Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc i w niektórych przypadkach może doprowadzić do niewydolności oddechowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą duszności, wysoka gorączka, kaszel, ból mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Mimo że patogen może być niebezpieczny dla każdego, to szczególną ostrożność - poza osobami starszymi i przewlekle chorymi - powinny zachować też kobiety w ciąży.
Dominika Wojsz Mama Lekarz zaleca, aby przyszłe mamy stosowały zdrową zbilansowaną dietę i nie rezygnowały z aktywności fizycznej (dopuszczalna jest tylko taka, którą można wykonywać w domu). Powinny także zrezygnować z kontaktów towarzyskich i jeśli nie muszą w ogóle nie powinny wychodzić z domu.
Jak kobiety w ciąży powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie nagłej wizyty u lekarza?
Jeśli kobieta w ciąży będzie musiała udać się do lekarza powinna zabrać ze sobą maseczkę oraz jednorazowe rękawiczki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że przychodnia jest miejscem, w którym ryzyko zakażenia jest stosunkowo wysokie.
Czy dzieci mogą się zarazić koronawirusem przez łożysko?
Jak mówi Dominika Wojsz, Mama Lekarz na tę chwilę nie ma żadnych badań, które wskazywałyby, że koronawirus może przenikać do łożyska. Może się jednak zdarzyć, że u chorej kobiety gorączka lub duszności przyspieszą poród.
Czy kobieta zakażona koronawirusem może karmić dziecko piersią?
Mimo że nie ma dowodów na to, że patogen przenika do mleka matki, to zaleca się, aby zakażona kobieta zrezygnowała z karmienia piersią. Jednak wskazane jest podtrzymywanie laktacji po to, aby kobieta mogła karmić dziecko już po wyleczeniu.
Jak noworodki przechodzą zakażenie? Czy w czasie pandemii wizyta położnej jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powyższym filmie.