zapamiętałeś!
Jak uniknąć hemoroidów?
Zabieg usuwający hemoroidy przeważnie kończy problem pacjenta. Niestety - nie w każdym przypadku. Dużo zależy oczywiście od zaawansowania choroby (im większe hemoroidy, tym większe szanse na nawroty choroby). Żylakom odbytu zapobiegają:
- zdrowa dieta;
- aktywność fizyczna (w siedzącej pracy należy co jakiś czas wstać);
- higiena w toalecie (krótkotrwałe przebywanie w toalecie, nie "przesiadywanie" w niej);
- unikanie sportów, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej (np. podnoszenie ciężarów) oraz kolarstwa.
Uwaga - prawidłowa diagnoza jest niezwykle ważna. Często pacjenci diagnozują sami hemoroidy u siebie i stosują liczne maści dostępne w aptekach. Może się jednak okazać, że cierpią na zupełnie inne schorzenie, np. szczelinę odbytu.
Nowa metoda leczenia hemoroidów - podanie kleju tkankowego
Nowoczesny zabieg leczenia hemoroidów polega na podaniu specjalnego kleju tkankowego do hemoroidów. Wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym, a efekty widać i czuć od razu. Z nowej metody postanowiła skorzystać pani Kasia, która od trzech lat zmagała się z dolegliwościami, jakie dawały żylaki odbytu. Hemoroidy powodowały u niej tak duży dyskomfort, że nie była w stanie jeździć samochodem!
Zobaczcie, jak wygląda taki zabieg i jakie są efekty:
Polecamy: Czym są guzki krwawnicze odbytu? Przyczyny i leczenie farmakologiczne hemoroidów