Badania pokazały, że dwa bardzo dobrze znane leki - Arechin i Plaquenil - mogą być pomocne w leczeniu COVID-19. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia dostęp do nich będzie ograniczony. W praktyce oznacza to tyle, że leki będą podawane przede wszystkim tym osobom, które są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Pozostali pacjenci, którzy także muszą przyjmować jeden z farmaceutyków, będą mogli je kupić tylko na określonych zasadach.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Arechin i Plaquenil - kiedy się jej stosuje?
Arechin to lek stosowany przede wszystkim w leczeniu malarii. Podawany jest także pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym, polfirią skórną czy pełzakowicą. Arechin jest dostępny i produkowany w Polsce. Plaquenil stosuje się w leczeniu m.in. zespołu Sjögrena, reumatoidalnego zapalenia stawów, twardziny układowej, chorób tkanki łącznej, zapalenia skórno-mięśniowego, rumienia guzowatego. Lek nie jest dostępny w Polsce i jest sprowadzany do kraju.
Jak dostać lek?
Pacjenci, którzy muszą przyjmować oba farmaceutyki nie stracą do nich dostępu. Chorzy będą mogli wykupić lek na maksymalnie trzydzieści dni. W zależności od wielkości opakowania pacjent będzie mógł wykupić jednorazowo 2 opakowania w przypadku Arechinu i 1 lub 2 w przypadku Plaquenilu.
Po otrzymaniu recepty chory powinien telefonicznie skontaktować się z najbliższą apteką i zarezerwować lek (przy e-recepcie podać nr PESEL oraz numer PIN, zaś przy recepcie papierowej unikalny numer identyfikujący receptę).
W przypadku Arechinu farmaceuta będzie musiał zamówić lek w hurtowni, która dostarczy go do apteki. Plaquenil nie jest zarejestrowany w Polsce, ale sprowadza się w trybie "importu interwencyjnego". Jeśli pojawi się zapotrzebowanie na lek farmaceuta zamówi lek w hurtowni, która może sprowadzić go do Polski.
Koronawirus SARS-CoV-2, czyli co?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może przejść w ostrą niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Ale nie jest to reguła. Do mniej typowych objawów zakażenia należą biegunka, wymioty oraz zaburzenie węchu lub smaku.
Jak wygląda leczenie COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: