Drożdże dzięki zawartości cennych minerałów i witamin, zwłaszcza z grupy B, działają dobroczynnie nie tylko na wygląd włosów, ale również skóry i paznokci. Wspomagają one układ odpornościowy, łagodzą bezsenność, a także bóle głowy.
Drożdże na włosy – działanie i właściwości
Drożdże są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a także cennych składników mineralnych oraz witamin, które korzystnie wpływają na ogólną kondycję włosów. Drożdżowe mieszanki można stosować od wewnątrz, np. w formie napoju do picia lub gotowych tabletek doustnych lub na zewnątrz, jako maseczki odżywcze. Drożdże zawierają w sobie biotynę, która hamuje wypadanie włosów, nadaje kosmykom sprężystości, zmniejsza ich przetłuszczanie się i spowalnia proces siwienia. Dzięki zawartości witamin z grupy B oraz cynku, selenu, miedzi, potasu, wapnia, chromu i fosforu w drożdżach, włosy stają się zdrowsze i mocniejsze.
Maseczka z drożdży na włosy
Maska do włosów z dodatkiem drożdży przeznaczona jest głównie do pielęgnacji suchych, zniszczonych i łamliwych kosmyków z tendencją do wypadania. Kuracja drożdżowa sprawdza się również na włosach przetłuszczających się i z łupieżem. Maseczki do pielęgnacji osłabionych i cienkich kosmyków można wykonać samodzielnie w domu, bądź kupić gotowe w sklepie kosmetycznym. Profesjonalne kosmetyki do włosów zawierają w sobie najczęściej piwne drożdże, które stymulują porost włosów, a także głęboko odżywiają je i wzmacniają. Maski drożdżowe mogą być również wzbogacone o takie składniki, jak: sok z brzozy czy olej z dzikiej róży, szyszki syberyjskiej, nasion białej porzeczki lub kiełków pszenicy. Kosmetyk nakłada się na wilgotne i umyte włosy i spłukuje obficie wodą po kilku minutach.
Jak poprawić porost włosów? Dowiesz się tego z filmu:
Drożdże na włosy – przepis na domową maseczkę na porost włosów
Domową maskę drożdżową na włosy można wykonać ze świeżych drożdży, kefiru lub jogurtu naturalnego oraz miodu. Jogurt wygładzi kosmyki, miód głęboko nawilży i odżywi, z kolei drożdże zapobiegną ich przetłuszczaniu się i wypadaniu oraz przyspieszą ich porost. Do wykonania maseczki na włosy wystarczy pół kostki świeżych drożdży wymieszać z 1 łyżką miodu i 1 łyżką jogurtu naturalnego, aż do uzyskania jednolitej i gładkiej konsystencji. Gotową mieszankę należy nałożyć na włosy, szczególnie uwzględniając skalp głowy. Delikatny masaż opuszkami palców przyspieszy wchłanianie się składników odżywczych w cebulki włosów. Głowę można owinąć folią spożywczą i ręcznikiem, a dla lepszego efektu ogrzać ciepłym nawiewem suszarki. Po około 60 minutach maskę należy zmyć wodą i umyć głowę delikatnym ziołowym szamponem wzmacniającym. Kuracja drożdżowa na włosy może być stosowana 2 razy w tygodniu.
Picie drożdży na włosy
Cenne właściwości drożdży można dostarczyć organizmowi od wewnątrz w postaci napoju. Zaleca się stosować suplementację przez 3 miesiące, a następnie odstawić na kolejny miesiąc. Nie należy również słodzić napoju, gdyż cukry proste zmniejszają ilość składników aktywnych w drożdżach. Picie drożdży wspomaga porost włosów i powoduje, że kosmyki stają się mocniejsze i mniej wypadają. Aby przygotować napój, wystarczy około 1/5 świeżych drożdży zalać gorącą wodą i po ostudzeniu wypić. Specyficzny smak składnika poprawi dodanie łyżeczki kakao.
Drożdże w tabletkach na włosy
Smak droży do picia jest specyficzny, dlatego osoby, którym on nie odpowiada mogą skorzystać z gotowych suplementów. Tabletki drożdżowe na włosy można dostać w aptece bez recepty. Preparaty tworzone są na bazie drożdży piwowarskich i są bogatym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza B1 i B2 a także niacyny. Tabletki drożdżowe są łatwo przyswajane przez organizm i zalecane na wypadanie włosów, problemy ze skórą, a także łamliwe i rozdwajające się paznokcie.
Drożdże na włosy – efekty uboczne
Drożdże do picia na włosy mogą okazać się niewystarczające w przypadku, np. problemów hormonalnych czy braku zbilansowanej i zdrowej diety na co dzień. Żywe drożdże fermentują z wytworzeniem dwutlenku węgla, co przyczynia się po ich przyjęciu do np.: wzdęć, uczucia pełności czy problemów trawiennych. Aby składnik nie wywoływał niepożądanych skutków, należy go zalewać zawsze wrzącą wodą bądź gorącym mlekiem. Maseczka z drożdży na włosy ma specyficzny zapach, który nie zawsze da się usunąć po pierwszym myciu, co może powodować dyskomfort w ciągu dnia.