Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gastroskopia przez nos – komfortowa metoda endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego
menu
Polub nas na Facebooku

Gastroskopia przez nos – komfortowa metoda endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego

Lekarz, który wykonuje gastroskopię

Fot: ViktoriiaNovokhatska / gettyimages.com

Gastroskopia przeznosowa stanowi komfortową alternatywę dla tradycyjnej wersji badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego i przynosi takie same efekty. Procedura donosowa nie wymaga znieczulenia przy wprowadzaniu urządzenia i znacznie ogranicza powikłania zdrowotne.

Gastroskopia nosowa jest coraz częściej stosowaną metodą diagnostyczno-terapeutyczną, pozwalającą ocenić kondycję gardła, przełyku czy żołądka w przypadku niepokojących objawów somatycznych. Dzięki niej można lepiej zaplanować leczenie i monitorować jego skuteczność. Badanie powszechnie nazywane jest „bezstresowym” ze względu na minimalny dyskomfort, jaki mu towarzyszy.

Gastroskopia przez nos – na czym polega badanie?

Gastroskopia to metoda diagnostyczno-terapeutyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalająca m.in. dokonać oceny kondycji błony śluzowej bądź potwierdzić obecność ciał obcych i nieprawidłowości anatomicznych narządów w przypadku występowania niepokojących objawów somatycznych. Ponadto badanie ułatwia planowanie i monitorowanie skuteczności leczenia gardła, przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia umożliwia także pobranie materiału do badań histopatologicznych ze zmienionych chorobowo miejsc oraz przeprowadzenie zabiegu usunięcia polipów i ciał obcych. Badanie zwykle prowadzi się w znieczuleniu miejscowym poprzez wprowadzenie endoskopu do wnętrza ciała przez jamę ustną, w przyjętej wcześniej przez pacjenta odpowiedniej pozycji ułożeniowej i umieszczeniu między jego szczękami ustnika, ułatwiającego swobodny dostęp aparatury do badanych narządów. Tradycyjna gastroskopia sprzyja powikłaniom, takim jak chrypka czy ból gardła, i uniemożliwia słowny kontakt z lekarzem. Dla poprawy komfortu badania i ograniczenia efektów ubocznych po zakończeniu zabiegu opracowano gastroskopię przeznosową. Mniej inwazyjna gastroskopia donosowa przeznaczona jest dla pacjentów mających silny odruch wymiotny i bojących się badania metodą tradycyjną.

Jak wygląda gastroskopia przez nos?

W celu zapewnienia odpowiednich warunków gastroskopia przeznosowa wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Przede wszystkim zaleca się:

  • lekkostrawny posiłek na dzień przed zabiegiem, a co najmniej 8 godzin przed badaniem zrezygnowanie z jedzenia;
  • pozostanie bez picia przez co najmniej 4 godziny przed badaniem; nie jest wskazane również żucie gumy i palenie tytoniu;
  • na czas badania usunięcie z jamy ustnej ruchomych protez, kolczyków itp.;
  • konsultację lekarską w celu ustalenia sposobu przyjmowania stałych leków.

Gastroskopia przeznosowa u dorosłych zwykle nie wymaga środka znieczulającego przed wprowadzeniem endoskopu, jednak na życzenie pacjent może otrzymać lidokainę w aerozolu, tymczasowo blokującą receptory czuciowe śluzówki nosa i gardła. W dalszym etapie badany układa się na lewym boku, a lekarz przez jeden z otworów nosowych wprowadza urządzenie do wnętrza ciała.

Zobacz także: Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu

Gastroskopia donosowa wykonywana jest za pomocą giętkiego aparatu, zaopatrzonego w układ światłowodów i mikrokamer, umożliwiających obserwację wnętrza przewodu pokarmowego na ekranie monitora. W trakcie badania dodatkowo wtłaczany jest gaz do żołądka w celu rozszerzenia jego objętości i zapewnienia lepszego dostępu do głębiej położonych struktur układu. W zależności od charakteru badania lekarz może zakończyć procedurę na tym etapie bądź w razie konieczności pobrać fragmenty śluzówki do oceny histopatologicznej lub usunąć patologiczne zmiany przewodu. Po zakończonych czynnościach diagnostyczno-terapeutycznych endoskop zostaje ewakuowany z organizmu pacjenta.

Gastroskopia przez nos trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od prowadzonych czynności medycznych oraz doświadczenia lekarza wykonującego. Wyniki uzyskuje się na bieżąco, z wyjątkiem histopatologii, na którą trzeba oczekiwać kilka tygodni.

Zobacz film i dowiedz się, jak poprawić pracę jelit:

Zobacz film: Jelita - jak o nie dbać? Źródło: x-news

Gastroskopia nosowa – zalety

Gastroskopia przez nos jest coraz bardziej powszechną metodą badania górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jedną z jej większych zalet jest eliminacja nieprzyjemnego odczucia towarzyszącego tradycyjnej gastroskopii w momencie przechodzenia urządzenia przez gardło. Ominięcie jamy ustnej minimalizuje ogólny dyskomfort, nie wywołuje ślinotoku powstającego na skutek otwartych i zablokowanych w ustalonej pozycji za sprawą sztywnego ustnika szczęk, a także nie prowokuje nudności i odruchu wymiotnego, które są najgorzej tolerowaną częścią klasycznego badania. Ponadto gastroskopia przeznosowa umożliwia pacjentowi stały kontakt werbalny z lekarzem, co podnosi poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach, kiedy pojawiają się niedogodności związane z wprowadzeniem endoskopu, wpuszczaniem gazu czy pobieraniem wycinków histopatologicznych. W trakcie badania pacjent może komfortowo komunikować się z lekarzem i otrzymać natychmiastową reakcję zwrotną w przypadku komplikacji. Gastroskopia przez nos nie jest jednak polecana osobom ze skrzywioną przegrodą nosową lub zwężonym przewodem nosowym. Do przeprowadzenia badania co najmniej jeden przewód musi wykazywać prawidłową drożność i rozmiar.

Bibliografia:

1. Block B., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, Medipage, Warszawa 2007;

2. Maratka Z., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, PZWL, Warszawa 2005;

3. Waye J.D., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, Czelej, Lublin 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
7
Polecamy
Gastroskopia dziecięca – przebieg wziernikowania przewodu pokarmowego
Gastroskopia dziecięca – przebieg wziernikowania przewodu pokarmowego TVN zdrowie
Co to jest panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego?
Co to jest panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego? TVN zdrowie
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Pobranie szpiku kostnego – w jaki sposób się odbywa?
Pobranie szpiku kostnego – w jaki sposób się odbywa? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?