Polub nas na Facebooku
Czytasz: Flegma w gardle – co ją wywołuje? W jaki sposób pozbyć się plwociny z gardła?
menu
Polub nas na Facebooku

Flegma w gardle – co ją wywołuje? W jaki sposób pozbyć się plwociny z gardła?

Kobita trzyma się za gardło. Nie widać twarzy.

Fot. ChesiireCat / Getty Images

Flegma w gardle to wydzielina, która pojawia się najczęściej podczas przeziębienia i zapalenia zatok. Na pozbycie się zalegającej flegmy w gardle istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Pomocne okazuje się płukanie nosa, zatok i gardła oraz zażywanie leków rozrzedzających flegmę.

Flegma w gardle powoduje spore uczucie dyskomfortu i konieczność ciągłego odkrztuszania, dzięki któremu jej nadmiar jest usuwany z dróg oddechowych. Przyczyn powstania nadmiaru plwociny jest wiele – zapalenie zatok, płuc, oskrzeli, palenie papierosów. Flegma w drogach oddechowych to naturalny mechanizm obronny organizmu przeciwko bakteriom i wirusom. Do jej usuwania bardzo dobrze sprawdzają się domowe rozwiązania.

Czym jest flegma w gardle?

Flegma w gardle nazywana bywa inaczej plwociną. W jej składzie znajdują się m.in.: śluz, resztki pokarmowe, pyły, komórki złuszczonego nabłonka, ropa, krew i drobnoustroje chorobotwórcze. Flegma uważana jest za pierwszą linię obrony organizmu. Produkowana jest przez błonę śluzową i unieszkodliwia bakterie, wirusy i inne szkodliwe dla organizmu cząsteczki. W zależności od przyczyny powstania flegma różni się zapachem i kolorem, co jest bardzo pomocne w diagnostyce.

Jakie objawy towarzyszą zalegającej flegmie w gardle?

Zalegająca flegma w gardle powoduje spore uczucie dyskomfortu i konieczność ciągłego odkrztuszania. Przez chorych określana jest jako uczucie „guli w gardle”. Stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust, mdłości i wymiotów. Nierzadko wywołuje chrypkę, zmianę głosu, uczucie łaskotania w gardle, świszczący oddech i podrażnienie gardła.

Flegma w gardle – możliwe przyczyny

Flegma w gardle może mieć wiele przyczyn. Towarzyszy często alergikom, chorym na astmę czy pylicę. W ostatnim przypadku jest najczęściej diagnozowana u piekarzy i górników. Nadmiar flegmy pojawia się w przebiegu przeziębienia i zapalenia zatok. Wówczas ma ona żółtawy lub zielonkawy kolor. Zalegająca w gardle plwocina nierzadko dokucza osobom palącym papierosy. Wydobywająca się z gardła czarna flegma może świadczyć o przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku. Plwocina bywa objawem chorób psychosomatycznych, czyli uwarunkowanych psychologicznie. Jej nadmiar powodują wady wrodzone, a zwłaszcza skrzywienia przegrody nosowej.

Żółto-brązowa plwocina pojawia się przy ropniu płuca. Zabarwiona na czerwono (zawierająca niewielkie ilości krwi), gęsta flegma w gardle może świadczyć o gruźlicy, zapaleniu płuc, rozstrzeniu oskrzeli (trwałe zmiany powstające w następstwie uszkodzenia ściany oskrzela w wyniku stanu zapalnego), chorobie nowotworowej i innych poważnych schorzeniach układu oddechowego. Z kolei zielona flegma w gardle pojawia się podczas zapalenia oskrzeli, a ropna u osób na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Biała flegma w gardle rano po przebudzeniu bez żadnych innych dolegliwości ze strony dróg oddechowych nie stanowi przyczyny do zmartwień. Kolor flegmy może jedynie sugerować przyczynę jej powstania, ostateczną diagnozę stawia lekarz.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ oddechowy w ciele człowieka:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Jak pozbyć się zalegającej wydzieliny w gardle?

Osobom zmagającym się z problemem zalegającej w gardle flegmy należy zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywają. Konieczne jest codzienne nawilżanie powietrza i wietrzenie. Wskazane jest intensywne nawadnianie organizmu. Zaleca się spożywanie niegazowanej wody mineralnej lub ziołowych herbat. Doskonale sprawdzi się napar z majeranku. Należy łyżeczkę zioła zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na kwadrans do zaparzenia i przecedzić. Można też spożywać napar z tymianku, eukaliptusa czy szałwii. Nie bez znaczenia jest dieta. Należy ograniczyć jedzenie produktów zwiększających wydzielanie flegmy, m.in. produktów mlecznych, czerwonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych, ziemniaków, kukurydzy, platany, kapusty, orzechów i przetworzonej żywności.

Uczuciu flegmy w gardle towarzyszy kaszel, który można łagodzić herbatą z miodem, syropem malinowym i cytryną oraz syropem z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miski, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia do momentu aż cebula puści sok, który trzeba odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.

Inne domowe sposoby na flegmę w gardle

Znanym domowym sposobem na flegmę w gardle jest płukanka z siemienia lnianego. Należy rozgnieść 2 łyżeczki nasion lnu, po czym zalać je szklanką letniej wody, odstawić na 30 minut i przecedzić. Do płukania gardła sprawdzi się mikstura sporządzona z: 1 łyżki kurkumy, ¼ łyżeczki soli i 1 szklanki ciepłej wody. Płukanie przeprowadza się 3–4 razy dziennie. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się flegmy jest płukanka wody z solą, którą sporządza się poprzez połączenie ½ łyżeczki soli ze szklanką ciepłej wody. Nadmiar śluzu złagodzi ocet jabłkowy. Należy 1 łyżkę octu jabłkowego wymieszać w szklance letniej wody i płukać gardło 2–3 razy dziennie.

Jak jeszcze pozbyć się flegmy z gardła? Pomocne okazują się inhalacje z soli kuchennej. Do miski z gorącą wodą należy wsypać kilka łyżek soli, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary. Usunięcie nadmiaru śluzu z gardła ułatwia syrop sporządzony z: 1 szklanki organicznego syropu klonowego, 1 szklanki letniej wody, 1 pokrojonej w plasterki cytryny, 1 łyżki siemienia lnianego, 1 łyżki szałwii i 1 łyżeczki prawoślazu lekarskiego. W garnku podgrzewa się wodę z syropem klonowym na średnim ogniu przez 10 minut, po czym dodaje się pozostałe składniki i podgrzewa miksturę przez kwadrans.

W aptekach można nabyć bez recepty leki na flegmę w gardle. Jednymi z bardziej popularnych są preparaty o działaniu sekretolitycznym, które skutecznie rozrzedzają wydzielinę, co ułatwia jej usuwanie. Właściwości takie wykazują korzeń pierwiosnka, ziele szczawiu czy kwiat bzu. W sprzedaży znajdują się też specjalne zestawy do płukania nosa i zatok. W tym celu można użyć wody morskiej i soli fizjologicznej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
562
54
Polecamy
Uporczywy kaszel – przyczyny występowania.
Jakie są sposoby na jego zwalczanie?
Uporczywy kaszel – przyczyny występowania. Jakie są sposoby na jego zwalczanie? TVN zdrowie
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Sprawdzone domowe sposoby na kaszel oskrzelowy
Sprawdzone domowe sposoby na kaszel oskrzelowy TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby