Odpowiedź: Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce implantu. Obecnie złotym standardem jest zabieg fakoemulsyfikacji polegający na rozdrobnieniu soczewki za pomocą ultradźwięków lub strumienia wody, usunięciu rozdrobionych mas soczewki i wszczepieniu przez mikronacięcie (2,2 mm) zwiniętej w rulon sztucznej soczewki, której rozprostowanie następuje w oku. Nowością jest zastosowanie lasera femtosekundowego w pierwszych fazach zabiegu, ograniczając czas przebywania narzędzi wewnątrz oka i umożliwiając niezwykle precyzyjne cięcia w rogówce oraz soczewce własnej. Aktualnie dysponujemy różnymi rodzajami soczewek dopasowanymi do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser".
Kolejne pytania:
Jakie są pierwsze objawy zaćmy, co nas powinno zaniepokoić?