Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
menu
Polub nas na Facebooku

Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań

Komar

Fot: Joao Paulo Burini / gettyimages.com

Malaria to choroba przenoszona przez komary na ludzi i  -  co rzadko sobie uświadamiamy - z ludzi na komary. Ostatnio naukowcy odkryli, że zakażone malarią dzieci, które nie wykazują żadnych objawów choroby - mogą masowo przekazywać pasożyta komarom. Dlaczego to odkrycie jest takie ważne?

Malaria, nazywana też zimnicą, to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych. Wywołuje ją pasożyt, który jest przenoszony przez komary. Komar jest żywicielem pośrednim, tzw. wektorem zakażenia - człowiek zakaża się poprzez ukłucie komara, który wcześniej pił krew zarażonej osoby. Ostatnie badania wykazały, że dzieci między 5. a 15. rokiem życia, które przechodzą chorobę bezobjawowo mogą "oddawać" pasożyta innym komarom. Tym samym przyczyniają się do wzrostu liczby pacjentów z malarią. Odkrycie powinno całkowicie zmienić podejście do walki z epidemią malarii

Niezwykłym odkryciem podzieli się badacze podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny (ASTMH).

Zobacz także:

Malaria. Jak dzieci przenoszą malarię?

Badania przeprowadzone w Ugandzie pokazały, że dzieci, które mają w sobie pasożyta wywołującego malarię, ale same nie chorują, mogą być tzw. superprzenośnikami pasożytów. Oznacza to, że mogły one zainfekować znacznie większą liczbę komarów niż inni chorzy. Eksperymentem, w którym komary były karmione próbkami krwi od zarażonych osób. Wykazały, że ponad 60 proc. infekcji u komarów można było połączyć zaledwie z czwórką dzieci (dwója była w wieku szkolnym, pozostałe miały 3 i 4 lata).

Co ciekawe, dzieci te mogą "łapać" pasożyta wielokrotnie i nie chorować. Takie sytuacje stwarzają ogromne zagrożenie dla regionów, w których malarię udało się opanować. Jak mówi Chiara Andolina, doktorantka i ekspert od malarii na Uniwersytecie Radboud – centrum medyczne w Holandii i autorka badania aż 80 proc. zakażonych może przechodzić chorobę bezobjawowo.

Malaria. Czy osoby bezobjawowe są bardziej zakaźne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie specjaliści zaprosili do badania  531 dorosłych i dzieci z 80 gospodarstw domowych. Naukowcy na przestrzeni dwóch lat kontrolowali ich stan zdrowia, głównie pod kątem malarii. Uczestnicy co miesiąc mieli wykonywane testy diagnostyczne i pobierali próbki krwi. Badano ją na obecność pasożytów, a później karmiono nią komary.

Okazało się, że zdecydowana większość infekcji była powiązana z krwią od osób bezobjawowych. Od osób, które miały objawy malarii zainfekowało się tylko 0,6 proc. wszystkich zakażonych komarów.

Badanie pokazało również to właśnie dzieci między 5. a 15. rokiem życia odpowiadają za prawie 57 proc. przypadków "przekazywania malarii" komarom. Tuż za dziećmi w wieku szkolnym znajdują te maluchy poniżej 5. roku życia (odpowiadają za 27,5 proc. zakażeń) oraz osoby w wieku 16 lat i starsze - za 15,7 proc.

Odkrycie powinno całkowicie zmienić podejście do walki z epidemią malarii. Do tej pory leczono przede wszystkim te osoby, które miały wyraźne obawy choroby. A to zdecydowanie za mało! Bez ciągłej kontroli i leczenia także tych osób, które przechodzą malarię bezobjawowo nie uda się zatrzymać rozprzestrzeniania się choroby.

Malaria - co warto o niej wiedzieć?

Malaria to choroba zakaźna przenoszona przez samice komarów widliszków. Do zakażenia dochodzi, gdy komar ugryzie i poprzez krew wprowadzi do organizmu postać inwazyjną zarodźca (sporozoit). Później pasożyt wędruje do ludzkich narządów (wątroby i trzustki), gdzie rozmnaża się i atakuje erytrocyty. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach od ugryzienia.

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • wysoka gorączka
  • dreszcze;
  • bóle głowy;
  • bóle mięśni, osłabienie i obniżenie nastroju.

Wraz z postępem malarii u pacjentów obserwuje się: niedokrwistości, silny ból głowy, wymioty, nudności, ostrą biegunka, przyspieszoną praca serca i żółtaczkę.

Leczeniem malarii zajmują się wyspecjalizowane ośrodki. Najczęściej pacjentom podaje się kombinacji leków zawierających syntetyczną artemizynę. Więcej na temat malarii i jej leczenia znajdziecie w naszym materiale: Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie

Nie tylko malaria. Jakie inne choroby można "przywieść" z egzotycznych wakacji? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co warto wiedzieć o malarii i innych chorobach tropikalnych? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
6
Polecamy
Przełom w walce z malarią zahamuje rozprzestrzenianie się choroby na całym świecie?
Przełom w walce z malarią zahamuje rozprzestrzenianie się choroby na całym świecie? TVN zdrowie
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego.
Kiedy należy udać się na badanie profilaktyczne?
Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego. Kiedy należy udać się na badanie profilaktyczne? Dzień Dobry TVN
Czym jest malaria?
Profilaktyka, objawy i leczenie
Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?