Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dlaczego mężczyźni borykają się z zapaleniem żołędzia? Jakie są jego objawy i leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Dlaczego mężczyźni borykają się z zapaleniem żołędzia? Jakie są jego objawy i leczenie?

Zapalenie żołędzi mężczyzna trzyma się za bolące krocze

Fot. dragana991 / Getty Images

Zapalenie żołędzi prącia to częsta przypadłość mężczyzn, którzy niedostatecznie dbają o higienę osobistą. Powodem powstawania stanu zapalnego jest najczęściej nieusuwanie mastki spod napletka, ale przyczyną może być też reakcja alergiczna lub infekcja. Dolegliwość leczy się farmakologicznie. 

Jedyne możliwości leczenia zapalenia żołędzi to maść przeciwzapalna i doustna antybiotykoterapia. Objawy można próbować łagodzić domowymi sposobami, lecz nie zawsze są one skuteczne. Ulgę przyniosą okłady i częste mycie narządów intymnych płynami o neutralnym pH.

Czym jest zapalenie żołędzi i dlaczego powstaje?

Zapalenie żołędzi prącia to dolegliwość powstała na skutek alergii, infekcji lub za sprawą niedokładnej higieny osobistej. Cierpią na nie głównie dorośli mężczyźni, ale nie jest to reguła. Zapalenie żołędzi i napletka u dziecka wynika zazwyczaj z uczulenia na noszoną bieliznę i braku higieny, choć zdarza się też, że jest rezultatem urazów mechanicznych. Objawy stanu zapalnego można złagodzić za pomocą domowych sposobów i farmakoterapii.

Rodzaje stanów zapalnych żołędzi

Wyróżnia się kilka rodzajów stanów zapalnych. Należą do nich:

  • drożdżakowe zapalenie żołędzi – spowodowane grzybami z rodzaju Candida. Przenoszą się one na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub przedmiotami przez nią używanymi;
  • paciorkowcowe lub gronkowcowe zapalenie żołędzi – jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne, którego leczenie wymaga podania antybiotyków;
  • zapalenie żołędzi wywołane urazem mechanicznym – dotyka głównie małych pacjentów, ale może się zdarzyć także dorosłym mężczyznom;
  • zapalenie żołędzi prącia na tle alergicznym – przyczyną stanu zapalnego jest uczulenie na materiał bieliźniany lub proszki do prania.

Stan zapalny żołędzi mogą wywołać także choroby przenoszone drogą płciową. Jest to częste zjawisko przy rzeżączce, kile i opryszczce narządów intymnych.

Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Źródło: 36,6.

Polecamy: Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?

W jaki sposób objawia się zapalenie żołędzi prącia?

Charakterystycznym objawem zapalenia żołędzi prącia jest zaczerwienienie skóry wokół napletka i tuż pod nim, co powoduje nie tylko dyskomfort, ale i uporczywy świąd. Drapanie nie przynosi ulgi, a uszkodzona skóra jest idealnym podłożem do rozwoju bakterii. Infekcja prowadzi do uszkodzenia tkanek i powstawania ropnych zmian, które trzeba będzie leczyć farmakologicznie. U chorego może się pojawić ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz podczas odbywania stosunku seksualnego. Część dystalna penisa jest bardzo wrażliwa na dotyk i obrzęknięta, a cewka moczowa podrażniona.

Jak rozpoznać zapalenie żołędzi prącia?

W rozpoznaniu zapalenia żołędzi prącia pomocne jest badanie fizykalne i szczegółowy wywiad przeprowadzony z pacjentem. Zmiany skórne w okolicy penisa i widoczne zaczerwienienie kwalifikują do badań diagnostycznych. Podstawą jest posiew wykonany z wymazu pobranego z cewki moczowej. Dalsze postępowanie terapeutyczne jest zależne od wyniku tego badania.

Polecamy: Grzybica penisa – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Leczenie stanów zapalnych żołędzi

Zapalenie żołędzi prącia można leczyć kilkoma sposobami. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i stosowanie do mycia narządów intymnych płynów o neutralnym pH. Chorym nie zaleca się używania mydła, ponieważ może ono podrażniać skórę i zmieniać jej odczyn, czego skutkiem jest często pogłębienie zakażenia. Ulgę w bólu przynoszą okłady z rumianku, kwiatu nagietka lub kory dębowej, ponieważ zioła te działają przeciwzapalnie i ściągająco. Nie jest to jednak metoda polecana osobom aktywnym i nie będzie skuteczna przy poważnych zakażeniach bakteryjnych, które wymagają farmakoterapii.

Drożdżakowe zapalenie żołędzi leczy się maściami zawierającymi klotrimazol 0 – substancję czynną o działaniu przeciwgrzybiczym i łagodzącym świąd. Jej działanie można wzmocnić flukonazolem, który jest dostępny w postaci kapsułek lub tabletek doustnych. Kupuje się go wyłącznie na receptę lekarską.

Stany zapalne żołędzi i napletka wywołane paciorkowcem lub gronkowcem wymagają podania antybiotyku. Odpowiedni lek można dobrać po wyniku posiewu. Kuracja trwa od kilku dni do kilku tygodni. Leków na receptę wymagają też choroby weneryczne, których obecność zostanie potwierdzona przez testy serologiczne. Leczeniem należy objąć obydwoje partnerów, aby nie doszło do zakażenia osób trzecich.

Ważną rolę odgrywa zmiana nawyków żywieniowych. Z diety chorego powinny zniknąć produkty o dużej zawartości cukru oraz napoje zawierające drożdże. Warto też zwrócić uwagę na detergenty, z którymi pacjent ma codzienny kontakt. Mogą być one jednym z czynników wywołujących alergię, której konsekwencją jest stan zapalny. Bielizna osoby chorej powinna być przewiewna i pozbawiona domieszek materiałów elastycznych.

Bibliografia:

  1. T. Deja, Choroby skóry prącia o etiologii nienowotworowej i nieinfekcyjnej, [w:] „Przegląd Urologiczny”, 2006/2 (36).
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
7
Polecamy
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Jakie są choroby penisa i ich powikłania?
Jak je leczyć?
Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć? TVN zdrowie
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?