Polub nas na Facebooku
Czytasz: Glinka porcelanowa – zastosowania. Maseczki na twarz, szyję i dekolt
menu
Polub nas na Facebooku

Glinka porcelanowa – zastosowania. Maseczki na twarz, szyję i dekolt

Biała glinka

Fot: Edalin / gettyimages.com

Glinka porcelanowa to jedynie potoczne określenie glinki kaolinowej, czyli białej. Wzięło się ono z jednego z zastosowań – Chińczycy wytwarzają z niej swoją legendarną porcelanę. Glinkę białą po raz pierwszy wydobyto na chińskiej górze Kao-ling. Od tamtej pory ma szerokie zastosowanie nie tylko w produkcji porcelany, ale również w kosmetologii, a nawet w dietetyce!

Najszerzej stosuje się glinkę porcelanową w kosmetologii. W jej składzie występuje około 20 cennych pierwiastków, takich jak: krzem (w największym stężeniu), sód, potas, glin, fosfor, żelazo, mangan, magnez, tytan. Znajdują się w niej również pierwiastki śladowe – selen czy cynk. Ta mieszanina ma wygląd białego, bardzo drobnego proszku, którego ładunek jest ujemny. Proszek ten to cenna substancja w kosmetologii – jego zastosowania są niezliczone i chodzi tutaj nie tylko o pielęgnację, ale również o leczenie oraz oczyszczanie skóry i włosów. Glinka porcelanowa jest chętnie dodawana do kosmetyków kolorowych, zwiększa ich pielęgnacyjne właściwości.

Glinka porcelanowa – sposób na pielęgnację

Maseczki na bazie glinki działają delikatnie wysuszająco i stymulują krążenie krwi. Dzięki ujemnemu ładunkowi glinka porcelanowa oczyszcza skórę z toksyn i zanieczyszczeń. Cząsteczki glinki „przyciągają” do siebie toksyczne substancje na zasadzie elektrostatyczności, ponieważ toksyny mają ładunki dodatnie. Glinka biała działa również przeciwzapalnie, antybakteryjnie i normalizująco. Dodaje skórze świeżości, wyrównuje jej koloryt i wygładza, a także ujędrnia i nawilża ją.

W zależności od tego, jakie skóra ma potrzeby, świetnym sposobem na jej pielęgnację są maseczki, w których głównym składnikiem jest glinka porcelanowa.

Czytaj także: Maseczki DIY: sprawdź, jak zrobić je z produktów, które masz w lodówce

Oto kilka przepisów na wielozadaniowe maseczki z białą glinką:

Maseczka na wągry

Glinkę porcelanową rozcieńczamy w wodzie tak, aby konsystencją przypominała gęstą śmietanę. Roztwór nakładamy na skórę i zostawiamy na ok. 20 minut, do momentu, aż wyschnie. Zmywamy ciepłą wodą. Jeśli skóra po zdjęciu maseczki jest zbyt wysuszona, możemy posmarować ją serum witaminowym albo odrobiną oleju kokosowego lub konopnego. Fani pielęgnacji drogeryjnej mogą po prostu użyć kremu nawilżającego.

Maseczka poprawiająca wygląd skóry – na twarz, dekolt i szyję

Składniki:

łyżka oliwy z oliwek, łyżka soku z ogórków kwaszonych, mała łyżeczka soku z cytryny, łyżka soku z winogron i miodu

Składniki dokładnie mieszamy i wsypujemy glinkę porcelanową w takiej ilości, aby stworzyła pastę. Nakładamy ją na twarz, szyję i dekolt i po 15–20 minutach zmywamy ciepłą wodą. Taka maseczka działa ujędrniająco, odżywczo i rozjaśniająco. Świetnie usuwa wągry i ściąga pory. Najlepiej jest robić ją w kąpieli – leżąc w ciepłej wodzie, można się zrelaksować, a następnie w prosty sposób zmyć maseczkę, nie brudząc nią wszystkiego wokół.

Zobacz film i dowiedz się jak przygotować domową maseczkę:

Zobacz film: Odświeżające domowe maseczki na twarz Źródło: Dzień Dobry TVN

Maseczka nawilżająca dla skóry suchej

Aby nawilżyć skórę, mieszamy glinkę porcelanową ze śmietaną. Jeśli mieszanka będzie zbyt gęsta, można dodać odrobinę wody. Nakładamy warstwę na twarz, następnie czekamy, aż maseczka wyschnie. Zmywamy za pomocą ciepłej wody.

Maseczka dla skóry tłustej i porowatej

Glinka porcelanowa i olejki zapachowe to jedne z głównych składników tej maseczki. Można ją wykonywać wyłącznie wtedy, kiedy nie mamy uczulenia na substancje aromatyzujące. Białą glinkę mieszamy z kilkoma kroplami ulubionych olejków zapachowych – może być to olejek różany, waniliowy, brzoskwiniowy, konopny, migdałowy lub nawet oliwa z oliwek. Do tego dodajemy łyżkę sproszkowanych płatków owsianych, kilka kropel soku z cytryny. Mieszankę podgrzewamy. Przed nałożeniem maseczki zaleca się wykonanie „parówki” w celu rozszerzenia porów. Ugotowaną, lekko przestudzoną wodę wlewamy do miski, pochylamy nad nią głowę i przykrywamy ręcznikiem. Ciepła para wodna rozpulchni skórę i rozszerzy skórę. Po takiej kąpieli parowej nakładamy ciepłą maseczkę na twarz za pomocą gazika. Zmywamy po 10–15 minutach.

Maseczka na włosy

Szczególnie zalecana dla włosów szybko przetłuszczających się. Glinka porcelanowa ma właściwości normalizujące wydzielanie łoju ze skóry. Sproszkowaną glinkę mieszamy z wodą. Uzyskaną pastę wcieramy w skórę głowy i we włosy. Otulamy włosy ręcznikiem lub foliowym czepkiem, a następnie lekko ‚podgrzewamy” suszarką, aby otworzyć łuski włosa. W ten sposób substancje odżywcze ‚wnikną” w strukturę włosów. Po maksymalnie godzinie spłukujemy maseczkę ciepłą wodą.

Maseczka z białej glinki na lato dla potliwych stóp

Mieszamy równe proporcje glinki porcelanowej, kwasu borowego i talku. Nakładamy na stopy na około 15 minut. Maseczkę można wykonywać z dowolną częstotliwością. Znacznie ogranicza potliwość stóp. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?