Fucidin krem to środek przeznaczony do stosowania miejscowego. Lek stosowany jest w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie Gramdodatnie, szczególnie gronkowca. Wskazaniem do jego przepisania jest liszajec, czyraczność, zapalenie mieszków włosowych, zapalenie gruczołów potowych, zanokcica i trądzik pospolity.
Fucidin - skład
Substancją czynną w leku jest kwasu fusydynowego (w jednym gramie leku znajduje się 20 mg kwasu). Dodatkowo w skład leku wchodzą butylohydroksyanizol, sorbinian potasu, kwas solny, polisorbat 60, wazelina biała, alkohol cetylowy, glicerol 85 proc., parafina ciekła, all-rac-α-tokoferol, woda destylowana.
Fucidin - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do przepisania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Podczas stosowania leku trzeba uważać, aby nie miał on kontaktu z błonami śluzowymi ciała oraz oczami. Środek może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych lub spojówki. Zawarty w leku Fucidin krem butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy oraz sorbinian potasu mogą wywołać reakcję alergiczną skóry.
Kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią przed rozpoczęciem kuracji powinny poradzić się lekarza. Tylko on może zdecydować, czy podanie farmaceutyku jest zasadne i czy będzie on bezpieczny dla kobiety i dziecka.
Fucidin - dawkowanie
Schemat stosowania leku powinien ustalić lekarz. Najczęściej zaleca się, aby zmienione miejsce smarować kremem 2-3 razy dziennie przez siedem dni. W sytuacji pominięcia dawki leku nie należy stosować dawek podwójnych. Mimo że nie ma doniesień o przedawkowaniu leku, to przyjęcie zbyt dużej dawki leku może wywołać złe samopoczucie. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Fucidin - interakcje z innymi lekami
Nie ma badań, które potwierdziłyby, że Fucidin wchodzi w interakcję z innymi lekami. Mimo to osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki powinny poinformować o tym lekarza.
Liszaj płaski - co to jest i jak go leczyć? Dowiesz się tego z filmu:
Fucidin- działania niepożądane
Stosowanie leku Fucidin może wywoływać działania niepożądane. Do najczęściej występujących należą reakcje skórne, głównie w miejscu nakładania leku, wysypka, podrażnienie skóry, świąd, reakcje alergiczne, podrażnienie spojówek, zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka, obrzęk, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk, obrzęk oczodołu, rumień, uczucie pieczenia skóry, uczucie palenia.
W sytuacji, gdy po aplikacji leku pojawił się obrzęk skóry i błon śluzowych twarzy, jamy ustnej i gardła konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.