Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
menu
Polub nas na Facebooku

Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań

Komar

Fot: Joao Paulo Burini / gettyimages.com

Malaria to choroba przenoszona przez komary na ludzi i  -  co rzadko sobie uświadamiamy - z ludzi na komary. Ostatnio naukowcy odkryli, że zakażone malarią dzieci, które nie wykazują żadnych objawów choroby - mogą masowo przekazywać pasożyta komarom. Dlaczego to odkrycie jest takie ważne?

Malaria, nazywana też zimnicą, to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych. Wywołuje ją pasożyt, który jest przenoszony przez komary. Komar jest żywicielem pośrednim, tzw. wektorem zakażenia - człowiek zakaża się poprzez ukłucie komara, który wcześniej pił krew zarażonej osoby. Ostatnie badania wykazały, że dzieci między 5. a 15. rokiem życia, które przechodzą chorobę bezobjawowo mogą "oddawać" pasożyta innym komarom. Tym samym przyczyniają się do wzrostu liczby pacjentów z malarią. Odkrycie powinno całkowicie zmienić podejście do walki z epidemią malarii

Niezwykłym odkryciem podzieli się badacze podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny (ASTMH).

Zobacz także:

Malaria. Jak dzieci przenoszą malarię?

Badania przeprowadzone w Ugandzie pokazały, że dzieci, które mają w sobie pasożyta wywołującego malarię, ale same nie chorują, mogą być tzw. superprzenośnikami pasożytów. Oznacza to, że mogły one zainfekować znacznie większą liczbę komarów niż inni chorzy. Eksperymentem, w którym komary były karmione próbkami krwi od zarażonych osób. Wykazały, że ponad 60 proc. infekcji u komarów można było połączyć zaledwie z czwórką dzieci (dwója była w wieku szkolnym, pozostałe miały 3 i 4 lata).

Co ciekawe, dzieci te mogą "łapać" pasożyta wielokrotnie i nie chorować. Takie sytuacje stwarzają ogromne zagrożenie dla regionów, w których malarię udało się opanować. Jak mówi Chiara Andolina, doktorantka i ekspert od malarii na Uniwersytecie Radboud – centrum medyczne w Holandii i autorka badania aż 80 proc. zakażonych może przechodzić chorobę bezobjawowo.

Malaria. Czy osoby bezobjawowe są bardziej zakaźne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie specjaliści zaprosili do badania  531 dorosłych i dzieci z 80 gospodarstw domowych. Naukowcy na przestrzeni dwóch lat kontrolowali ich stan zdrowia, głównie pod kątem malarii. Uczestnicy co miesiąc mieli wykonywane testy diagnostyczne i pobierali próbki krwi. Badano ją na obecność pasożytów, a później karmiono nią komary.

Okazało się, że zdecydowana większość infekcji była powiązana z krwią od osób bezobjawowych. Od osób, które miały objawy malarii zainfekowało się tylko 0,6 proc. wszystkich zakażonych komarów.

Badanie pokazało również to właśnie dzieci między 5. a 15. rokiem życia odpowiadają za prawie 57 proc. przypadków "przekazywania malarii" komarom. Tuż za dziećmi w wieku szkolnym znajdują te maluchy poniżej 5. roku życia (odpowiadają za 27,5 proc. zakażeń) oraz osoby w wieku 16 lat i starsze - za 15,7 proc.

Odkrycie powinno całkowicie zmienić podejście do walki z epidemią malarii. Do tej pory leczono przede wszystkim te osoby, które miały wyraźne obawy choroby. A to zdecydowanie za mało! Bez ciągłej kontroli i leczenia także tych osób, które przechodzą malarię bezobjawowo nie uda się zatrzymać rozprzestrzeniania się choroby.

Malaria - co warto o niej wiedzieć?

Malaria to choroba zakaźna przenoszona przez samice komarów widliszków. Do zakażenia dochodzi, gdy komar ugryzie i poprzez krew wprowadzi do organizmu postać inwazyjną zarodźca (sporozoit). Później pasożyt wędruje do ludzkich narządów (wątroby i trzustki), gdzie rozmnaża się i atakuje erytrocyty. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach od ugryzienia.

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • wysoka gorączka
  • dreszcze;
  • bóle głowy;
  • bóle mięśni, osłabienie i obniżenie nastroju.

Wraz z postępem malarii u pacjentów obserwuje się: niedokrwistości, silny ból głowy, wymioty, nudności, ostrą biegunka, przyspieszoną praca serca i żółtaczkę.

Leczeniem malarii zajmują się wyspecjalizowane ośrodki. Najczęściej pacjentom podaje się kombinacji leków zawierających syntetyczną artemizynę. Więcej na temat malarii i jej leczenia znajdziecie w naszym materiale: Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie

Nie tylko malaria. Jakie inne choroby można "przywieść" z egzotycznych wakacji? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co warto wiedzieć o malarii i innych chorobach tropikalnych? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?