Estragon to zioło, które od wieków powszechnie uprawia się w Hiszpanii, Niemczech i Francji. Stanowi jedną z podstawowych przypraw w kuchni tych krajów. Szczególnie chętnie stosują go Francuzi, którzy nazywają estragon królem wszystkich przypraw. W medycynie ludowej estragon stosowano jako lek na napady epilepsji, cukrzycę i migrenę. Współcześnie docenia się głównie jego działanie żółciopędne, rozkurczowe, uspokajające i poprawiające trawienie.
Estragon – właściwości
Bylica estragon bogata jest w następujące składniki aktywne:
-
Olejki eteryczne (przede wszystkim estragol i felandren) – o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, żółciopędnym i przeciwbólowym.
-
Flawonoidy (głównie rutyna i kwercetyna) – o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, rozkurczowym, moczopędnym i uszczelniającym naczynia krwionośne.
-
Fitosterole – wpływające na obniżenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL.
-
Garbniki – działają antyseptycznie, bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco.
-
Witaminy A i C.
-
Minerały: magnez, wapń, żelazo, cynk, potas, miedź, mangan.
-
Karoten – wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, działa antyoksydacyjnie.
Estragon – zastosowanie
Bylica estragon może być stosowana w następujących dolegliwościach:
-
Problemy trawienne – ziele przyspiesza trawienie, stymuluje produkcję soków żołądkowych, eliminuje wzdęcia, przynosi ulgę w stanach przejedzenia i pełności. Estragon można stosować pomocniczo w refluksie przełykowo-żołądkowym.
-
Lekkie i średnio nasilone bóle brzucha – estragon wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie układu pokarmowego.
-
Choroby układu żółciowego, na przykład: kamienie żółciowe, zastój żółci, zapalenie przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Estragon stymuluje produkcję żółci i wspomaga pracę wątroby.
-
Brak łaknienia – ze względu na delikatne i bezpieczne działanie, estragon może służyć jako środek pobudzający apetyt, nawet u dzieci i osób starszych.
-
Przeziębienie – ziele estragonu działa wykrztuśnie, dzięki czemu wspomaga wydalanie wydzieliny z oskrzeli. Co więcej, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
-
Infekcje grzybicze – estragon stosowany miejscowo lub doustnie, działa przeciwgrzybiczo i odkażająco. Można stosować go w kandydozie układu pokarmowego, grzybicy jamy ustnej lub jako środek profilaktyczny, stosowany na skórę.
Jak spożywać estragon?
Ziele estragonu można spożywać w postaci świeżej i suszonej – doskonale sprawdza się jako przyprawa do wielu potraw. W smaku jest bardzo intensywny i przypomina nieco anyż. Z tego względu należy używać go z umiarem, by nie zdominował smaku potraw. Estragon często stosowany jest jako zamiennik soli – ziele zawiera w sobie sód, a przy tym nie podnosi ciśnienia krwi. Jego stosowanie polecane jest wszystkim osobom, stosującym diety bezsolne.
Estragon dodaje się do:
- ryb i owoców morza;
- pieczonych, smażonych i grillowanych mięs;
- duszonych warzyw;
- sałatek zielonych i jarzynowych;
- zup i kremów;
- kiszonek: ogórków, kapusty, buraków;
- sosów: tatarskiego, holenderskiego, Bearnaise.
Ocet, nalewka i napar – jak przygotować lecznicze produkty z estragonu
Oprócz przyprawiania potraw, estragon można wykorzystać również jako podstawę do przyrządzenia naturalnych leczniczych substancji.
Ocet estragonowy – do dużego słoja wlej 1 litr octu winnego lub jabłkowego i włóż kilka gałązek świeżego estragonu. Słój szczelnie zakręć i odstaw w suche i zacienione miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie odcedź ocet i przelej do czystych butelek.
Przykłady zastosowania octu estragonowego:
- Płyn do płukania jamy ustnej i gardła – otrzymywany z rozcieńczenia 1 łyżki octu w 1 szklance ciepłej wody. Stosuje się go w stanach zapalnych gardła, grzybicy jamy ustnej, aftach.
- Środek na pobudzenie trawienia i eliminację zaparć – 1 łyżeczkę octu należy codziennie spożywać na czczo.
- Tonik do przemywania skóry – przygotowuje się go z 1 łyżki octu i 1 szklanki wody. Sprawdza się jak środek do przemywania skóry trądzikowej, łojotokowej, podatnej na zakażenia grzybicze.
Nalewka z estragonu – aby ją przygotować, połącz świeże gałązki estragonu z wódką w stosunku 1:5. Odstaw w suche i zacienione miejsce na 7 dni, po tym czasie przefiltruj.
Nalewkę stosuje się w chorobach górnych dróg oddechowych – działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Dawkowanie: 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce nalewki.
Zobacz także: Tymianek – zastosowanie i właściwości lecznicze. Kto powinien pić napar z tymianku?
Nalewkę z estragonu można wykorzystać również do sporządzenia domowego balsamu przeciwgrzybiczego. W tym celu należy wymieszać 1 łyżkę nalewki z 100 ml balsamu do ciała.
Napar z estragonu – 1 łyżkę suszonego lub świeżego ziela zalej szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw na 20 minut, a następnie przecedź. W dolegliwościach trawiennych i chorobach układu żółciowego zaleca się spożywanie ½ szklanki naparu po posiłku.
Estragon to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Dzięki delikatnemu działaniu mogą korzystać z niej nawet osoby starsze i dzieci (z wyłączeniem nalewki estragonowej). Kobiety w ciąży nie powinny spożywać dziennie większej ilości estragonu niż ta stosowana do przyprawiania potraw.