Na czym polega projekt wprowadzenia elektronicznych recept? Jest to rozwiązanie, które ma ułatwić obsługę zarówno pacjentom, jak i lekarzom i aptekarzom. Pacjent w gabinecie lekarskim otrzymuje wydruk recepty, na którym będą widniały wszystkie potrzebne informacje niezbędne do jej realizacji oraz dodatkowo - kod dostępowy i klucz. Aby zrealizować taką receptę wystarczy okazać wydruk w aptece. Pacjent może także zdecydować się na założenie internetowego konta pacjenta. Korzyścią z takiego konta ma być fakt, że wtedy nie będzie nawet potrzebny wydruk recepty od lekarza. Elektroniczna recepta ma być dostępna także w wersji mobilnej - w formie wiadomości e-mail lub SMS-a.
Korzyści z e-recepty
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że elektroniczna recepta przyniesie wiele korzyści. Wśród nich znajdziemy:
- brak problemu nieczytelnych recept;
- większe bezpieczeństwo pacjentów - nie będzie możliwości złego odczytania recepty i wydania niewłaściwego leku;
- przewlekle chorzy pacjenci nie będą musieli iść do lekarza po odbiór kolejnej recepty;
- elektroniczną receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach (zakup każdego leku w innej aptece);
- jasne i czytelne informacje o dawkowaniu leku;
- usprawnienie procesu leczenia - lekarze i farmaceuci, a także pacjenci, będą mieć dostęp do historii choroby (wypisywanych leków).
Zobaczcie, czy leki bez recepty mogą być niebezpieczne? Czy można je przedawkować? Odpowiedź na filmie:
Projekt jest już realizowany
Wprowadzanie e-recept jest już realizowane - działania pilotażowe zostały zakończone 18 września 2018 roku. Prowadzono je w Siedlcach, Skierniewicach, Krynicy-Zdroju oraz miejscowości Wysokie w woj. lubelskim.
W sumie programem objęto 60 aptek, a blisko 70 lekarzy wystawiało e-recepty. Z programu skorzystało ponad 5200 pacjentów, na których wystawiono przeszło 24 tysiące e-recept, z których zrealizowano połowę. (Zobacz Źródło 1).
Zgodnie z obowiązującą ustawą, e-Recepta ma trafić do powszechnego użytku 1 stycznia 2020 roku. Jest to jednak termin ostateczny - rozwiązanie ma być wprowadzane dużo wcześniej, województwo po województwie. Wiceminister Zdrowia podał do wiadomości, że od 1 stycznia 2019 roku każda zrealizowana recepta, elektroniczna i papierowa, będzie odnotowywana w systemie P1.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że w 2021 roku ma wejść w życie e-skierowanie, zaś w 2022 roku - pełen obieg elektronicznej dokumentacji medycznej.
Źródło:
e-Recepta: czym jest elektroniczna recepta i kiedy zacznie obowiązywać?