Warto pamiętać, że fluoksetyna, podobnie jak inne leki, ma skutki uboczne. Może je wywołać zarówno nadmiar substancji w organizmie, jak i zalecane stosowanie. Do działań niepożądanych zalicza się m.in.: biegunkę, wymioty, ból głowy, zaburzenia widzenia, niskie libido, tachykardię i zaburzenia świadomości.
Fluoksetyna – co to jest?
Fluoksetyna to substancja, która zwiększa stężenie serotoniny w układzie nerwowym. Jest obecna w wielu lekach, m.in. w preparatach przeciwdepresyjnych.
Czy fluoksetyna szkodzi? Skutki uboczne leku
Fluoksetyna, podobnie jak inne leki, może wywoływać skutki uboczne. Najczęściej występują one na początku terapii i trwają ok. 2–3 tygodni. Do działań niepożądanych zalicza się m.in.: bóle i zawroty głowy, biegunki, wymioty, wzdęcia, a także liczne zaburzenia – smaku, widzenia, snu i funkcji seksualnych. Ponadto może pojawić się większe zmęczenie, osłabienie bądź pobudzenie. Możliwe są również powikłania skórne, np. wysypka i świąd. U niektórych występuje także wzmożona potliwość. Możliwość tak licznych skutków ubocznych powinna zwiększyć czujność osób bliskich i towarzyszących choremu przyjmującemu tego typu leki.
Podczas pierwszych tygodni stosowania terapii, szczególnie u osób z silnymi objawami depresji, może wystąpić większe ryzyko popełnienia samobójstwa. Ponadto u stosujących fluoksetynę może pojawić się tzw. zespół serotoninowy, który wynika ze zwiększonego stężenia serotoniny we krwi. Do jego głównych objawów zalicza się: gorączkę, tachykardię, halucynacje, zaczerwienienie skóry, pobudzenie psychoruchowe oraz zaburzenia świadomości. Jeśli symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, należy poinformować o tym specjalistę. Tak samo trzeba postąpić w przypadku, gdy pojawią się inne skutki uboczne niż powyższe. Należy podkreślić, że takie symptomy wpływają również negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Te czynności można wykonywać tylko wtedy, gdy jest się przekonanym, że objawy ustąpiły i wszystkie zaburzenia minęły.
Fluoksetyna – czy jest skuteczna na odchudzanie?
Fluoksetyna jest również powszechnie stosowana w leczeniu otyłości, dlatego też jest znanym środkiem na chudnięcie. Terapia z włączeniem tej substancji zmniejsza łaknienie i minimalizuje epizody objadania się. Takie efekty potwierdza szereg badań naukowych, dlatego też jest ona zapisywana przez specjalistów wielu osobom borykającym się z zaburzeniami odżywiania. Fluoksetyna to świetny sposób na odchudzanie. Aby zwiększyć skutki terapii, zaleca się włączenie również psychoterapii. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie kontroli nad nawykami żywieniowymi, a także pewności siebie.
Fluoksetyna a alkohol
Podczas stosowania fluoksetyny nie należy spożywać alkoholu.
Fluoksetyna – działanie i wskazania
Fluoksetyna ma korzystne działanie w wielu stanach chorobowych. Stosowana jest głównie u osób borykających się z depresją, niezależnie od natężenia schorzenia. Jest skuteczna także w stanach depresyjnych z lękiem. Ponadto specjaliści zalecają jej stosowanie także u osób chorych na bulimię psychiczną oraz z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Zdarza się również, że fluoksetyna używana jest w leczeniu innych zaburzeń, m.in. zespołu stresu pourazowego (PTSD), zaburzeń panicznych bądź trichotillomanii. Znajduje także zastosowanie u osób borykających się z alkoholizmem, otyłością lub autyzmem.
Fluoksetyna jest substancją skuteczną w powyższych stanach chorobowych, ponieważ zwiększa stężenie serotoniny w układzie nerwowym, przez co hamuje objawy zaburzeń.
Fluoksetyna – dawkowanie
Dawkowanie fluoksetyny jest zależne od przyczyny jej stosowania i ścisłych zaleceń lekarza. Należy podkreślić, że lek ten nie jest przepisywany dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia. Najczęściej, np. przy zaburzeniach depresyjnych, stosuje się 20 mg/d rano. Zazwyczaj poprawa następuje już po maks. 4 tygodniach. Jeśli jednak leczenie nie przyniosło efektów, dawka zostaje zwiększona do maks. 60 mg/d. Także u osób w podeszłym wieku nie powinna ona wynosić więcej niż 60 mg/d. Jeśli objawy miną, kontynuuje się terapię, która trwa zazwyczaj ok. 6 miesięcy. Takie samo dawkowanie fluoksetyny stosowane jest w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. Warto podkreślić, że u chorych mających także zaburzenia pracy wątroby zmniejsza się zalecane dawki lub wydłuża odstępy między nimi.
Przed ustaleniem terapii fluoksetyną należy powiadomić specjalistę o stosowaniu innych leków. Substancja ta wchodzi w interakcje z innymi preparatami, dlatego nie ze wszystkimi można ją łączyć. W przeciwnym wypadku możliwe jest osłabienie bądź spotęgowanie działania leku, a także mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęściej do tych leków zalicza się: karbamazepinę, benzodiazepinę, sole litu, trójpierścieniowe antydepresanty oraz leki przeciwpsychotyczne i przeciwarytmiczne.