Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
menu
Polub nas na Facebooku

Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?

Prapass Pulsub/getty images

Nieprawidłowe wyniki badań rentgenowskich mogą stanowić powód do niepokoju. Wiele osób uważa, że obecność guzków w płucach oznacza groźną przypadłość, ale nie jest to prawda. Małe guzki na płucach równie dobrze mogą być pozostałością po przebytej chorobie.

Złych wyników rentgenowskich nie należy bagatelizować, choć nie zawsze oznaczają coś złego. Obawy można rozwiać, zgłaszając się na wizytę do pulmonologa lub lekarza rodzinnego. O czym może świadczyć obecność guzków w płucach? Czy jest to rak, czy coś niegroźnego?

Guzki na płucach – co to jest?

Guzki w płucach to nic innego, jak zmiany w miąższu płuc widoczne na zdjęciu rentgenowskim (RTG). Nie zawsze stanowią powód do niepokoju, ale też nie należy bagatelizować ich obecności. Wielu pacjentów jest przerażonych obecnością guzków w płucach. Czy może być to rak? Ich istnienie nie zawsze jest zwiastunem złych wiadomości. Równie dobrze mogą być pozostałością po jednym ze schorzeń układu oddechowego lub po chorobie zakaźnej. Niestety bywają także sygnałem, że w organizmie toczy się proces nowotworowy. W takich sytuacjach wskazana jest pilna konsultacja lekarska u pulmonologa lub lekarza rodzinnego, który pomoże ustalić charakter widocznych zmian i rozwieje wątpliwości chorego.

Małe guzki w płucach a choroby ogólnoustrojowe

Małe guzki w płucach mogą być objawem sarkoidozy lub innych chorób ogólnoustrojowych np. reumatoidalnego zapalenia stawów lub ziarniniakowatości. Ich obecność manifestuje się szeregiem objawów, których nie sposób nie zauważyć. Charakterystycznym symptomem sarkoidozy jest uporczywy kaszel oraz bardzo świszczący oddech, a najważniejszą cechą tej choroby właśnie obecność guzków w narządach ciała. Blisko 70% z nich powstaje w płucach. Niestety przyczyny choroby do tej pory nie ustalono.

Guzki na płucach po zapaleniu płuc

Czasem zdarza się sytuacja, że u chorego rozpoznano guzki w płucach będące pozostałością po przebytej infekcji. Są to zmiany o charakterze pozapalnym, które nie stanowią powodu do niepokoju. Na powstanie guzków w płucach po infekcji szczególnie narażone są osoby po przeszczepach, które przyjmują leki immunosupresyjne i chorzy ze znacznie obniżoną odpornością. Obecność guzków grozi również cierpiącym na gruźlicę i inne choroby zakaźne. W niektórych przypadkach są one zwiastunem powstającego ropnia płuc, który wymaga leczenia farmakologicznego. W leczeniu ropni stosuje się też drenaż ułożeniowy, czyli wymuszoną pozycję ciała, która ma ułatwić choremu odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Guzki na płucach spowodowane procesem nowotworowym

Guzki w płucach widoczne w badaniu rentgenowskim mogą być też sygnałem, że w organizmie chorego jest nowotwór, który miewa złośliwy charakter. Niepokoi również duża ilość zmian – obecność kilku lub więcej drobnych guzków na płucach może się wiązać ze złym rokowaniem. Istotna jest także ich wielkość. Wątpliwości pomoże rozwiać szersza diagnostyka, ponieważ rak płuc z początku może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów.

Pierwsze oznaki nowotworu pojawiają się, gdy guz jest już w zaawansowanym stadium. Symptomy trudno powiązać z tak poważną chorobą, ponieważ pojawiają się one także przy innych chorobach układu oddechowego. Tymczasem w organizmie chorego mnożą się komórki nowotworowe i rak może przerzucać się na inne narządy. Uporczywy kaszel, trudności z połykaniem i oddychaniem oraz ból w klatce piersiowej powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza.

Zobacz film: Rak płuc

źródło:x-news

Diagnostyka i leczenie guzków na płucach

Chorzy, u których wykryto guzki w płucach, są z reguły zaskoczeni wynikiem badania. Większość osób nie ma żadnych niepokojących objawów, a rentgen klatki piersiowej wykonywali przy okazji rutynowych badań kontrolnych. W takich sytuacjach o dalszych badaniach decyduje wielkość i lokalizacja guzków. Jeśli mają one wymiar poniżej 5 milimetrów, chory musi robić regularne badania kontrolne. Gdy są większe, może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. Bardziej szczegółowym badaniem jest pozytonowa tomografia emisyjna, nazywana potocznie PET. Zmiany, które mają ponad 10 milimetrów, wymagają przeprowadzenia zabiegu biopsji i pobrania materiału do badania histopatologicznego.

Leczenie guzków na płucach jest w pełni zależne od przyczyny ich powstania, dlatego tak ważne są badania diagnostyczne. Jeśli guzek jest zmianą nowotworową, będzie wymagał podjęcia leczenia onkologicznego, Rokowania w tym przypadku są uwarunkowane stopniem jego złośliwości. Jeśli to ropień, wdraża się leczenie farmakologiczne, zwłaszcza antybiotykoterapię celowaną i stosuje drenaż ułożeniowy. Ropnie na płucach nierzadko wymagają hospitalizacji, zmiany pozapalne jedynie obserwacji. Gdy zmieniają swój rozmiar, diagnostykę trzeba powtórzyć. Nie każdy guzek na płucach wymaga terapii, ale warto sprawdzić, jaki ma charakter.

Bibliografia:

1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
206
12
Polecamy
Naciek na płucach – co oznacza?
Przyczyny zmian naciekowych
Naciek na płucach – co oznacza? Przyczyny zmian naciekowych TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Ropień płuca – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Ropień płuca – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia