Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
menu
Polub nas na Facebooku

Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 

guarana

Fot.: joanna wnuk / stock.adobe.com

Guarana znajduje zastosowanie jako składnik suplementów diety przyspieszających proces odchudzania oraz działających pobudzająco. Guarana w proszku często występuje w składzie napojów energetyzujących. Wykazuje właściwości stymulujące układ nerwowy, poprawia koncentrację oraz likwiduje uczucie zmęczenia. 

Guarana jest nazwą krzewu, który znalazł zastosowanie w medycynie ludowej. Korzystne działanie na stan zdrowia wykazują przede wszystkim nasiona guarany. Ich podstawowym składnikiem jest kofeina – substancja o właściwościach pobudzających oraz poprawiających pamięć i koncentrację.

Guarana – co to jest?

Guarana jest rośliną, a dokładnie krzewem pochodzącym z Ameryki Południowej i Środkowej, który ceniony jest za swoje prozdrowotne i lecznicze właściwości. Indianie uznawali ją za roślinę magiczną, która zwalcza dolegliwości jelitowe i przywraca siły witalne. W medycynie ludowej wykorzystywane są niemal wszystkie części tej rośliny, jednak najsilniejsze właściwości przypisuje się nasionom guarany. Przygotowuje się z nich m.in. ekstrakty, które stanowią częsty składnik środków przeciwbólowych. Nasiona guarany dostarczają bardzo dużej ilości kofeiny, która działa znacznie dłużej niż kofeina zawarta w kawie – około 6 godzin.

Zobaczcie, jaka kawa jest najzdrowsza:

Zobacz film: Jaka kawa jest najzdrowsza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Działanie i właściwości prozdrowotne guarany

Właściwości guarany są związane z obecnością w niej kofeiny, czyli substancji wykazującej działanie stymulujące na organizm. Guarana w proszku od wieków stosowana jest jako środek przeciwbólowy, pobudzający oraz przywracający siły witalne. Guarana doceniana jest przede wszystkim za swoje właściwości odchudzające. Nierzadko wykorzystywana jest jako składnik w suplementach na odchudzanie. Występująca w niej kofeina przyczynia się do przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej oraz zwiększa zużycie energii przez organizm. Skutkiem tego jest szybsza redukcja masy ciała. Związek ten prowadzi również do przyspieszenia przemiany materii oraz zmniejsza uczucie głodu zapobiegając podjadaniu między posiłkami, co dodatkowo wspomaga i ułatwia odchudzanie. 

Guarana działa pobudzająco na układ nerwowy, co zawdzięcza obecności kofeiny, ale również dwóch innych substancji o działaniu stymulującym: teofiliny i teobrominy. Związki te przyczyniają się do zwalczania stanu przemęczenia fizycznego i psychicznego. Wykazują korzystny wpływ na ogólną sprawność umysłową. Kofeina zawarta w guaranie prowadzi do polepszenia zdolności poznawczych, takich jak: pamięć, uwaga i koncentracja. Dzięki tym właściwościom guarana zalecana jest osobom podejmującym się pracy umysłowej oraz podejmującym intensywną aktywność fizyczną. Guarana może przyczynić się również do zmniejszenia ryzyka wystąpienia oraz redukowania problemów natury seksualnej, takich jak np. zaburzenia erekcji. Działanie to jest możliwe dzięki kofeinie, która rozszerza naczynia krwionośne, skutkując zwiększonym przepływem krwi. Guarana posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Wyciągi z nasion guarany umożliwiają m.in. zwalczanie bakterii E. coli, która wywołuje niebezpieczne zatrucia pokarmowe. Sproszkowana guarana znajduje zastosowanie w produkcji napojów energetyzujących oraz suplementów diety mających na celu pobudzenie, likwidację uczucia zmęczenia oraz wspomaganie odchudzania.

Skutki uboczne i dawkowanie guarany

Guarana jest rośliną o bardzo dużej zawartości kofeiny. W jej składzie występuje 4 – 6% tej pobudzającej substancji, podczas gdy kawa dostarcza do 2,8% kofeiny. Przyjmując preparaty z guaraną, należy dokładnie zapoznać się z ich składem. Dzienna dawka guarany dla osoby dorosłej nie powinna przekraczać 100 mg. Kapsułki lub tabletki dostarczające guaranę zawierają średnio 40-100 mg kofeiny. Nadmierna ilość kofeiny w diecie może prowadzić do niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Skutkami ubocznymi stosowania guarany mogą być: bezsenność, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, dolegliwości żołądkowe, nudności oraz wymioty. Za bezpieczną, maksymalną, dobową dawkę kofeiny dla osoby dorosłej uważa się 300 mg. Do przedawkowania dochodzi po przyjęciu 500 mg tej silnie pobudzającej substancji.

Przeciwwskazania do stosowania guarany

Guarana mimo swojego korzystnego wpływu na organizm nie może być przyjmowana przez wszystkie osoby. Przeciwwskazaniami do stosowania guarany są przede wszystkim schorzenia przewlekłe, takie jak: refluks żołądkowy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie tętnicze, choroby serca oraz cukrzyca. Nie powinny jej stosować osoby chorujące na osteoporozę lub należące do grupy ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Kofeina wykazuje właściwości moczopędne prowadząc do wzmożonego wypłukiwania cennych minerałów, m.in. wapnia, który jest ważnym budulcem kości. Niedozwolone jest przyjmowanie produktów z guaraną przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Preparaty z guaraną zaleca się stosować w godzinach przedpołudniowych. Nie należy przyjmować ich wieczorem, gdyż działają pobudzająco i mogą prowadzić do trudności z zasypianiem. 

Czy dieta musi być droga? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem, co jem na diecie


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
168
10
Polecamy
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Magiczne właściwości czarciego pazura.
Na co pomaga?
Magiczne właściwości czarciego pazura. Na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Guarana w proszku (mielona) - właściwości i działanie.
Jak używać?
Guarana w proszku (mielona) - właściwości i działanie. Jak używać? TVN zdrowie
Czym jest synefryna?
Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy
Czym jest synefryna? Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?