Gujawa jest egzotycznym owocem, który wyglądem przypomina gruszkę lub jabłko. Stanowi bogate źródło witaminy C o dobroczynnym wpływie na organizm. Jest również źródłem innych cennych substancji, m.in. flawonoidów, karotenoidów, żelaza i potasu.
Gujawa - co to za owoc? Odmiany
Gujawa nazywana inaczej guawą, gojawą lub gruszlą jest egzotyczną rośliną charakterystyczną dla klimatu tropikalnego. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale można ją również znaleźć na Wyspach Karaibskich, w Ameryce Środkowej, Azji. Gujawa występuje w wielu odmianach różniących się między sobą kolorem i kształtem. Skórka owocu może mieć kolor pomarańczowy, zielony, czerwony lub żółty. Najpopularniejszymi odmianami tej egzotycznej rośliny są: gujawa pospolita i gujawa truskawkowa. Pierwsza z nich, nazywana inaczej gujawą właściwą, może mieć kulisty lub gruszkowaty kształt oraz biały, łososiowy, różowy lub czerwony kolor miąższu. Gujawa truskawkowa w porównaniu z pospolitą ma czerwone owoce oraz mniejsze liście. Miąższ owocu posiada białą barwę i ma słodko-kwaśny smak oraz truskawkowy zapach.
Gujawa - wartości odżywcze
Owoc gujawy jest ceniony za swoje wysokie wartości odżywcze. W jego składzie występują witaminy, minerały oraz związki antyoksydacyjne, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i chronią przed rozwojem wielu chorób. Gujawa jest bogatym źródłem witaminy C - dostarcza jej znacznie więcej niż pomarańcza. Owoc zawiera również beta karoten, który jest naturalnym antyoksydantem (podobnie jak witamina C). Związek ten w organizmie człowieka ulega przekształceniu w witaminę A, która gwarantuje właściwą pracę narządu wzroku. Cennymi składnikami obecnymi w gujawie są również: flawonoidy roślinne, żelazo, potas, wapń, cynk, miedź, mangan oraz witaminy z grupy B. W 100 g owocu znajduje się około 68 kcal, 2.5 g białka, 0.9 g tłuszczu, 14.3 g węglowodanów. Gujawa dostarcza także błonnika pokarmowego (5.4 g/100 g), który reguluje pracę przewodu pokarmowego i stymuluje trawienie.
Gujawa - dlaczego warto ją jeść? Właściwości
Gujawa dzięki wysokiej wartości odżywczej posiada liczne właściwości prozdrowotne. Obecne w niej substancje antyoksydacyjne zwalczają wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za wywoływanie różnych schorzeń, m.in. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby wieńcowej, cukrzycy, nowotworów. Gujawa przyczynia się do wzmacniania odporności organizmu i zmniejsza podatność na różnego rodzaju infekcje: bakteryjne, wirusowe, grzybicze. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i odkażające. Owoce gujawy, dzięki obecności witaminy C wspomagają funkcjonowanie układu krążenia i zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Ekstrakty w gujawy są wykorzystywane w profilaktyce raka jelita grubego, piersi, płuc i prostaty. Witamina C uczestniczy w procesie wytwarzania kolagenu wzmacniając stawy i poprawiając ich elastyczność. Ma również pozytywny wpływ na kondycję kości. Witamina C wykazuje właściwości kosmetyczne. Działa przeciwzmarszczkowo, redukuje przebarwienia skóry, ujędrnia i uelastycznia. Owoce gujawy mają korzystny wpływ na pracę narządu wzroku i zapobiegają różnym jego dysfunkcjom. Gruszla przyczynia się także do regulowania ciśnienia tętniczego krwi chroniąc przed nadciśnieniem. Związki obecne w gujawie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, gdyż obniżają poziom “złego” cholesterolu i trójglicerydów zapobiegając m.in. tworzeniu się blaszek miażdżycowych mogących doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Owoce gujawy są źródłem witamin z grupy B, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniając się m.in. do usprawnienia procesów poznawczych związanych z pamięcią, uwagą i koncentracją.
Liście guawy - właściwości zdrowotne
Liście gujawy, podobnie jak owoce posiadają korzystny wpływ na organizm. Napar z liści tej tropikalnej rośliny jest skutecznym środkiem na dolegliwości żołądkowe. Ma również właściwości przeciwbakteryjne i zapobiega zatruciom pokarmowym. Herbata z liści gujawy reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu wpływając pozytywnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Znajduje również zastosowanie w łagodzeniu kaszlu. Żucie liści gujawy jest wskazane przy bólu zęba, owrzodzeniach jamy ustnej i zapaleniu dziąseł. Rozgniecione liście można stosować zewnętrznie w postaci maseczki na zmiany trądzikowe.
Gujawa - zastosowanie kulinarne
Gujawa ma charakterystyczny słodko-kwaśny smak opisywany jako połączenie gruszki i figi. Przed zastosowaniem gujawy w kuchni należy ją przekroić na pół wzdłuż, a następnie wydrążyć miąższ. Owoc gujawy znajduje szerokie zastosowanie kulinarne. Gruszla wykorzystywana jest jako składnik sałatek, kompotów, deserów oraz soków, koktajli i drinków. Gujawa dostępna jest w postaci świeżych owoców, a także kandyzowanych z puszki. Popularnym deserem jest El bocadillo przygotowywany na bazie ugotowanych owoców z gujawy, soku pomarańczowego i cukru.
Jakie wartości odżywcze mają owoce? Sprawdź na filmie: