Dzieci Kryształowe to koncepcja pokrewna do Dzieci Indygo. Dzieci kryształowe według twórców konceptu mają zdolności telepatyczne, emanują pozytywną mocą, mają dobry kontakt z naturą, zdolności uzdrowicielskie, późno zaczynają mówić i są muzykalne. Cechy dzieci kryształowych w dużej mierze pokrywają się z objawami autyzmu i właśnie to zaburzenie jest w takich przypadkach diagnozowane najczęściej.
Termin „Dzieci Indygo” – literatura i ruch kulturowy New Age
Indygo to kolor niebieskofioletowy. Uważa się, że w takim odcieniu jest aura dzieci indygo. Aura to widzialny, choć niematerialny, kolor lub kształt otaczający ludzi bądź przedmioty. Pierwszy raz terminu „Dzieci Indygo” użyła Nancy Ann Tappe w latach siedemdziesiątych. Ta parapsycholożka, czyli osoba interesująca się i zajmująca zjawiskami nadprzyrodzonymi, w 1982 roku wydała książkę „Understanding your life through color” („Zrozumienie swojego życia przez kolor”). W niej opisała koncepcję Dzieci Indygo.
W latach dziewięćdziesiątych ideę Dzieci Indygo spopularyzowali Lee Carroll oraz Jan Tober, wydając książkę pod tytułem „The Indigo Children: the new kids have arrived” (Dzieci Indygo: nowe dzieci przybyły”). Po tej publikacji koncepcja Dzieci Indygo stała się znana.
Ludzie indygo zgodnie z koncepcją mają za zadanie odmienić Ziemię i wprowadzić ludzkość w nową erę – Erę Wodnika. To jedna z dwunastu epok astrologicznych. Ery te zmieniają się co około 2150 lat. Astrologowie sądzą, że Era Wodnika będzie czasem pokoju, dobrobytu i wzajemnego zrozumienia. Propagatorami teorii o nadejściu Ery Wodnika są przedstawiciele New Age. To ruch kulturowy wywodzący się z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku opierający się na przekonaniu, że ludzkość znajduje się na skraju dwóch epok astrologicznych i jest pogrążona w głębokim kryzysie, a nowa era całkowicie odmieni ten stan, przynosząc dobrobyt i rozwój.
Cechy dzieci indygo i test – czy twoje dziecko to dziecko indygo?
Charakterystyka dziecka indygo została przedstawiona w książkach Lee Carrolla i Jana Tobera („Dzieci Indygo: nowe dzieci przybyły”), a także Doreen Virtue („Dzieci Indygo: opieka i wsparcie”). Uzupełnili ją również inni autorzy publikacji na temat Dzieci Indygo oraz zwolennicy idei fenomenu indygo pracujący z dziećmi uważanymi za dzieci indygo.
Cechy dzieci indygo to:
- niezależność,
- bezpośredniość,
- energiczność,
- skłonność do rozpraszania się,
- upartość,
-
zdolność empatii,
- rozwinięta intuicja,
- silne poczucie własnej wartości i godności,
- niecierpliwość – frustrują się czekaniem,
- antyspołeczność, nonkonformizm,
- rozwinięte zdolności twórcze i zdolność nieszablonowego myślenia, wielozadaniowość,
- wysoki iloraz inteligencji,
- skłonność do depresji, stanów lękowych, silnego pobudzenia emocjonalnego i napadów złości.
Ludzie indygo często są egocentrykami. Towarzyszy im przeświadczenie o własnej wyjątkowości, uważają, że mogą robić, co im się podoba. Na dzieci indygo nie działają metody wychowawcze oparte na wywoływaniu poczucia winy, nie uznają władzy bezwarunkowej – dlatego często są nieposłuszne rodzicom, mają problem z uznaniem autorytetów. Wydawane im polecenia nie zostaną wykonane, jeśli nie będą miały uzasadnienia lub nie będą dawały wyboru. Cechą dzieci indygo jest też bezpośredniość w mówieniu o swoich potrzebach.
Żeby dowiedzieć się, czy masz dzieci indygo, zrób test. Test został opracowany przez Wendy Chapman, która uważa się za dorosłego indygo i jest założycielką i autorką strony Metagifted.org o Dzieciach Indygo. Pracuje z takimi dziećmi i zdobyła wykształcenie z edukacji psychologicznej na Uniwersytecie Connecticut.
Rodzice dzieci indygo test mogą przeprowadzić w kilka minut, odpowiadając na 21 pytań:
- Czy dziecko ma od przyjścia na świat poczucie królewskiej godności i tak się zachowuje?
- Czy czuje, że zasługuje, żeby być na świecie?
- Czy ma rozwinięte poczucie własnej wartości?
- Czy ma problem z dyscypliną i uznaniem autorytetów?
- Czy bywa nieposłuszne?
- Czy czekanie w kolejce to dla twojego dziecka tortura?
- Czy dziecko jest sfrustrowane przez systemy oparte na rytuałach, które nie wymagają twórczego myślenia?
- Czy dziecko zauważa lepsze metody wykonywania czynności w domu i w szkole?
- Czy jest nonkonformistą (podąża własnymi ścieżkami, a nie utartymi przez tłum)?
- Czy jest odporne na próby wzbudzenia w nim poczucia winy?
- Czy łatwo nudzi się przydzielonymi zadaniami?
- Czy ma objawy zespołu zaburzeń koncentracji uwagi bez lub z małą nadpobudliwością ruchową (ADD)?
- Czy jest kreatywne?
- Czy ma intuicję?
- Czy jest empatyczne?
- Czy rozwinęło myślenie abstrakcyjne bardzo wcześnie?
- Czy jest bardzo inteligentne?
- Czy jest utalentowane w jakiejś dziedzinie?
- Czy jest marzycielem?
- Czy ma „stare”, mądrze patrzące oczy?
- Czy posiada inteligencję duchową?
Jeśli na przynajmniej 10 pytań odpowiedziałaś „tak”, twoje dziecko prawdopodobnie jest dzieckiem indygo. Jeśli odpowiedziałaś „tak” na przynajmniej 15 pytań – masz dziecko indygo.
Dzieci indygo w Polsce i na świecie
Dzieci indygo w Polsce i na świecie rodzą się współcześnie bardzo często. Zwolennicy tego konceptu uważają, że nawet 95% dzieci to dzieci indygo. Przedstawiciele ruchu New Age uznają to za zbliżający się koniec obecnej Ery Ryb i nadejście Ery Wodnika. W społeczeństwie cechy dzieci indygo traktuje się jako objawy chorób związanych z nadpobudliwością ruchową i zaburzeniami koncentracji – ADHD oraz ADD.