Polub nas na Facebooku
Czytasz: Formalności po urodzeniu dziecka – niezbędne dokumenty i wsparcie finansowe
menu
Polub nas na Facebooku

Formalności po urodzeniu dziecka – niezbędne dokumenty i wsparcie finansowe

Kobieta z dzieckiem siedzi przy komputerze

Fot: dirkkoebernik / fotolia.com

Formalności po porodzie obejmują kilka niezbędnych dokumentów, o które wnioskują świeżo upieczeni rodzice dla swojego dziecka – akt urodzenia, nadanie numeru PESEL, zameldowanie. Jest to czas, w którym składa się też wnioski o ewentualne dofinansowanie.

Po porodzie zwykle rodzice zajęci są opieką nad nowym członkiem rodziny. Jednak w natłoku codziennych zajęć nie można zapomnieć o formalnościach, których trzeba dopełnić po urodzeniu dziecka. Ponieważ mama noworodka zajęta jest jego karmieniem, zwykle stają się one obowiązkiem ojca.

Zobacz także: Wczesne i nietypowe objawy porodu. Jak rozpoznać nadchodzący poród?

Formalności po urodzeniu dziecka – jakie dokumenty musi posiadać dziecko?

Pierwszego zgłoszenia narodzin dziecka dokonuje szpital. Obowiązek ten musi zostać dopełniony w ciągu 14 dni po porodzie. Bezpośrednio po narodzinach dziecka jednostka medyczna przygotowuje dokument potwierdzający ten fakt, który zostaje przesłany jako korespondencja służbowa do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Jest to formalność, która dokonuje się niezależnie od woli i udziału rodziców.

Zdarza się, że niektórzy rodzice decydują się na poród w domu – wówczas pierwszy obowiązek zgłoszenia przyjścia na świat nowego mieszkańca należy do nich.

Zobaczcie, jakie są standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce:

Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Formalności po urodzeniu dziecka – rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego

Akt urodzenia jest podstawowym i pierwszym formalnym dokumentem noworodka. Dziecko otrzymuje go na podstawie rejestracji i uzyskuje w ten sposób przysługujące mu prawa. Formalności dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka bądź miejsca zamieszkania matki lub ojca – urzędy same dokonują niezbędnego przesłania dokumentów między sobą. Rodzice zgłaszają się tam z dowodem osobistym oraz ze skróconym aktem ślubu, jeżeli go zawarli (jeżeli dziecko zgłaszane jest do rejestracji w tym samym urzędzie, w którym zgłoszone zostało małżeństwo, odpis nie jest konieczny, ponieważ znajduje się w archiwum). Rejestracja jest wolna od opłaty skarbowej i rodzice po podaniu imienia dziecka otrzymują bezpłatnie jeden odpis aktu urodzenia.

Zobacz także: Urlop macierzyński bez tajemnic

Należy pamiętać, że czynność tę należy wykonać w ciągu 21 dni od narodzin potomka. Jeżeli obowiązek nie zostanie spełniony w terminie, wówczas formalności zostaną dokonane z urzędu, z tym że imię dziecka również wybierze urzędnik. Na szczęście od momentu rejestracji w urzędzie można je zmienić jeszcze w ciągu pół roku.

Zobacz także: Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać

Jeżeli rodzice nie są w związku małżeńskim, wymaganymi dokumentami są akt urodzenia mamy, bo to ona prawnie powinna dokonać rejestracji dziecka, oraz dowód osobisty ojca niezbędny do wypełnienia oświadczenia uznania ojcostwa.

Jakie formalności są konieczne po urodzeniu dziecka? Numer PESEL

PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) jest podstawowym numerem, który towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Jest to 11-cyfrowy kod, w którym zawarta jest data narodzin i numer ewidencyjny. PESEL umożliwia dokładną identyfikację, ponieważ nie ma w obrębie kraju dwóch osób z jednakowym numerem. Jest on nadawany z urzędu, bez konieczności wypełniania dokumentów i uiszczania dodatkowych opłat. Odbioru można dokonać we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub urzędzie miasta, a dokładnie w dziale ewidencji ludności. Przy odbiorze numeru PESEL wymaganymi dokumentami są: akt urodzenia dziecka, książeczka zdrowia dziecka lub skrócony odpis aktu małżeństwa.

Zobacz także: Obowiązkowe szczepienia dzieci - dlaczego są takie ważne i kiedy należy je odroczyć?

Formalności po urodzeniu dziecka – meldunek

Adres zameldowania określa matka dziecka, podając go w szpitalu przy narodzinach. Jest on zamieszczony w korespondencji, którą szpital przesyła do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Jeżeli podany adres nie jest tym, pod którym rodzice chcą dokonać meldunku dziecka, można go zmienić bez żadnych dodatkowych opłat.

Formalności po urodzeniu dziecka w pracy – obowiązek zgłoszenia do ZUS

Jedno z rodziców musi zgłosić narodziny dziecka w swoim zakładzie pracy. W Polsce każde dziecko jest objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, ale po porodzie, jeszcze w szpitalu, rodzic podpisuje dokument, który informuje go o konieczności zgłoszenia dziecka do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce zgłoszeniem jest dopisanie dziecka (jego numeru PESEL) do ubezpieczenia jednego z rodziców, a w uzasadnionych przypadkach mogą to być również dziadkowie. Konieczne jest również zgłoszenie się do wybranej przychodni i wybór lekarza.

Jakie formalności należy załatwić po urodzeniu dziecka, aby zagwarantować wypłatę przysługujących mu świadczeń?

Jednym ze świadczeń pieniężnych przysługujących z racji narodzin dziecka jest becikowe, które wymaga złożenia pisemnego wniosku w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Becikowe jest jednorazową zapomogą w wysokości tysiąca złotych. Wymagane dokumenty to dowód osobisty rodzica, akt urodzenia dziecka i pisemne oświadczenie, że drugi rodzic nie pobrał becikowego. Niezbędne jest także zaświadczenie lekarza o prowadzeniu ciąży i oświadczenie o dochodach rodziny.

Zobacz także: Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Niektóre matki mogą też korzystać z programu 500+, jeżeli spełniają określone w jego zapisach wymogi, z którymi należy się zapoznać przed złożeniem dokumentów.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?