Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dławica piersiowa – jakie daje objawy? Leczenie konwencjonalne i naturalne
menu
Polub nas na Facebooku

Dławica piersiowa – jakie daje objawy? Leczenie konwencjonalne i naturalne

NAN

Fot: tinyakov / fotolia.com

Dławica piersiowa, czyli dusznica bolesna, jest chorobą często występującą u osób powyżej 40 roku życia. Wywołuje ona bolesne i nieprzyjemne objawy, a także w znaczącym stopniu upośledza aktywność życiową.

Silny ból promieniujący z okolicy serca w inne rejony ciała niekoniecznie świadczy o zawale. Jego przyczyną może być dławica piersiowa, która powoduje, że niewystarczająca ilość tlenu dostaje się do serca. Źródłem schorzenia są najczęściej choroby układu krążenia lub zażywanie niektórych leków.

Co to jest dławica piersiowa i jakie są jej przyczyny?

Dławica piersiowa to zespół chorobowy, który charakteryzuje się silnym bólem w klatce piersiowej podczas podejmowania wysiłku. Związany jest z występowaniem w sercu niedoboru tlenu, na który rośnie zapotrzebowanie podczas wysiłku fizycznego.

Większość przypadków dusznicy bolesnej spowodowanych jest miażdżycą tętnic wieńcowych, która prowadzi do ich zwężenia i zmniejszenia dopływu krwi do serca. Innymi przyczynami mogą być:

 • wady anatomiczne serca,
 • niektóre leki,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • zapalenia tętnic wieńcowych,
 • niedokrwistość,
 • nadczynność tarczycy,
 • mechaniczne urazy tętnicy,
 • zatrucie tlenkiem węgla.

Dławica piersiowa – objawy

Podstawowym objawem pozwalającym rozpoznać dławicę piersiową jest ból w okolicy klatki piersiowej. Może on przyjąć formę bólu zamostkowego, ale także rozprzestrzeniać się do pleców, głowy, lewego barku, a nawet brzucha oraz mieć charakter ucisku czy ciężaru odczuwanego przy oddychaniu. Zdarza się jednak, że o występowaniu dusznicy świadczą inne objawy:

 • duszność wysiłkowa,
 • przewlekłe zmęczenie bądź osłabienie,
 • nadmierna potliwość po wysiłku,
 • ból brzucha,
 • nudności.

Jeśli takie niespecyficzne objawy występują u osoby znajdującej się w grupie ryzyka, podejrzewa się u niej dławicę piersiową.

Zobacz także: Dusznica bolesna - jakie daje objawy? Czy możliwe jest leczenie naturalne?

Diagnozę potwierdzają badania. W pierwszej kolejności wykonuje się badania laboratoryjne, które mogą ujawnić czynniki ryzyka: profil lipidowy, poziom cukru, morfologię krwi, stężenie kreatyniny. Następnie przeprowadza się badania kardiograficzne: EKG oraz echo serca (spoczynkowe i pod obciążeniem). Stopień zwężenia naczyń krwionośnych oraz żywotność mięśnia sercowego można określić za pomocą tomografii komputerowej bądź rezonansu – jest to najpewniejsza metoda diagnostyczna.

Dławica piersiowa – stabilna, niestabilna, naczynioskurczowa i mikronaczyniowa

Stabilną dławicę piersiową diagnozuję się wtedy, kiedy przez minimum 3 miesiące nie nastąpiło jej pogłębienie. Choroba ta przez wiele lat może utrzymywać się na tym samym poziomie i wchodzić w okresy remisji – wówczas nie jest bardzo uciążliwa.

Większy problem stanowi niestabilna dławica piersiowa, w której obserwuje się stały postęp choroby. Występuje nagle (na przykład po zawale serca), a ataki obserwuje się w stanie spoczynku. Niestabilna postać choroby wymaga bardziej rozbudowanego leczenia, łącznie z zabiegami chirurgicznymi.

Dławica naczynioskurczowa (odmienna) pojawia się na skutek skurczu naczyń krwionośnych. Choć ból potrafi być bardzo dotkliwy, to ryzyko zawału jest bardzo niewielkie.

Dławica mikronaczyniowa występuje, gdy zwężeniu ulegają mniejsze naczynia krwionośne, a nie tylko główne żyły tętnicze w sercu.

Jak przebiega leczenie dławicy piersiowej?

W leczeniu dławicy piersiowej lekarze skupiają się na podawaniu leków na choroby ją wywołujące – najczęściej miażdżycę. Stosuje się także specjalne farmaceutyki podczas ataków dławicy. Jeśli miażdżyca znajduje się pod kontrolą, bardzo prawdopodobne jest, że choroba przyjmie formę stabilną i przy stosowaniu zaleconych leków nie będzie stanowiła większego zagrożenia. Czasem konieczne jest dokonywanie zabiegów operacyjnych – przezskórnej interwencji wieńcowej lub chirurgicznego zastąpienia blaszki miażdżycowej.

Dławica piersiowa – leczenie naturalne

Osoby chorujące na niedokrwienną chorobę serca powinny zwrócić uwagę na styl życia. Jeśli chory stosuje używki (szczególnie tytoń, kokainę i amfetaminę) musi z nich całkowicie zrezygnować, a alkohol spożywać w umiarkowanych ilościach. Zaleca się również stosowanie diety śródziemnomorskiej, w której występuje dużo świeżych owoców i warzyw, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mała ilość cholesterolu. Zalecana jest również aktywność fizyczna minimum 5 razy po 30 minut w ciągu tygodnia. Powinna być ona dopasowana stanu zdrowia pacjenta i nie wywoływać bólu w okolicy serca.

Naturalne sposoby leczenia dławicy piersiowej opierają się też na zażywaniu:

 • soku z cytryny (zapobiega gromadzeniu się cholesterolu),
 • preparatów z głogiem (tonizuje pracę serca, rozszerza naczynia wieńcowe),
 • ziołowych mieszanek na chorobę niedokrwienną (kwiatostan głogu, ziele serdecznika, ziele skrzypu, liść melisy, ziele ruty – 1 łyżeczka na szklankę naparu, dwa razy dziennie),
 • koenzymu Q-10,
 • nienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega-3, olej lniany),
 • przeciwutleniaczy (witaminy A, C i E).

Zobacz także: Co to jest dusznica bolesna (dławica piersiowa) – stabilna i niestabilna?

Dławica piersiowa a zawał

Dławica objawami tylko przypomina zawał, ale może być też ostrzeżeniem przed nim. Przykre dolegliwości związane z dławicą piersiową dają sygnał, że pora zadbać o swoje serce oraz stale monitorować jego stan.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
150
0
Polecamy
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Choroba wieńcowa serca – objawy, leczenie i przyczyny 
Choroba wieńcowa serca – objawy, leczenie i przyczyny  TVN zdrowie
Co to jest dusznica bolesna (dławica piersiowa) – stabilna i niestabilna?
Co to jest dusznica bolesna (dławica piersiowa) – stabilna i niestabilna? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?