Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wągry (zaskórniki) na nosie – jak się ich pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Wągry (zaskórniki) na nosie – jak się ich pozbyć?

Kobieta, która ma problemy ze skórą

Fot: PRImageFactory / gettyimages.com

Wągry na nosie to częsty problem estetyczny, który – niezależnie od ogólnej kondycji cery – występuje na skutek zanieczyszczenia porów. Powstawania zaskórników nie można uniknąć, ale warto właściwie oczyszczać i pielęgnować skórę, by zminimalizować jej niedoskonałości.

Wągry (zaskórniki) powstają najczęściej na nosie, brodzie i czole – w obszarach twarzy, w których istnieje największa koncentracja gruczołów wydzielających łój (sebum), który tworzy warstwę ochronną pokrywającą skórę. W przypadku jego nadprodukcji (częstej u osób z cerą tłustą lub mieszaną, albo np. z zaburzeniami hormonalnymi), ujścia gruczołów łojowych są zamykane przez gromadzące się na powierzchni twarzy zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek (sklejone przez sebum).

Wągry na nosie – profilaktyka

Powstawaniu wągrów na nosie należy przede wszystkim zapobiegać. Niezbędna jest codzienna pielęgnacja twarzy oraz odpowiednio skomponowana dieta. Oczyszczanie twarzy służy pozbyciu się z jej powierzchni nadmiaru sebum, kurzu, resztek makijażu. Zabieg ten najlepiej wykonywać rano i wieczorem, z użyciem kosmetyków o lekkiej formule (niezapychającej porów skóry), np. płynów micelarnych czy ziołowych toników. Preparaty takie nie mogą zawierać składników wysuszających czy podrażniających skórę (niewskazane jest użycie mydła, kosmetyków z alkoholem czy mentolem), gdyż powoduje to wzrost produkcji łoju.

Do zachowania dobrej kondycji skóry wymagane jest jej nawilżanie, niezbędne do regulacji wydzielania sebum. Do tego celu należy używać wysokiej jakości kremów. Problemy skórne łagodzą preparaty z witaminą B3 czy retinolem. Działanie kosmetyków może być wzmocnione przez masaż twarzy (np. z użyciem szczoteczki), który pomaga aktywnym substancjom wnikać w głąb porów.

W przypadku cery ze skłonnością do zaskórników należy eliminować z jadłospisu pokarmy, które stymulują produkcję sebum – czerwone mięso, tłusty nabiał, słodycze, kakao (i jego pochodne, w tym czekoladę), ostre przyprawy. Składniki odżywcze, jakich nie powinno zabraknąć w diecie, to witaminy i błonnik, obecne głównie w warzywach i owocach. Wskazane jest także spożycie roślin strączkowych, orzechów i produktów pełnoziarnistych. Codziennie należy wypijać co najmniej 1,5 l wody (czystej lub w postaci herbatek ziołowych czy świeżo wyciskanych soków).

Czy trądzik to problem tylko nastolatków? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wyciskanie wągrów z nosa

Wyciskanie wągrów wydaje się najszybszą i najmniej skomplikowaną metodą na ich usunięcie. Zwykle nie przynosi ona jednak pożądanej poprawy wyglądu skóry, ponieważ domowymi sposobami nie można jej odpowiednio przygotować do zabiegu. Łatwo ją uszkodzić i w miejscu zaskórnika powstaje ranka, która w niehigienicznych warunkach może ulec zanieczyszczeniu. Co więcej, samodzielnie nie zawsze udaje się dokładnie oczyścić zatkane pory skóry – wówczas resztki wągra stają się pożywką dla bakterii. W konsekwencji powstaje ropna zmiana, po której może pozostać nieestetyczna blizna lub przebarwienie na skórze.

Skuteczne usuwanie wągrów z nosa

Aby pozbyć się wągrów na nosie, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Umiejętne zastosowanie odpowiedniej metody usuwania zaskórników, a także przeprowadzenie zabiegu w aseptycznych warunkach pozwolą cieszyć się oczyszczoną cerą przez co najmniej kilka tygodni (po tym czasie procedurę należy powtórzyć). Zabiegi, jakim można poddać się w salonach kosmetycznych czy gabinetach dermatologicznych, to:

  • manualne usuwanie zaskórników – dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów i parówki (jej przeprowadzanie w warunkach domowych nie jest bezpieczne!), pory rozszerzają się, więc wyciskanie wągrów nie pozostawia trwałych śladów na skórze,
  • peeling kawitacyjny – oczyszczanie porów skóry ultradźwiękami,
  • jonoforeza – za pomocą prądu galwanicznego w głąb skóry wprowadza się substancje antybakteryjne, przeciwłojotokowe i złuszczające,
  • złuszczanie naskórka kwasami (np. glikolowym, mlekowym, salicylowym),
  • mikrodermabrazja – mechaniczne ścieranie rogowej warstwy naskórka specjalnymi tarczami.

W przypadku wyjątkowo uciążliwego problemu z wągrami na nosie warto skorzystać z porady dermatologa, który może wdrożyć leczenie farmakologiczne, np. preparatami z retinoidami (normalizują przyrost naskórka i ułatwiają oczyszczanie porów). Lekarz może także zaproponować trwałe, laserowe usuwanie wągrów. Metoda ta jest bezbolesna i wiąże się ze zniszczeniem gruczołów łojowych, dzięki czemu zaskórniki nie mają możliwości się odbudować. Nie oznacza to jednak, że nie powstaną w innym miejscu.

Jak wykonać parówkę na cerę trądzikową? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Klinika urody

Domowe sposoby na wągry na nosie

Samodzielne usuwanie wągrów na nosie nie daje tak dobrych efektów, jak zabieg w gabinecie kosmetycznym, ale domowymi sposobami można poprawić kondycję skóry podatnej na tworzenie się zaskórników. Wskazane są przede wszystkim peelingi służące złuszczaniu martwego naskórka oraz maseczki, które działają antybakteryjnie, zwężają pory i regulują pracę gruczołów łojowych.

Oczyszczający peeling należy wykonywać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Można użyć do tego celu dostępnych w drogeriach kosmetyków – preparatów drobnoziarnistych lub w przypadku wrażliwej cery – enzymatycznych. Skuteczne są także peelingi domowej produkcji, np. ze zmielonych płatków owsianych i jęczmiennych wymieszanych z ciepłą, przegotowaną wodą.

Po oczyszczeniu twarzy dobrze jest nałożyć na nią ściągającą maseczkę. Dobroczynny wpływ na cerę mają te na bazie glinek, które dodatkowo rozjaśniają i wygładzają skórę. Można także wykonać domową maseczkę na wągry – ze startych ziemniaków czy z siemienia lnianego.

Po samodzielnie wykonywanych zabiegach oczyszczających zawsze należy przemyć twarz tonikiem łagodzącym i ściągającym pory. Zaleca się preparaty na bazie ziół, cytryny lub ogórka. Na koniec w skórę wklepuje się lekki krem nawilżający.

W warunkach domowych zaskórniki na nosie można usuwać za pomocą specjalnych, dostępnych w aptekach i drogeriach plastrów na wągry. Mają one działanie oczyszczające i antyseptyczne. Opinie na temat ich skuteczności są podzielone.

Jak zbudowana jest skóra? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
28
Komentarze (1)
Jo
Lepiej miec skore tlusta i zaskorniki niz sucha i szybko dostac zmasrszczek. Rada by niszczyc gruczoly lojowe jest dosc... kuriozalna. Zaskorniki to nie koniec swiata ani choroba.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?