Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ekstrakt z zielonej herbaty w procesie odchudzania. Inne zastosowania naparu
menu
Polub nas na Facebooku

Ekstrakt z zielonej herbaty w procesie odchudzania. Inne zastosowania naparu

Zielona herbata zaparzona w szklanym dzbanku obok leża liście zielonej herbaty.

Fot. KMNPhoto / Getty Images

Ekstrakt z zielonej herbaty dostępny jest najczęściej w postaci preparatów ziołowych. Podobne właściwości ma herbaciany napar, po który warto sięgać ze względu na walory smakowe. Regularne picie zielonej herbaty sprzyja odchudzaniu i wpływa korzystnie na zdrowie.

Zielona herbata to produkt uzyskany z liści herbaty poddanych po zerwaniu minimalnej obróbce. Z tej samej rośliny powstaje popularna herbata czarna, ale proces jej wytwarzania jest znacznie bardziej złożony. By uzyskać cenioną od tysiącleci zieloną herbatę, liści nie poddaje się fermentacji, a jedynie natychmiastowemu suszeniu. Dzięki temu produkt zachowuje większość cennych właściwości rośliny. Zasobny w prozdrowotne składniki susz można wykorzystać do przygotowania aromatycznych naparów lub do wyrobu suplementów diety.

Właściwości zielonej herbaty

Herbata jest rośliną o bardzo wartościowym składzie. Około 30% suchej masy liści stanowią związki polifenolowe (głównie katechiny). Zawierają one także garbniki (np. taninę), alkaloidy (m.in. kofeinę, teobrominę, teofilinę), olejki eteryczne oraz nieco witamin (A, C oraz z grupy B) i minerałów (m.in. wapń, fosfor, żelazo, miedź, mangan, fluor, selen, potas, krzem i jod).

Niefermentowane liście rośliny zachowują bogactwo biologicznie aktywnych związków, co sprawia, że zarówno napar, jak i ekstrakt (wyciąg) z zielonej herbaty wykazują szereg korzystnych właściwości:

  • zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (poprawiają krążenie, obniżają ciśnienie krwi oraz poziom obecnych w niej trójglicerydów i cholesterolu, tym samym zapobiegając odkładaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach i powikłaniom tego procesu – zawałom, udarom),
  • działają pobudzająco, a w szczególności stymulują pracę mózgu i poprawiają zdolności poznawcze (także w chorobie Alzheimera i innych formach demencji),
  • wzmacniają ogólną odporność organizmu i wspomagają walkę z infekcjami (m.in. przeciwdziałają szkodliwej aktywności bakterii bytujących w jamie ustnej, zapobiegając rozwojowi próchnicy, paradontozy oraz neutralizują przykry zapach),
  • służą profilaktyce chorób nowotworowych, np. raka skóry (zapobiegają szkodliwemu oddziaływaniu promieniowania słonecznego),
  • wpływają pozytywnie na stan skóry, chroniąc ją przed fotostarzeniem oraz działając antyseptycznie i przeciwzapalnie (z tego względu ekstrakt z zielonej herbaty wykorzystywany jest często w kosmetyce).

Napary oraz ekstrakty z zielonej herbaty w postaci suplementów diety, cieszą się obecnie największą popularnością ze względu na ich korzystny wpływ na procesy trawienne.

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto pić herbatę: 

Zobacz film: Dlaczego warto pić herbatę? Źródło: 36,6

Ekstrakt z zielonej herbaty a odchudzanie

Korzystne działanie wyciągu z zielonej herbaty na układ pokarmowy i procesy przemiany materii związane jest z obecnością katechin w liściach rośliny. Kluczową rolę przypisuje się substancji o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG). Ten flawonoid o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych to najczęściej ekstrahowany składnik zielonej herbaty, wykorzystywany w suplementach diety wspomagających odchudzanie.

Wyciąg z zielonej herbaty obniża aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczów z pożywienia, redukując w ten sposób ich wchłanianie. W podobny sposób katechiny ograniczają metabolizowanie węglowodanów i przyswajanie glukozy. Tym samym zmniejsza się wartość kaloryczna spożywanych posiłków i zminimalizowany zostaje proces magazynowania w organizmie nadmiaru substancji odżywczych w postaci tkanki tłuszczowej. Katechiny hamują też angiogenezę, czyli rozwój unaczynienia, sprzyjający jej rozrostowi.

Zawarte w liściach herbaty związki nie tylko ograniczają powstawanie tkanki tłuszczowej, ale też intensyfikują jej zużycie przez organizm. Zaobserwowano, że przyjmowanie suplementów z ekstraktem z zielonej herbaty podnosi poziom spalania tłuszczu przy umiarkowanym wysiłku aż o 17%. Katechiny zwiększają bowiem tempo przemiany materii, a także nasilają proces termogenezy (przekształcanie substancji zapasowych w ciepło).

Ekstrakt z zielonej herbaty działa moczopędnie. Dzięki temu ułatwia oczyszczanie organizmu z toksycznych metabolitów i zapobiega odkładaniu się nadmiaru wody, a tym samym powstawaniu obrzęków i tzw. cellulitu wodnego.

Zobacz film: Zielona herbata superbohaterka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Napar kontra wyciąg z zielonej herbaty

Ekstrakt z zielonej herbaty w postaci tabletek to suplement diety wskazany dla osób zmagających się z nadwagą lub innymi problemami zdrowotnymi, w przypadku których pomocne są katechiny. Korzystniejsze jest jednak regularne picie naparu. Prawidłowo przygotowany zawiera więcej cennych dla organizmu substancji i wykazuje szersze spektrum właściwości. Nietrudno też rozsmakować się w tym napoju, od wieków uwielbianym przez Azjatów. Należy przy tym pamiętać, że zielona herbata – niezależnie od postaci, w jakiej się ją spożywa – nie stanowi cudownego środka na odchudzanie. Aby efekty włączenia jej do diety były zadowalające, trzeba stosować odpowiednio zbilansowaną, pełnowartościową dietę oraz zapewniać sobie codzienną dawkę aktywności fizycznej. Warto także wiedzieć, że używki (alkohol, papierosy) obniżają potencjał zawartych w zielonej herbacie katechin.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody.
Jak przygotować i dawkować sok z aloesu?
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody. Jak przygotować i dawkować sok z aloesu? Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma rdest ptasi?
Zastosowanie i działanie popularnego ziela
Jakie właściwości ma rdest ptasi? Zastosowanie i działanie popularnego ziela Dzień Dobry TVN
Żółta herbata - rozgrzewa i dodaje zdrowia.
Jak ją parzyć, by była pyszna i zachowała cenne właściwości?
Żółta herbata - rozgrzewa i dodaje zdrowia. Jak ją parzyć, by była pyszna i zachowała cenne właściwości? TVN zdrowie
Niebieska herbata oolong – jakie ma właściwości?
Niebieska herbata oolong – jakie ma właściwości? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?