Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gryzaki dla niemowląt – od kiedy można ich używać? Rodzaje, wady, zalety
menu
Polub nas na Facebooku

Gryzaki dla niemowląt – od kiedy można ich używać? Rodzaje, wady, zalety

gryzka dla dziecka

Fot: oksun70 / gettyimages.com

Gryzaki dla niemowląt mają różne kształty, a także są zrobione z różnych materiałów. Mogą pełnić dodatkowo funkcję zabawki, grzechotki czy smoczka. Rodzic może wybiera pomiędzy smoczkami naturalnymi, wodnymi, silikonowymi czy ortodontycznymi.

Gryzaki dla niemowląt to doskonała pomoc dla dziecka, które cierpi z powodu ząbkowania. Kiedy ten proces się zaczyna, dziecko zaczyna gryźć wszystko, co ma pod ręką, jednak często może sobie zrobić krzywdę nieprzystosowanym do delikatnych dziąseł przedmiotem. Dlatego też warto zaopatrzyć się w gryzak, który pomaga dziecku złagodzić ból poprzez masaż dziąseł, jak i miejscowe ich chłodzenie. Podobnie jak w przypadku smoczków, są zwolennicy i przeciwnicy tego typu rozwiązań.

Rodzaje gryzaków

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gryzaków dla niemowląt. Bardzo często są one elementami zabawek. Wykonane mogą być z różnych materiałów, mogą mieć różne kształty i dodatkowe zastosowania. Na przykład gryzak może być jednocześnie grzechotką. Do najczęściej spotykanych gryzaków należą:

  • gryzaki wodne – są to gryzaki cieszące się największą popularnością, są najbardziej rozpowszechnione w sklepach z akcesoriami dziecięcymi, ale również ich zaletą jest niska cena. Gryzaki wodne można umieścić na kilka minut w lodówce, zanim poda się je dziecku. Chłodzące działanie gryzaka dodatkowo łagodzi ból i przynosi ulgę ząbkującemu niemowlęciu,
  • gryzaki żelowe, również można je stosować jako metodę chłodzenia dziąseł,
  • naturalne gryzaki drewniane, mało popularne, choć niektóre niemowlęta chętniej gryzą twarde elementy niż miękkie tworzywa, najczęściej wykonane z drewna klonowego,
  • gryzaki silikonowe, bardzo elastyczne, twardsze niż wodne,
  • gryzaki ortodontyczne – mają kształt szczęki lub umożliwiający gryzienie w miejscu wychodzenia danego zęba, dzięki czemu sprawdzają się w kolejnych etapach ząbkowania.

Gryzaki mogą mieć różną formę. Coraz częściej stanowią element zabawki lub sam gryzak jest zrobiony w formie zabawki. Czasami gryzaki produkowane są w formie smoczka. Wtedy w miejscu standardowego zakończenia smoczka znajduje się gryzak, np. ortodontyczny. W kształcie smoczka są również gryzaki pozwalające na testowanie smaków. Łączą więc nie tylko opcję masażu dziąseł, ale również pozwalają dziecku na próbowanie nowych smaków.

Wady i zalety gryzaków

Gryzaki miękkie mają różny kształt i fakturę, która dodatkowo masuje dziąsła dziecka. Jak wcześniej wspomniano, można je schłodzić, co dodatkowo działa kojąco na dziąsła. Do miękkich gryzaków zalicza się te kauczukowe wypełnione wodą lub żelem, czy też gryzaki silikonowe. Należy mieć jednak na uwadze, że dziecko niekoniecznie może chcieć trzymać zimny przedmiot w rączce. Zdecydowanie lepszym wyborem są wtedy gryzaki składające się z dwóch części wykonanych z różnych tworzyw. Wtedy jedna część ulega schłodzeniu, a druga służy jako rączka.

Drugą grupą gryzaków są gryzaki twarde, jak te drewniane czy wykonane z plastiku. Drewniane gryzaki nie mają dodatkowych wypustek na dziąsła, w związku z tym nie działają masująco. Czasami dobrym rozwiązaniem są zabawki z gryzakami o różnej fakturze i z różnego tworzywa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ każde dziecko znajdzie wtedy coś dla siebie. Nie każdy ząb wychodzi z tymi samymi objawami czy nasileniem bólu.

