Mimo że objawy alergii wydają się błahe, to sama choroba już taka nie jest. Pozostawiona bez leczenia lub leczona niewłaściwie może doprowadzić do rozwoju astmy.
Jak wygląda diagnostyka alergii?
Alergia to przede wszystkim katar, wysypka na skórze oraz swędzenie i łzawienie oczu. Osoby, które od dłuższego czasu mają takie objawy powinny skonsultować się ze specjalistą. Najlepiej od razu zgłosić się do alergologa, który będzie mógł wykonać testy i sprawdzić, co konkretnie uczula.
Zazwyczaj wykonuje się dwa rodzaje testów - skórne i serologiczne. Pierwsze polegają na umieszczeniu na skórze odczynnika z alergenem i sprawdzenie, jaka jest reakcja skóry. Jeśli dany alergen uczula może pojawić się zaczerwienienie oraz świąd. Testy serologiczne badają stężenie już określonych immunoglobulin - mówi dr Michał Sutkowski.
Konsultacji wymaga także sytuacja, gdy pojawia się kaszel czy chrypka. Objawy alergii mogą być różne, nie wszyscy pacjenci mają takie same dolegliwości i wcale nie muszą pojawiać się one jednocześnie.
Alergia krzyżowa, czyli co?
Podobna reakcja może się jednak pojawić przy kontakcie nie tylko z tym alergenem, na który mamy uczulenie. Czasem zdarza, się coś na co dana nie ma uczulenia wywołuje kichanie, świąd skóry czy oczu. Dlaczego tak się dzieje?
W takich sytuacjach mówi się o alergii krzyżowa. Niektóre alergeny zbudowane są bardzo podobnie, dlatego organizm chorego może zareagować na coś, na co wcale nie jest uczulony. Jedną z częściej spotykanych alergii krzyżowych jest brzoza i jabłko - mówi specjalista.
Bez względu na to z jakim rodzajem alergii mamy do czynienia choroba wymaga leczenia. Lekarz po wykonaniu badań powinien zlecić odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zaproponować choremu odczulanie. Na czym ono polega?
Podczas odczulania podaje się - stopniowo zwiększając dawkę - osłabiony alergen. Dzięki temu organizm "przyzwyczaja się" do niego i przestaje na niego reagować.
To na tę chwilę najskuteczniejsza forma leczenia alergii. Trzeba mieć jednak świadomość, że to bardzo długi proces. Chory musi regularnie przyjmować zastrzyki, robienie przerw może spowodować, że cały proces trzeba będzie zacząć od początku - mówi specjalista.
Alergia w ciąży - jak sobie z nią poradzić?
Kobieta w ciąży, która choruje na alergię nie powinna przerywać leczenia i być w kontakcie z lekarzem.
Nie da się przewidzieć, jaki będzie przebieg alergii w ciąży. U części kobiet burza hormonalna, która ma miejsce w tym szczególnym czasie powoduje zaostrzenie choroby, a u części jej całkowite wyciszenie - mówi dr Sutkowski.
Przyszłe mamy, zwłaszcza te z alergią, muszą mieć świadomość, że choroba może być dziedziczone i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekażą chorobę dziecku.