Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe ćwiczenia na biceps
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe ćwiczenia na biceps

Mężczyzna odwrócony tyłem napina biceps

Fot: Elnur / stock.adobe.com

Biceps to symbol męskiej siły, o który można zadbać także poza siłownią. Ludzie aktywni sportowo często porównują ze sobą bicepsy, gdyż każdy jest w stanie od razu rzetelnie ocenić formę drugiej osoby na podstawie tego mięśnia. Najkorzystniej jest trenować biceps za pomocą sztangi na siłowni, jednak istnieje kilka ćwiczeń, które można regularnie wykonywać w domu, zarówno z obciążeniem, jak i bez niego.

Zazwyczaj jedna seria ćwiczeń obejmuje biceps i plecy. Należy pamiętać o tym, by serie te oddzielało co najmniej 48 godzin, gdyż zbyt krótki czas na regenerację nie daje pożądanego efektu - mięśnie kurczą się, zamiast się umacniać i powiększać. Jeżeli brakuje czasu na regularne treningi na siłowni, nic straconego - mięśnie mogą się rozrastać z takim samym efektem, jeżeli prawidłowo wykonuje się ćwiczenia domowe. Najczęściej używanym w tym celu przyrządem są hantle, ale bicepsy można ćwiczyć również bez jakiegokolwiek obciążenia.

Anatomia bicepsa

W górnej części ramion znajdują się 2 rodzaje mięśni - dwugłowy ramienia (biceps) oraz mięsień ramienny. Biceps jest zlokalizowany w przedniej partii ramienia, bezpośrednio pod skórą. Składa się on z 2 części nazywanych głowami. Zadaniem tego mięśnia jest m.in. łączenie 2 stawów - ramiennego oraz łokciowego. Mięsień ramienny znajduje się pomiędzy mięśniem dwugłowym ramienia a kością ramienną. Spośród 2 mięśni górnej części ramion to biceps jest bardziej widoczny, gdyż jest wypychany przez mięsień ramienny. Oba mięśnie należą do zginaczy, tj. uczestniczą w unoszeniu, zginaniu i obracaniu przedramienia. Poza tym biorą udział w obracaniu dłoni.

Korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń na biceps

Dobrze zbudowane mięśnie dwugłowe ramienia zdecydowanie poprawiają sylwetkę, co jest najbardziej widoczną zmianą przy regularnym ćwiczeniu. Poza tym dzięki rozwiniętemu bicepsowi również plecy stają się szersze, co pozwala na większe obciążenia przy treningach tej części ciała. Mocny biceps poprawia też pewność i siłę uścisku, a także rezultaty w bieganiu, w którym ramiona także odgrywają ważną rolę.

Ćwiczenia na biceps z hantlami

Hantle są niezbędne do wykonywania większości ćwiczeń na biceps w warunkach domowych - jest to mięsień, który wymaga choćby delikatnego obciążenia. Same hantle można podzielić na długie, krótkie i okrągłe. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele materiałów, z których powstają te przyrządy - można znaleźć hantle winylowe, żeliwne, piaskowe i inne. Do ćwiczeń domowych zaleca się nabycie zestawu hantli: 2 sztuki po 20 kg każda. Są to rozkręcane przyrządy, dzięki czemu można dostosować obciążenie do danego ćwiczenia lub stopnia zaawansowania treningu.

Najpopularniejszym ćwiczeniem na biceps z użyciem hantli jest jednostronne uginanie ramienia w pozycji stojącej - należy trzymać ciężarek na wyciągniętej do końca ręce z rozłożonymi stopami i lekko ugiętymi kolanami. Następnie należy skierować stawy palców dłoni do góry, podnieść obciążoną rękę i napiąć biceps w momencie, w którym ciężarek zbliża się do mięśnia. Następnie powoli opuścić rękę. Ważne jest, by pamiętać o wyprostowanej sylwetce - wysiłek powinien być skierowany tylko na biceps.

Poza tymi istnieją inne ćwiczenia na biceps z użyciem hantli, takie jak naprzemianstronne uginanie ramion w pozycji stojącej czy uginanie ramienia na podporze w pozycji siedzącej. Można je wykonywać samodzielnie, jednak czasami warto skonsultować swój plan treningowy z profesjonalistą, który skoryguje błędy i oceni, na jakie obciążenia może sobie pozwolić trenująca osoba.

Ćwiczenia na biceps bez hantli

Najpopularniejszym ćwiczeniem na biceps bez hantli jest podciąganie się, najczęściej na drążku. Wbrew pozorom i tutaj można decydować o obciążeniu, gdyż istnieje tzw. oszukane podciąganie na drążku. Polega ono na podstawieniu pod drążek krzesła lub stołka i oparciu na nim palców nóg. Następnie wraz z ruchem do góry należy prostować nogi w kolanach. W celu uzyskania prawidłowej pracy bicepsów powinno się również powoli opuszczać z drążka.

Innym nietypowym przykładem ćwiczenia na biceps bez hantli jest podciąganie się na rancie stołu. Należy położyć się pod stołem, chwycić jego brzeg tak, by głowa wystawała poza blat, oprzeć stopy o podłogę i rozpocząć podciąganie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają za słabe ręce do podciągnięć w zwisie. Przy jakimkolwiek podciąganiu należy wcześniej sprawdzić, czy rzecz, na której wykonuje się ćwiczenie, jest stabilna i utrzymuje ciężar ćwiczącej osoby.

Biceps można również ćwiczyć poprzez pompki na ścianie (przepychanie ściany w pozycji stojącej), uginanie ramienia z oporem drugiej ręki (uginanie ramienia z napięciem bicepsa w pozycji siedzącej - drugą ręką należy stwarzać opór dla trenowanego ramienia), a także zastępowanie hantli zgrzewkami lub pojedynczymi butelkami wody.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
13 ćwiczeń na smukłe ramiona.
Większość z nich wykonasz w domu!
13 ćwiczeń na smukłe ramiona. Większość z nich wykonasz w domu! Dzień Dobry TVN
Jak ćwiczyć biceps?
Ćwiczenia na siłowni i w domu
Jak ćwiczyć biceps? Ćwiczenia na siłowni i w domu Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia z hantlami na wszystkie partie mięśni
Ćwiczenia z hantlami na wszystkie partie mięśni TVN zdrowie
Ćwiczenia na triceps – efektywny trening w domu i na siłowni
Ćwiczenia na triceps – efektywny trening w domu i na siłowni TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?