Odpowiedź: Zaćma zwana inaczej kataraktą jest patologią soczewki – dyskowatego tworu znajdującego się wewnątrz gałki ocznej odpowiadającego za ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce w celu uzyskania wyraźnego obrazu i polega na jej zmętnieniu. W zależności od lokalizacji zmętnień wyróżniamy zaćmy korowe przednie i tylne, jądrowe, podtorebkowe przednie i podtorebkowe tylne. Istota powstawania zmętnień jest spowodowana zmianami w strukturze białek budujących włókna soczewki, które z postaci rozpuszczalnej przechodzą w nierozpuszczalną. Najczęstszą formą zaćmy jest zaćma starcza, choć za jej powstawanie mogą być odpowiedzialne inne patologie – stany zapalne, leki. Zaćma może również rozwijać się na etapie rozwoju płodowego, w dzieciństwie i młodości. Nieznane są do końca mechanizmy powodujące rozwój zaćmy.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser".
Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy? Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Kolejne pytania:
Jakie są pierwsze objawy zaćmy, co nas powinno zaniepokoić?