Dlatego czasem dziecko będzie preferować miękki gryzak z wypustkami, a innym razem gryzak z twardszego materiału. Gryzaki składające się z kilku rodzajów materiałów mają ponadto korzystny wpływ na rozwój psychosensoryczny dziecka.

Gryzaki nie wywierają negatywnego wpływu na rozwój uzębienia. Wręcz przeciwnie, mogą stymulować prawidłowy jego rozwój. Gryzaki pozwalają na łagodniejsze przebrnięcie przez proces ząbkowania bez konieczności stosowania środków farmakologicznych, łagodzących ból ogólnie bądź miejscowo. Oczywiście nie zawsze stanowią wystarczającą metodę walki z dolegliwościami ząbkowania. Ponadto nie każde niemowlę radzi sobie z gryzakiem i chce z niego korzystać.

Od kiedy można stosować gryzaki u niemowląt?

Niemowlę zaczyna się intensywnie „ślinić” i wkładać sobie rączki do ust już około 3. miesiąca życia. Pierwszy ząb u niemowląt wychodzi około 6. miesiąca życia. Nie ma dolnej granicy wieku, w którym można dawać dziecku gryzaki. W zależności od typu gryzaka, materiału, z jakiego jest wykonany, producent zamieszcza na opakowaniu informację, od jakiego wieku można stosować gryzak u dzieci. Zazwyczaj widnieje oznaczenie „3m+”, czyli stosowanie od 3 miesiąca. Wcześniej używanie gryzaków jest właściwie bezcelowe, ponieważ dziecko nie potrafi chwycić gryzaka w rączkę. Może więc zrobić sobie nim po prostu krzywdę.

Gryzaki dla niemowląt – bezpieczeństwo

Kupując gryzak dla niemowlęcia, należy zwrócić uwagę, by spełniał on podstawowe normy bezpieczeństwa. Gryzak musi być wykonany z materiałów bezpiecznych dla niemowląt. Jeśli jest to gryzak drewniany, musi być to surowe drewno. Nie wolno dawać dziecku np. lakierowanych gryzaków czy pokrytych jakimikolwiek środkami. Należy zwrócić uwagę, by gryzak był dla dziecka bezpieczny pod względem kształtu. Nie może być w żadnym miejscu ostro zakończony, a jego kształt czy forma muszą być dostosowane do wieku. Inny gryzak sprawdzi się u dziecka mającego 4 miesiące, a inny u dziecka w 10. miesiącu życia. Mówiąc o bezpieczeństwie, należy pamiętać o właściwej higienie gryzaków. Nawet jeśli gryzak jest częścią zabawki, musi być odpowiednio często czyszczony, podobnie jak to jest w przypadku smoczków.

Jak dbać o zęby dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak dbać o zęby dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Najlepsze smoczki, czyli jak zapewnić maluchowi ulgę w płaczu i zdrowy zgryz
Najlepsze smoczki, czyli jak zapewnić maluchowi ulgę w płaczu i zdrowy zgryz Dzień Dobry TVN
Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać?
Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać? Dzień Dobry TVN
Rozwój dziecka w 5.
miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka
Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka TVN zdrowie
Kalendarz ząbkowania niemowląt.
Sposoby na dolegliwości przy ząbkowaniu
Kalendarz ząbkowania niemowląt. Sposoby na dolegliwości przy ząbkowaniu TVN zdrowie
Komentarze (4)
www.mombella.pl
Gryzaki dla dziecka muszą być bezpieczne. Warto zwracać uwagę na ich pochodzenie oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Wyjątkowo praktyczne okazują się silikonowe gryzaki, które są wolne od BPA i ftalanów.
Czytaj całość
Jadzia
Dla dzieci to super sprawa, ale trzeba uważać! ja kilka razy kupiłam taki, który podczas wyparzania się odkształcił!
Czytaj całość
BasiaG62
Kiedy moje dzieci były małe gryzaków chyba nawet jeszcze nie było. Kiedy ząbkowały dawałam i kawałek chleba. Najlepsza do tego była piętka.
Czytaj całość
Marca
mojej córce gryzaki pomogły przy ząbkowaniu trochę. mroziłam je i wydawało mi się, że przynoszą jej ulgę.
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie