Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fluoksetyna – lek nie tylko na odchudzanie. Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Fluoksetyna – lek nie tylko na odchudzanie. Działanie, dawkowanie i skutki uboczne

tabletki

Fot. Walker and Walker / Getty Images

Fluoksetyna zwiększa stężenie serotoniny w układzie nerwowym, co korzystnie wpływa na samopoczucie. Często stosowana jest w stanach chorobowych takich jak depresja, zaburzenia psychiczne bądź bulimia. U większości przynosi efekty po 1–4 tygodniach stosowania.

Warto pamiętać, że fluoksetyna, podobnie jak inne leki, ma skutki uboczne. Może je wywołać zarówno nadmiar substancji w organizmie, jak i zalecane stosowanie. Do działań niepożądanych zalicza się m.in.: biegunkę, wymioty, ból głowy, zaburzenia widzenia, niskie libido, tachykardię i zaburzenia świadomości.

Fluoksetyna – co to jest?

Fluoksetyna to substancja, która zwiększa stężenie serotoniny w układzie nerwowym. Jest obecna w wielu lekach, m.in. w preparatach przeciwdepresyjnych.

Czy fluoksetyna szkodzi? Skutki uboczne leku

Fluoksetyna, podobnie jak inne leki, może wywoływać skutki uboczne. Najczęściej występują one na początku terapii i trwają ok. 2–3 tygodni. Do działań niepożądanych zalicza się m.in.: bóle i zawroty głowy, biegunki, wymioty, wzdęcia, a także liczne zaburzenia – smaku, widzenia, snu i funkcji seksualnych. Ponadto może pojawić się większe zmęczenie, osłabienie bądź pobudzenie. Możliwe są również powikłania skórne, np. wysypka i świąd. U niektórych występuje także wzmożona potliwość. Możliwość tak licznych skutków ubocznych powinna zwiększyć czujność osób bliskich i towarzyszących choremu przyjmującemu tego typu leki. 

Podczas pierwszych tygodni stosowania terapii, szczególnie u osób z silnymi objawami depresji, może wystąpić większe ryzyko popełnienia samobójstwa. Ponadto u stosujących fluoksetynę może pojawić się tzw. zespół serotoninowy, który wynika ze zwiększonego stężenia serotoniny we krwi. Do jego głównych objawów zalicza się: gorączkę, tachykardię, halucynacje, zaczerwienienie skóry, pobudzenie psychoruchowe oraz zaburzenia świadomości. Jeśli symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, należy poinformować o tym specjalistę. Tak samo trzeba postąpić w przypadku, gdy pojawią się inne skutki uboczne niż powyższe. Należy podkreślić, że takie symptomy wpływają również negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Te czynności można wykonywać tylko wtedy, gdy jest się przekonanym, że objawy ustąpiły i wszystkie zaburzenia minęły.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Fluoksetyna – czy jest skuteczna na odchudzanie?

Fluoksetyna jest również powszechnie stosowana w leczeniu otyłości, dlatego też jest znanym środkiem na chudnięcie. Terapia z włączeniem tej substancji zmniejsza łaknienie i minimalizuje epizody objadania się. Takie efekty potwierdza szereg badań naukowych, dlatego też jest ona zapisywana przez specjalistów wielu osobom borykającym się z zaburzeniami odżywiania. Fluoksetyna to świetny sposób na odchudzanie. Aby zwiększyć skutki terapii, zaleca się włączenie również psychoterapii. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie kontroli nad nawykami żywieniowymi, a także pewności siebie.

Fluoksetyna a alkohol

Podczas stosowania fluoksetyny nie należy spożywać alkoholu.

Fluoksetyna – działanie i wskazania

Fluoksetyna ma korzystne działanie w wielu stanach chorobowych. Stosowana jest głównie u osób borykających się z depresją, niezależnie od natężenia schorzenia. Jest skuteczna także w stanach depresyjnych z lękiem. Ponadto specjaliści zalecają jej stosowanie także u osób chorych na bulimię psychiczną oraz z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Zdarza się również, że fluoksetyna używana jest w leczeniu innych zaburzeń, m.in. zespołu stresu pourazowego (PTSD), zaburzeń panicznych bądź trichotillomanii. Znajduje także zastosowanie u osób borykających się z alkoholizmem, otyłością lub autyzmem.

Fluoksetyna jest substancją skuteczną w powyższych stanach chorobowych, ponieważ zwiększa stężenie serotoniny w układzie nerwowym, przez co hamuje objawy zaburzeń.

Fluoksetyna – dawkowanie

Dawkowanie fluoksetyny jest zależne od przyczyny jej stosowania i ścisłych zaleceń lekarza. Należy podkreślić, że lek ten nie jest przepisywany dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia. Najczęściej, np. przy zaburzeniach depresyjnych, stosuje się 20 mg/d rano. Zazwyczaj poprawa następuje już po maks. 4 tygodniach. Jeśli jednak leczenie nie przyniosło efektów, dawka zostaje zwiększona do maks. 60 mg/d. Także u osób w podeszłym wieku nie powinna ona wynosić więcej niż 60 mg/d. Jeśli objawy miną, kontynuuje się terapię, która trwa zazwyczaj ok. 6 miesięcy. Takie samo dawkowanie fluoksetyny stosowane jest w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. Warto podkreślić, że u chorych mających także zaburzenia pracy wątroby zmniejsza się zalecane dawki lub wydłuża odstępy między nimi.

Przed ustaleniem terapii fluoksetyną należy powiadomić specjalistę o stosowaniu innych leków. Substancja ta wchodzi w interakcje z innymi preparatami, dlatego nie ze wszystkimi można ją łączyć. W przeciwnym wypadku możliwe jest osłabienie bądź spotęgowanie działania leku, a także mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęściej do tych leków zalicza się: karbamazepinę, benzodiazepinę, sole litu, trójpierścieniowe antydepresanty oraz leki przeciwpsychotyczne i przeciwarytmiczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
7
Polecamy
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Jak działają antydepresanty?
Skutki uboczne leków
Jak działają antydepresanty? Skutki uboczne leków Dzień Dobry TVN
Benzodiazepiny – przedawkowanie, zatrucie i objawy uzależnienia
Benzodiazepiny – przedawkowanie, zatrucie i objawy uzależnienia TVN zdrowie
Psychotropy – interakcje z alkoholem, stosowanie psychotropów w ciąży
Psychotropy – interakcje z alkoholem, stosowanie psychotropów w ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii