Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzybica pochwy – skąd się bierze i jak skutecznie ją leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Grzybica pochwy – skąd się bierze i jak skutecznie ją leczyć?

Kobieta, która ma infekcję intymną

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Grzybica pochwy to jedna z najczęściej diagnozowanych kobiecych przypadłości. Wywołuje uporczywy świąd oraz upławy. Pojawienie się takich dolegliwości wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Niestety nawet bardzo szybko wprowadzone leczenie nie daje gwarancji, że choroba nie powróci. Skąd się bierze grzybica pochwy i jak skutecznie z nią walczyć?

Grzybica pochwy, nazywana także kandydozą lub drożdżycą, to choroba zakaźna wywoływana przez drożdżaki z gatunku Canida albicans. Mimo że ich obecność w pochwie jest zupełnie naturalna, to problemy zaczynają się w sytuacji, gdy drożdżaki zaczynają się namnażać. Prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Nadmiar drożdżaków, a zbyt mała ilość bakterii kwasu mlekowego sprawia, że zaczynają się pojawiać nieprzyjemne dolegliwości. Warto zaznaczyć, że ich nasilenie zależy od postaci i stopnia zaawansowania choroby.

Grzybica pochwy może pojawić się u kobiety praktycznie w każdym wieku (zdarza się, że pojawia się także u dzieci). Niekiedy wystarczy niewielkie osłabienie odporności, aby infekcja się rozwinęła. Do rozwoju grzybicy pochwy może przyczynić się stosowanie antybiotyków lub antykoncepcji hormonalnej. Czasem zdarza się, że choroba jest konsekwencją nieostrożnego korzystania z publicznych toalet, kąpieli w jacuzzi czy basenie. Może się zdarzyć, że infekcję wywołają drażniące kosmetyki lub niestosowanie się do zasad higieny okolic intymnych.

O czym będzie mowa w premierowym odcinku programu 36,6 °C? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: O czym będzie mowa w nowym odcinku programu 36,6? Źródło: 36,6.

Grzybica pochwy – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • silne zaczerwienienie narządów płciowych;
  • białe upławy o charakterystycznym zapachu;
  • obrzmienie;
  • pieczenie;

Pojawienie się takich dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Nieleczona grzybica pochwy może rozprzestrzeniać się na inne narządy, a niedoleczona przechodzi w postać utajoną i ma tendencję do nawracania. Tym samym próby leczenia choroby domowymi sposobami mogą doprowadzić do poważnych problemów.

Grzybica pochwy – jak wygląda leczenie?

Każda kobieta, która podejrzewa u siebie grzybicę powinna jak najszybciej skonsultować swoje podejrzenia z lekarzem. Istnieje wiele typów drożdżaków i nie wszystkie leki potrafią skutecznie je zwalczać. Dlatego o doborze terapii może zdecydować jedynie lekarz ginekolog. W zależności od wyników badań zleca on preparaty o działaniu grzybobójczym i łagodzącym stan zapalny w formie tabletek, globulek dopochwowych lub maści do stosowania miejscowego.

Grzybica to choroba, która łatwo się przenosi i może być niebezpieczna także dla mężczyzn. Aby uniknąć takich problemów lekarz powinien przepisać stosowane leki także partnerowi kobiety, która zgłosiła się do niego z grzybicą pochwy. To najlepsze zabezpieczenie przed m.in. grzybicą penisa, a także nawrotem choroby. Na czas leczenia – przez tydzień lub dwa – należy wstrzymać się od seksu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o grzybicy pochwy? Czy dieta może przyczynić się do rozwoju choroby? Zobacz film i dowiedz się co na ten temat mówi dr Janusz Pałaszewski, ginekolog i położnik:

Zobacz film: Grzybica pochwy - jak skutecznie z nią walczyć? Źródło: 36,6.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zdrowie oglądaj nowy sezon programu 36,6°C. Dr Janusz Pałaszewski opowie w jednym z odcinków o wpływie pestycydów na płodność. Czy można się ich skutecznie pozbyć z warzyw i owoców? Czy metody, które można znaleźć w internecie faktycznie działają? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w najnowszych odcinkach programu 36,6°C. Emisja premierowego odcinka odbędzie się 2 marca, w sobotę, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Polecamy
Grzybica pochwy.
Jakie są jej najczęstsze objawy?
Jak szybko wyeliminować swędzenie i pieczenie pochwy?
Grzybica pochwy. Jakie są jej najczęstsze objawy? Jak szybko wyeliminować swędzenie i pieczenie pochwy? Dzień Dobry TVN
Grzybica pochwy – leczenie:
domowe sposoby, tabletki, maści, globulki, probiotyki.
Jak rozpoznać infekcję, szybko złagodzić stan zapalny i zapobiec nawrotom?
Grzybica pochwy – leczenie: domowe sposoby, tabletki, maści, globulki, probiotyki. Jak rozpoznać infekcję, szybko złagodzić stan zapalny i zapobiec nawrotom? TVN zdrowie
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Kandydoza pochwy – co ją wywołuje?
Objawy i leczenie zakażenia
Kandydoza pochwy – co ją wywołuje? Objawy i leczenie zakażenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?