Odpowiedź: Zaćma wtórna to zmętnienie tylnej torby soczewki – struktury pozostawianej w oku w celu umiejscowienia sztucznej soczewki. Ze względu na niemożność usunięcia wszystkich komórek budujących soczewkę, która rośnie przez całe życie i ich ciągłą proliferację, dzięki pozostawieniu tylnej torby soczewki będącej dla nich podporą możliwe jest napełzanie komórek nabłonka soczewki na tylną torbę, co powoduje rozwój zmętnień określanych jako zaćma wtórna.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser".
Kolejne pytania:
Czy można wyleczyć zaćmę domowymi sposobami?