Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dolina łez – jak ją zlikwidować? Domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi
menu
Polub nas na Facebooku

Dolina łez – jak ją zlikwidować? Domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi

oczy

Fot. Deagreez / Getty Images

Dolina łez to defekt estetyczny objawiający się powstawaniem długich i wąskich zapadnięć pod oczami. Osoba z taką przypadłością wygląda na permanentnie zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości. Istnieją domowe sposoby na likwidację doliny łez, choć skuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej.

Dolina łez pojawia się w okolicach oczu, które są bardzo wrażliwe na upływający czas i czynniki zewnętrzne. Z wiekiem otaczające je mięśnie wiotczeją, m.in. z powodu zanikania tkanki tłuszczowej stanowiącej naturalne wypełnienie podskórne. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu, czego efektem jest zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, zwane właśnie doliną łez. Nadaje ono twarzy smutny i zmęczony wygląd.

Przyczyny powstawania doliny łez

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, często ma zaledwie 0,5 mm grubości. Znajduje się w niej znacznie mniej gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej niż w innych miejscach twarzy. W dodatku w miarę upływu lat następuje głęboki ubytek tkanki tłuszczowej rozciągającej się bocznie od nosa pod oczodołem. Objawia się powstawaniem pod oczami długiego i wąskiego zapadnięcia przypominającego dolinę, stąd powszechna nazwa tego defektu estetycznego.

Przyczyną doliny łez jest nie tylko naturalny proces starzenia organizmu, ponieważ może ona tworzyć się także u osób relatywnie młodych. Duże znacznie w nasileniu jej występowania mają kształt kości twarzoczaszki, grubość tkanki tłuszczowej na twarzy, a także tryb życia. Rozwój tej przypadłości przyspiesza palenie papierosów czy gwałtowna utrata wagi, spowodowana np. stosowaniem drakońskich diet.

Dolina łez – domowe sposoby

Domowe sposoby pomagają powstrzymać proces powstawania doliny łez, choć nie potrafią go całkowicie zlikwidować. Jednym z najskuteczniejszych są okłady z naparu czarnej lub zielonej herbaty, działającego ściągająco i przeciwobrzękowo. Dobrym rozwiązaniem jest herbata w torebkach, które się zaparza, schładza w lodówce, a następnie nakłada na skórę twarzy na mniej więcej kwadrans. W podobny sposób można zastosować ziele świetlika lekarskiego czy rumianku.

Innym domowym sposobem na dolinę łez są okłady ze świeżego ogórka lub ziemniaka. Warzywa te dość skutecznie usuwają obrzęki i cienie pod oczami, działają ściągająco, wygładzająco i oczyszczająco.

Dolina łez – ćwiczenia

Ćwiczenia na dolinę łez pomagają powstrzymać rozwój defektu, a niekiedy nawet zmniejszają skalę problemu. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad i zachowywać ostrożność, ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo delikatna. Ćwiczenia, które zazwyczaj polegają na delikatnym jej masowaniu, w różnych kierunkach, nie powinny trwać zbyt długo, maksymalnie 5–7 minut, nie można też zapominać o wcześniejszym usunięciu makijażu i umyciu rąk.

Dolina łez – jak ją zlikwidować metodami kosmetycznymi?

Za stosunkowo najskuteczniejszą metodę wypełniania doliny łez uchodzi mezoterapia, czyli zabieg polegający na wstrzyknięciu do skóry preparatów odżywczych, regenerujących lub leczniczych.

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy

Dla intensywnego efektu można wypróbować zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, czyli substancji naturalnie występującej w organizmie. Efekt ostateczny, który utrzymuje się zwykle 12–18 miesięcy, jest widoczny kilka tygodni po zabiegu, gdyż kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa objętość, absorbując wodę. Stymuluje także produkcję kolagenu, dzięki czemu dolina łez ulega spłyceniu, zmniejsza się również zasinienie, a skóra w miejscu poddanym terapii staje się bardziej elastyczna.

Innym zabiegiem na dolinę łez jest wstrzyknięcie kwasu polimlekowego. Na jego efekty także trzeba poczekać, ale są one za to bardziej długotrwałe niż w przypadku kwasu hialuronowego. Kwas polimlekowy stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu tkanki mogą odbudowywać się w naturalny sposób.

Do pielęgnacji skóry wokół oczu warto wykorzystać kostki lodu, np. wsypując je do miski z wodą i zanurzając w niej twarz na kilkadziesiąt sekund, co wspomaga krążenie i poprawia elastyczność skóry. Skutecznym zabiegiem jest też masaż twarzy woreczkiem wypełnionym kostkami lodu, który ujędrnia skórę i działa relaksująco.

Dolina łez w młodym wieku

Przypadłość jest zwykle konsekwencją procesów starzenia się organizmu. Dolina łez może też jednak występować w młodym wieku, z różnych powodów, np. zaburzeń metabolicznych lub czynników genetycznych (mocno napiętego więzadła jarzmowego).

W przypadku młodych ludzi nie zawsze wskazane są inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, niekiedy rekomenduje się metody stymulujące i regenerujące, takie jak laseroterapia. Na dolinę łez działają też kremy zwane wypełniaczami bez wstrzykiwania, zawierające w składzie substancje roślinne, które pobudzają organizm do tworzenia nowych komórek tłuszczowych oraz zwiększają ilość lipidów w ramach istniejących komórek tłuszczowych. Preparat należy po prostu delikatnie wklepać w skórę pod oczami, gdzie utworzyła się nieestetyczna bruzda.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
13
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?