Grzybica napletka czy błony śluzowej żołędzia ogólnie określana jest jako grzybica prącia. Jest to bardzo przykra i wstydliwa dolegliwość wywołana przez grzyby z rodziny drożdżaków (Candida albicans). Grzybica napletka jest więc drożdżycą lub kandydozą. Wystarczającą terapią może okazać się leczenie domowe z użyciem maści na bazie klotrimazolu, do nabycia w aptece bez recepty. Mężczyźni często wstydzą się zgłosić do lekarza i starają się wyleczyć grzybicę napletka na własną rękę. Nie zawsze leczenie miejscowe maścią przynosi efekty, wtedy konieczna jest konsultacja lekarska.
Grzybica napletka – przyczyny
Grzybicę napletka najczęściej można złapać poprzez kontakty seksualne z kobietą zakażoną grzybicą pochwy. Jest to częste schorzenie, które z łatwością ulega przeniesieniu podczas współżycia na narządy płciowe mężczyzny. Grzybice charakteryzują się dość wysoką zakaźnością, czyli łatwo dochodzi do ich rozwoju. Grzybica napletka może również powstać na skutek niedostatecznej higieny. Pod napletkiem panują doskonałe warunki do rozwoju grzybów – ciepło i wilgoć. Ponadto zwierająca się pod napletkiem tzw. mastka stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Zdecydowanie łatwiej o rozwój grzybicy w sytuacji, kiedy człowiek jest leczony glikokortykosteroidami lub antybiotykami, ponieważ dochodzi wtedy do osłabienia odporności organizmu. Narażeni są również mężczyźni chorujący na cukrzycę.
Grzybica napletka – objawy
Rzadko zmiany lokalizują się wyłącznie na napletku lub pod nim. Częściej obejmują dodatkowo żołądź i cewkę moczową. Objawy to:
- świąd,
- pieczenie,
- ból,
- czerwone plamki na napletku,
- krostki,
- pęcherzyki,
- biały nalot pod napletkiem o nieprzyjemnym zapachu.
Często na początku grzybica prącia nie daje żadnych objawów. Nawet jeśli jej przebieg ma niewielkie nasilenie, to jednak jej powikłania są bardzo niebezpieczne. Mogą prowadzić do niepłodności, a nawet zmian nowotworowych.
Leczenie grzybicy napletka
Leczenie grzybicy napletka obejmuje metody leczenia miejscowego oraz ogólnego. Zazwyczaj wystarczy miejscowe stosowanie maści przeciwgrzybiczej, zawierającej klotrimazol. Ponadto konieczne jest wzmożenie higieny prącia, zapobieganie gromadzeniu się zanieczyszczeń pod napletkiem, jak również dezynfekowanie napletka i okolic pod napletkiem środkami przeznaczonymi do stosowania na błony śluzowe. Najczęściej jest to octenisept. Mimo iż grzybica napletka to często problem, do którego mężczyzna wstydzi się przyznać, warto skonsultować zmiany na prąciu i napletku z lekarzem ze względu na niebezpieczeństwo dla zdrowia, jak również ryzyko zarażenia partnerki seksualnej. Dlatego też leczenie domowe nie powinno być stosowane zbyt długo. Klotrimazol zawarty w maściach przeciwgrzybiczych hamuje syntezę błony komórkowej grzybów. Ze względu na to, że jego działanie ukierunkowane jest przede wszystkim na Candida albicans, będącego jednocześnie najczęstszym czynnikiem etiologicznym grzybicy napletka, leczenie bardzo często okazuje się skuteczne.
Leczenie ogólne opiera się na stosowaniu tabletek z flukonazolem i polega na doustnym przyjmowaniu leków. Jest wdrażane, kiedy leczenie miejscowe jest nieskuteczne, niewystarczające lub bardzo zaawansowane. Leczenie uogólnione często jest konieczne w nawracających grzybicach napletka. Leczenie ogólne jest zlecane przez lekarza.
Co trzeba wiedzieć o grzybicy? Odpowiedź na filmie: