Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzybica pachwin – w jaki sposób z nią walczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Grzybica pachwin – w jaki sposób z nią walczyć?

Kobieta, która trzyma kwiat na wysokości krocza

Fot: master1305 / gettyimages.com

Choroby grzybicze dotykają milionów z nas. Nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Bardzo często pojawiają się w miejscach, w których powodują olbrzymi dyskomfort. Jedną z najbardziej powszechnych i dokuczliwych dolegliwości jest grzybica pachwin.

Grzybica pachwin dotyka pachwin, okolic pośladków i ud. Zwykle towarzyszy jej wysypka oraz swędzenie. Wielu pacjentów przyzwyczaja się do objawów choroby i je bagatelizuje. Nie należy jednak tego robić – może bowiem doprowadzić do poważnych powikłań.

Czym jest grzybica pachwin?

Grzybica pachwin najczęściej rozwija się latem. Właśnie wtedy wysokie temperatury oraz wzmożona potliwość stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii, które doprowadzają do powstania charakterystycznych zmian skórnych. Choroba grzybicza w tych okolicach jest jednak bardzo dokuczliwa – każdy ruch powoduje kolejne podrażnienia i utrudnia gojenie się ran.

Do powstania grzybicy pachwin może doprowadzić inna grzybica, np. grzybica stóp. Drobnoustroje uderzają w okresie spadku odporności, dlatego szczególnie narażone są osoby chore – zakażenie mogą ułatwić zarówno zwykła infekcja, jak i poważna jednostka chorobowa, a także antybiotykoterapia, która zaburza naturalną florę organizmu. Ze względów anatomicznych ten rodzaj grzybicy rozwija się głównie u mężczyzn. Sprzyjają mu wzmożona potliwość i otyłość. Należy unikać nieprzewiewnych, zbyt obcisłych strojów, w tym sztucznej, bardzo przylegającej do ciała, bielizny. Za zakażenie odpowiedzialne są grzyby z grupy dermatofitów, żerujące na naskórku.

Objawy grzybicy pachwin

Najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy pachwin są wykwity, które pojawiają się na obu pachwinach. Niestety, wysoka potliwość oraz kwestie anatomiczne sprawiają, że gojenie się jest utrudnione. Rozległość zmian może także zwiększać się w związku z drapaniem czy nieutrzymywaniem należytej higieny. Z czasem schorzenie rozprzestrzenia się również na okolice pośladków i wewnętrzną stronę ud, podbrzusze oraz dół pleców, sporadycznie dochodzi do grzybicy prącia. Wykwity mogą zmieniać kolor – od czerwonego do ciemnobrązowego. Często obserwuje się przewlekły przebieg choroby, jednak nie powinniśmy jej bagatelizować – należy podjąć jak najszybsze leczenie.

Leczenie grzybicy pachwin

Po zaobserwowaniu objawów należy zwrócić się do lekarza dermatologa, w celu wdrożenia odpowiedniej terapii. Zazwyczaj stosuje się maści z lekiem przeciwgrzybiczym, które nakłada się bezpośrednio na zmienione miejsca. Zaleca się używanie specjalnego pudru, ograniczającego potliwość pachwin. W przypadku rozległych zmian podaje się również doustne leki przeciwgrzybicze. Jeżeli choroba nie jest jeszcze rozwinięta, można wypróbować leki bez recepty na grzybicę pachwin, jednak nie zawsze są one gwarancją wyleczenia.

Wielu zwolenników mają domowe sposoby walki z grzybicą pachwin. Miłośnicy medycyny naturalnej wykorzystują m.in. olejek z drzewa herbacianego. Wyróżnia się grzybobójczymi właściwościami. Można także stosować kosmetyki z dodatkiem olejku, na rynku dostępne są m.in. żele pod prysznic, kremy i mydła. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się również ocet jabłkowy. Dietę warto wzbogacić o czosnek i cebulę. Podczas grzybicy pachwin warto wykorzystywać je w sałatkach, kanapkach i w wielu innych potrawach. W walce z chorobami grzybiczymi pomagają kąpiele. Do gorącej wody można dodać zwykłą sól kuchenną, ulgę przynoszą też mąka kukurydziana i otręby. Z pomocą chorym na grzybicę pachwin przychodzi zielarstwo. Wspaniałymi właściwościami wykazuje się zwłaszcza miodła pospolita, która jest wykorzystywana w terapiach różnych chorób skóry. Każdą z powyższych metod należy skonsultować z lekarzem.

Profilaktyka grzybicy pachwin

Profilaktyka grzybicy pachwin wymaga przede wszystkim odpowiedniej higieny pachwin oraz okolic intymnych, kluczowe jest również noszenie odzieży, która zapewnia dostęp powietrza i nie wpływa na wzmożone pocenie. Bielizna powinna być wykonana z naturalnej bawełny, bezpośrednio po spoceniu należy ją zmienić na suchą. Częściej trzeba zmieniać także ręczniki.

Chorzy, którzy cierpią na inne choroby grzybicze, powinni uważać na możliwość przeniesienia zakażenia. Przede wszystkim należy myć ręce nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Konieczne jest częstsze mycie całego ciała, a w okresach wzmożonej potliwości również stosowanie odpowiednich kosmetyków ograniczających pocenie.

Należy zwrócić uwagę na tryb życia – grzybicy pachwin sprzyja nadwaga, więc zrzucenie zbędnych kilogramów znacznie ograniczy ryzyko jej wystąpienia. Szczególnie uważać należy w toaletach publicznych, basenach i saunach – bardzo często to właśnie tam dochodzi do zakażenia.

Grzybica - jak ją leczyć?

36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
9
Polecamy
Dokuczliwe swędzenie – problemy z grzybicą odbytu
Dokuczliwe swędzenie – problemy z grzybicą odbytu TVN zdrowie
Łupież pstry - jakie są objawy?
Jak leczyć?
Łupież pstry - jakie są objawy? Jak leczyć? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny
Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby